Top Button

گردشگری

نمای کلی

متقاضیانی که به منظور گردشگری به فنلاند سفر می کنند.

همه شهروندان ایرانی قبل از ورود به فنلاند و یا سایر کشورهای تحت توافقنامه شنگن ملزم به ارائه درخواست ویزا هستند.

قبل از ارائه درخواست، لطفاً از "هدف سفر" اصلی خود اطمینان حاصل کنید. ارائه درخواست ویزاهای شنگن باید در سفارت/کنسولگری کشور مقصد اصلی تان انجام شود. مقصد اصلی متقاضی، آن کشور عضو شنگن خواهد بود که مدت زمان اقامت شما در آن بیش از سایر کشورها است. به همین دلیل، در هنگام سفر به بیش از یک کشور عضو شنگن، بهتر است درخواست خود را به سفارت/کنسولگری نماینده کشور مقصد اصلی تان ارائه دهید. در صورت اقامت یکسان، شخص می بایست درخواست خود را به سفارت کشوری ارائه دهد که اولین بار از آن کشور وارد منطقه شنگن می شود.

مرکز درخواست ویزای فنلاند در تهران فقط درخواست ویزای اقامت کوتاه مدت را پذیرش می کند. پاسپورت باید حداقل تا سه (3) ماه پس از مدت زمان اقامت مورد نظر در فنلاند معتبر باشد و می بایست حداقل (2) صفحه خالی در پاسپورت داشته باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند درخواست ویزا بر روی تب های دیگر این صفحه کلیک کنید.

هزینه ویزا

هزینه های ویزا یورو
هزینه ویزای شنگن 60
کودکان، 6 تا 12 سال 35
کودکان، 0 تا 6 سال 0
هزینه ویزای شنگن برای شهروندان کشورهای فدراسیون روسیه، آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، مقدونیه، مولداوی، مونته نگرو، صربستان، اوکراین، کیپ ورد (بر اساس توافقنامه تسهیل ویزا) 35

متقاضیان معاف از هزینه ویزا:

 • متقاضیان تحت پوشش دستور اجرایی 38/2004/EC
 • اعضای خانواده شهروند فنلاندی
 • دارندگان پاسپورت رسمی و دیپلماتیک
 • دانش آموزان، دانشجویان، دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی، مدرسان همراه که به منظور مطالعه و یا آموزش تحصیلی سفر می‌کنند - بصورت موردی ارزیابی می شوند
 • محققانی که به منظور انجام تحقیقات علمی سفر می کنند - به صورت موردی بررسی می شوند
 • نمایندگان سازمان‌های غیر انتفاعی، با سن 25 سال یا کمتر که در سمینارها، کنفرانس ها، رویدادهای ورزشی، فرهنگی و

هزینه خدمات:

نوع یورو
هزینه خدمات VFS 29

برای مشاهده فهرست قیمت خدمات اضافی کلیک کنید

لطفاً توجه داشته باشید:

 • هزینه های مربوطه به ارز یورو است.
 • هزینه های ویزا و خدمات باید به صورت نقدی در مرکز درخواست ویزا پرداخت شود.
 • متقاضیانی که از هزینه ویزا معاف هستند فقط هزینه خدمات را باید بپردازند.
 • تمامی

مدارک مورد نیاز

لطفاً توجه کنید که دسته بندی ویزای انتخاب شده توسط متقاضی باید بر اساس هدف وی از مسافرت به فنلاند باشد و این تصمیم می بایست توسط خود متقاضی گرفته شود. درخواستی که به صورت غلط و با بی دقتی تکمیل شود می تواند منجر به رد شدن درخواست ویزا گردد. متقاضی ممکن است مجبور به ارائه جزئیات دیگر شود. ممکن است از متقاضی خواسته شود تا جهت مصاحبه در سفارت حضور یابد.

برای دانلود چک لیست بازدید گردشگری اینجا را کلیک کنید

برای دانلود فرم درخواست ویزای کوتاه مدت اینجا را کلیک کنید

مشخصات عکس

همه متقاضیان باید یک قطعه عکس ارائه دهند. عکس باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • رنگی.
 • گرفته شده در طی شش ماه گذشته.
 • دارای  پس زمینه ای با رنگ روشن (فقط یک رنگ).
 • با فوکوس واضح و کیفیت خوب.
 • طول 47 میلیمتر x عرض 36 میلی متر
 • بخش خالی بالای سر در عکس باید بین 25-35 میلیمتر باشد.
 • چاپ شده بر روی کاغذ عکاسی.
 • عکس ویرایش شده پذیرفته نمی شود.
photo icon

اطلاعات بیشتر در مورد دستورالعمل های عکس پاسپورت را می توانید در وب سایت پلیس فنلاند پیدا کنید.

