Top Button

Ticari Vize

Genel Bakış

Standart ticari vize Türk vatandaşları, yabancı ülke vatandaşları veya herhangi bir vatandaşlıgı olmayan kimselere Rusya’ya ticari amaçlar için gitmeleri amacı ile verilir (Ticari pazarlıklar, seminerler, konferanslar veya ticari ortaklarla toplantılar)

Bu vize Rusya göçmen bürosunun, Rusya Dışişleri Bakanlıgı’nın imza ve damgalı davet mektubu ile verilir.

Bu vize tek ya da çok giriş - çıkışlı 90 gün süre, ya da çok giriş - çıkışlı 1 sene süre ile verilir.

(Rusya ile uluslararası farklı bir anlaşma oldugu takdirde süre degişebilir)

Uyarı – çok giriş - çıkışlı standart ticari vize ile Rusya Federasyonu topraklarında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün süre ile bulunabilirsiniz.

Rusya Federasyonu’ndan 1 sene ya da daha uzun bir zaman için vize talep ettiginizde girdiginiz günde dahil olmak şartı ile sizi kapsayan sigorta poliçenizi sunmanız gerekmektedir.

Vize Ücretleri

Türk vatandaşları için

Vize Süresi Konsolosluk Ücreti Servis Ücreti
(Vergiler Dahil)
Tek Girişli Vize  
10 İş Günü İşlem Süresi 70 USD 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 140 USD 35 USD
İki Girişli Vize  
10 İş Günü İşlem Süresi 112 USD 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 224 USD 35 USD
Çok Girişli Vize  
10 İş Günü İşlem Süresi 210 USD 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 420 USD 35 USD

Not – Eğer Türkiye veya herhangi başka bir ülke vatandaşı degil iseniz, Rusya Vize Merkezi çagrı merkezini arayarak ödemeniz gereken ücret miktarını danışabilirsiniz.

Türkiye veya başka bir ülke vatandaşı olmayan bireylerin vize ücretleri ve işlem süreleri Rusya Federasyonu Konsoloslugu tarafından belirlenmektedir.

Uyarı – Vizenizde değişim veya transfer yapmadan önce lütfen detaylı bilgi almak için Yardım Hattı’mızı arayarak prosedürler, gerekli belgeler ve gereken zaman ile ilgili bilgi alınız.

Gerekli Belgeler

Ticari Vize

Standart tek, çift veya çok giriş-çıkışlı ticari vize başvurusu yapabilmek için aşagıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir:

 1. Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilmiş davetiye mektubu; veya
 2. Rusya Dışişleri Bakanlıgı’nın vizenin çıkması için verdigi karar; veya
 3. En az 2 boş sayfası olan ve vizenin bitiminden sonra minimum 6 ay geçerliligi olan orjinal pasaport;
 4. İnternet sitemizde online doldurulmuş, bilgisayardan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu visa.kdmid.ru;

  (Belgelerinizi vereceginiz vize şubesi seçimini yaparken, başvuru yapacagınız vize merkezi konumunu dogru olarak belirtmek zorundasınız örneğin; Visa Application Centre VFS İstanbul)

 5. Renkli fotograf – Lütfen fotograf detaylarını sayfanın üst kısmından okuyunuz;
 6. Türk vatandaşları için saglık sigortası zorunlu degildir ama tavsiye edilir.
 7. Türkiye’deki oturma izninin orjinali ve kopyası (Eger USA veya Lichtenstein vatandaşı iseniz gerekli degildir).

  Konsolosluk vize teslimatından önce sizden ilave belge isteyerek, sizi mülakata davet edebilir ve vize teslimat süresini uzatabilir.

  Konsolosluk ve servis ücretlerinin ödemesi vize merkezinde yapılacaktır.

Uyarı – Eger Türk vatandaşı degil iseniz ilave belgeler vermeniz gerekmektedir:

 1. Türkiye’de en azından 90 gün daimi oturma izni olan belirtilen ülkelerin vatandaşları; Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, Irlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Sierra Leone, Ekvador Ginesi, Güney Afrika, Japonya.

  Ulusal antlaşmalara dayanarak Türkiye’de daimi olarak en az 90 gün oturma izni veren belgeler; egitim vizesi, çalışma vizesi, çalışma izni, geçici oturma izni vs. olabilir.

 2. Türkiye’de daimi oturma izni ve benzer belgesi olan belirtilen ülke vatandaşları: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladesh, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Rwanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

Fotograf Bilgileri

Photospecification

Uyarı: fotograflar aşagıdaki özelliklere uygun olmalıdır.

Kendinize ait yeni çekilmiş bir fotograf (6 ay’dan eski olmamak şartı ile).

Fotografın özellikleri:

 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli), özellikler ayırdedilebilir ve arka fona uyumlu olarak.
 • Yüksek kalitede yüze odaklanmış olarak.
 • Normal fotograf kagıdına basılmış olarak (kamera baskısı).
 • Tam yüzü kapsayarak, gülmeyerek (güneş güzlüğü, şapka veya yüzü, başı örten başka birşey olmadan (kişinin dini inancı veya etnik kökeni sebebi ile giydikleri hariç)).
 • Fotograf başvuru formuna yapıştırılmış olarak.

Uyarı: Lütfen bu maddeleri dikkatlice uygulayınız. Eger fotografınız bu gereklilikleri taşımıyor ise başvurunuz tamamlanmamış olarak kabul edilir.

İşlem Süresi

Vize işlemleri Türkiye’deki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği tarafından yürütülür ve vizenin standart süre içerisinde ( Genelde 4 ila 10 iş günü içerisinde) verilip verilmeyecegine bu kurum karar verir. Bu istenen belgelerin tam olarak saglanmasına ve ücretlerin gerektigi gibi ödenmesine baglıdır.

İşlem süresi Konsoloslugun talebine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Acil durumlar için vize başvurusu hızlandırılabilir. Bu durumlarda standart süre 3 iş günü ya da daha kısa zamanda tamamlanabilir. Bu durum Rus Dışişleri Bakanlıgı, Rusya Federal Vatandaşlık Servisleri veya Büyükelçilik ve Konsoloslugun kararına baglı olarak degişiklik göterebilir.

İlave olarak, bazı başvurular konsoloslugun istegine baglı olarak 30 günü bulabilmektedir.

Formları İndirme

Online başvuru formunu doldurmak için lütfen Buraya tıklayınız.