Top Button

ثبت اطلاعات بیومتریک

از تاریخ 12 اکتبر 2012، اطلاعات بیومتریک - اثر ده انگشت و یک عکس برای تمام متقاضیان ویزای شنگن می‌بایست ثبت گردد. این اطلاعات بیومتریک در سیستم اطلاعات ویزا (VIS)، که یک سیستم IT برای ایجاد امکان تبادل اطلاعات ویزا میان کشورهای منطقه شنگن است، ذخیره می شود. هدف اصلی این VIS تسهیل صدور ویزا و کنترل در مرزهای خارجی و بهبود ایمنی است. اطلاعات بیشتر در وب‌سایت اتحادیه اروپا قابل دسترسی است: اینجا را کلیک کنید

تمام متقاضیان می بایست برای انجام بیومتریک به مرکز درخواست ویزای فنلاند مراجعه کنند. متقاضیان ویزا، از جمله افراد زیر سن قانونی، می بایست همیشه درخواست خود را بصورت حضوری ارائه دهند.

اخذ مشخصات بیومتریک از طریق فرآیندی سریع، با احتیاط و غیرتحمیلی انجام می گیرد که طی آن ثبت تصویر چهره متقاضی ویزا با دوربین دیجیتال و اسکن هر ده اثر انگشت توسط اسکنر انگشت به صورت دیجیتالی انجام می‌شود.

چهره‌ی شما برای عکس باید به وضوح قابل مشاهده باشد. این یعنی موارد زیر مجاز نیست:

 • داشتن موهایی که چشم ها را بپوشاند
 • پوشیدن کلاه و یا روسری و یا هر مورد دیگری که چهره، مو و یا گردن را می پوشاند (به استثنای پوشش های مذهبی سر که جزئیات آن در زیر آمده است):

  اگر به دلایل مذهبی از پوشش سر و گردن استفاده می کنید باید مطمئن شوید که چهره تان به وضوح قابل مشاهده است، یعنی از پایین چانه تا بالای ابرو ها به همراه هر دو گونه. در صورت امکان هر دو گوش نیز باید نمایان باشد. شاید لازم باشد هنگام انداختن عکس عینک خود را بردارید.

  اگر از تزئین موقتی، مانند حنا، استفاده می کنید باید هنگام رزرو وقت ملاقات خود مرکز درخواست ویزا را آگاه کنید تا معلوم شود که اسکن قابل انجام خواهد بود یا خیر.

  اگر از ارائه مشخصات بیومتریک امتناع ورزید و مطابق با مقررات اتحادیه اروپا جزو موارد استثنا نیز نباشید (داشتن مقام رئیس دولت و غیره)، درخواست ویزای شما پذیرفته نمی شود.

  اگر متقاضی زیر 12 سال سن دارد اثر انگشت دریافت نمی شود. اگر متقاضی بین 12 تا 17 ساله باشد، از یک والد یا سرپرست قانونی خواسته می شود تا رضایت دهد و هنگام دریافت اثر انگشت حضور داشته باشد.

  سؤالات متداول – مرحله ثبت مشخصات بیومتریک

 • چرا باید مشخصات بیومتریک خودم را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهم؟

  ارائه مشخصات بیومتریک به محافظت از هویت متقاضیان حقیقی کمک می کند. اثبات هویت و وضعیت مسافرت اشخاص راحت تر خواهد بود و به کشورهای عضو شنگن برای برخورد با سوء استفاده از مهاجرت و جعل هویت کمک می کند.

 • در کجا می توانم این روند را تکمیل کنم؟

  می توانید مشخصات بیومتریک خود را در مرکز درخواست ویزا پس از تحویل درخواست خود ثبت نمایید.

 • زمانی که اطلاعات بیومتریک خود را ثبت می کنم چه اتفاقی رخ می دهد؟

  ثبت اطلاعات بیومتریک فرآیند سریع و پاکیزه ای است. یک عکس از چهره و اسکن اثر انگشت 10 رقمی انجام می شود - جوهر یا مورد نامطبوع دیگری وجود ندارد. ما از نیاز به محافظت از کرامت، حریم خصوصی و حُجب متقاضیان آگاهیم و مقدمات ویژه ای برای متقاضیان در مواقع مورد نیاز ترتیب داده خواهد شد.

 • چقدر طول می کشد؟

  فرآیند ثبت مشخصات بیومتریک تا سقف 10 دقیقه طول می کشد. ممکن است هنگامی که اطلاعات تان را بررسی می کنیم کمی منتظر بمانید.

 • تکلیف بیماری ها و شرایط فیزیکی و پزشکی ویژه ای که ممکن است نیازمند مقدمات ویژه باشد چه می شود؟

  اگر شما یا هر یک از وابستگانی که به همراه شما درخواست ویزا ارائه می دهند دارای شرایط پزشکی یا فیزیکی موقتی باشید که ممکن است نیازمند مقدمات ویژه ای برای ضبط مشخصات بیومتریک شما باشد، باید نامه یا مدرک دیگری که در بر دارنده جزئیات چنین شرایط یا بیماری‌ای باشد به همراه داشته باشید و آن را ضمیمه درخواست خود کنید. مدارک مستند مناسب، شامل نامه ای از پزشک معالج، از جمله دکتر مشغول به کار ثبت شده در شورای عمومی پزشکی است که جزئیات بیماری و یا نیازهای ویژه را مطرح و هرگونه مقدماتی را که ممکن است لازم باشد شرح دهد.

 • اگر از ارائه اطلاعات بیومتریک امتناع ورزم چه اتفاقی رخ می دهد؟

  از آنجا که ثبت مشخصات بیومتریک به عنوان بخشی از درخواست ویزا الزامی است، شما نمی توانید بدون ثبت این مشخصات درخواست خود را ارائه دهید.