بیمه درمانی مسافرتی

همه متقاضیان (از جمله کودکان) باید بیمه درمانی مسافرتی داشته باشتد. متقاضیانی که تحت پوشش دستور اجرایی 38/2004/EC هستند و یا از اعضای خانواده شهروندان فنلاندی می باشند و همچنین دارندگان پاسپورت های دیپلماتیک و رسمی از ارائه بیمه درمانی مسافرتی معاف هستند.

الزامات اساسی برای بیمه نامه:

 • بیمه نامه باید کل مدت مورد نظر اقامت در منطقه شنگن را پوشش دهد.
 • محدوده اعتبار بیمه باید کل منطقه شنگن را پوشش دهد و یا جهانی باشد. هیچ گونه محدودیت منطقه ای مجاز نیست (برای مثال "فنلاند، شنگن").
 • محدودیت پوشش بیمه نباید کمتر از 30000 یورو یا مبلغ معادل به ارزهای دیگر باشد. بیمه نامه باید هزینه های مسافر را در صورت بیماری ناگهانی، تصادف، ارائه کمک در محل، هزینه های بازگرداندن پزشکی به مکان اقامت دائمی شخص بیمه شده و نیز بازگرداندن جسد در صورت فوت در بر گیرد.

نسخه اصلی یا کپی بیمه نامه باید هنگام ارائه مدارک نشان داده شود؛ متقاضی می تواند کپی درخواست را ارائه دهد (سفارت، مدارک را پس از رسیدگی درخواست بر نمی گرداند).

بیمه های درمانی مسافرتی را می توان از کلیه شرکت های بیمه اروپایی و از شرکت های شناخته شده (لیست آمده درزیر) در ایران خریداری کرد. شرکت های بیمه مورد قبول برای بیمه درمانی مسافرتی اجباری:

البرز، آرمان، آسیا، دانا، کارآفرین، کوثر، ما، ملت، میهن، معلم، نوین، پاسارگاد، پارسیان، رازی، سامان، سرمد، سینا، ایران، تعاون

متقاضیان ویزای "چندبار ورود" می بایست بیمه نامه ای ارائه دهند که حداقل سفر اول را پوشش بدهد. متقاضی با امضای درخواست ویزا متعهد می شود که بیمه نامه برای سفرهای بیشتری را خریداری کند.

زمان رسیدگی

مان بررسی درخواست ویزا، 15 روز تقویمی از تاریخ ارائه آن می باشد و در صورت کامل نبودن مدارک ، این زمان ممکن است طولانی‌تر هم بشود. لطفاً توجه کنید که کلیه درخواست ها به طور مجزا رسیدگی می شوند. سفارت ممکن است مدارک و اطلاعات بیشتری را از متقاضی بخواهد و یا برای مصاحبه با او تماس بگیرد که این امر می تواند زمان رسیدگی را طولانی تر کند.

لطفاً توجه کنید که طبق ماده 23 قانون پارلمان و شورای اروپا برای تخصیص کد ویزا، مدت زمان بررسی درخواست ویزا توسط سفارتخانه مربوطه می تواند تا حداکثر 30 روز تقویمی افزایش یابد.

چنانچه فرم درخواست به صورت نادرست و با بی دقتی تکمیل شود می تواند به تأخیر یا رد شدن ویزا منجر گردد. تحویل کلیه مدارک درخواستی بهنگام ارائه درخواست ویزا باعث تسریع در زمان پردازش می شود. شاید لازم باشد متقاضی مدارک دیگری ، مثلاً جزئیات مفصل تری از برنامه مسافرت خود ارائه دهد. امکان تصمیم گیری در مورد درخواست ویزا بدون کامل بودن مدارک مورد نیاز هست اما چنانچه مدارک تا تاریخ توافق شده ارائه نگردد، این تصمیم می تواند به ضرر متقاضی تمام شود.

سفارت فنلاند در تهران پاسپورت های مرتبط با درخواست های رسیدگی شده را به مرکز درخواست ویزای فنلاند باز می گرداند. متقاضیان می توانند برای خدمات پستی به هنگام ارائه درخواست، مشترک شوند یا زمانی که پاسپورت پردازش شده آماده دریافت است مدارک را از مرکز درخواست ویزای فنلاند یعنی جایی که درخواست داده اند تحویل بگیرند.

برای پیگیری درخواست خود لطفاً اینجا را کلیک کنید.