Ana Sayfa I  English I   Türkçe I   Deutsch
Avusturya için
Vize Başvurusu
Türkiye
Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
GİRİŞ
05.05.2014 tarihi itibariyle Ankara Avusturya Büyükelçiliği’neSchengen Vizesi başvurusu (C Vizesi) 90 günden daha az) yapmak isteyen başvuru sahipleri Ankara, Gaziantep, İzmir, Antalya ve Bodrum’daki vize başvuru merkezlerimizden birine başvurabilirler. Ankara vize başvuru merkezimize başvurmak isteyen başvuru sahipleri ya 0212 373 58 25 numaralı çağrı merkezimizden ya da sol taraftaki RANDEVU ALMA sekmesinden randevu aldıktan sonra şahsen başvuru yapmak zorundadırlar. Kısa dönem için yapılacak başvurular için ödemeler başvuru esnasında Euro ve sadece nakit olarak ( vize ücreti 60/35€ + hizmet bedeli 26 € ) yapılmaktadır. Oturum izni başvuruları (D Vizesi) Ankara Avusturya Büyükelçiliği’ne çağrı merkezimizden randevu aldıktan sonra şahsen yapılmaktadır.

Not : Uzun süreli ticari vize almak isteyen başvuru sahipleri Schengen vizesi kategorisinde yer alan“ticari vize” adı altındaki belgeleri toplamaları gerekmektedir. Uzun süreli istediklerine dair dilekçe ile isteklerini belirtmelidirler.
Ticari vize başvuruları genellikle daha hızlı sonuçlandırılmaktadır.

Son 3 yıla ait Schengen Vizesi olan Başvuru sahipleri Istanbul Avusturya Başkonsolosluğundan yapacakları vize başvurularını0212 373 58 25 numaralı çağrı merkezimizden randevu alarak gerçekleştirebilirler. , Başvurular, 02.01.2014 tarihi itibari ile Vfs Global Harbiye ofisinden ya da 10/02/2014 Tarihi itibariyle Vfs Global Altunizade ofisinden gerçekleştirilebilir. Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
Harbiye ve Altunizade (Istanbul) ofislerimizden vize başvurusunda bulunmak için çağrı merkezimiz dışında da online olarak randevu alabilirsiniz. Online randevu temini için lütfen tıklayınız.
Önemli Bilgi: Schengen vizesi olmayan kişiler, 0212 373 58 25 nolu çağrı merkezimizden randevu alarak ilk başvurularını Istanbul Avusturya Başkonsolosluğuna yapmalıdır.

Ankara Avusturya Büyükelçiliği ve İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu Vize Başvuru Merkezlerinin 26 Ekim tarihindeki açılışını duyurmaktan mutluluk duymaktadır.

Schengen Vizesi başvuruları Antalya, Bodrum, Gaziantep, Bursa, Istanbul Harbiye, Istanbul Altunizade ve İzmir’deki Avusturya Vize Başvuru Merkezlerine yapılacaktır. Bodrum, Antalya, Gaziantep ve İzmir’de yapılan başvurular, Ankara’da bulunan Avusturya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilecektir. Istanbul Harbiye, Istanbul Altunizade ve Bursa’da yapılan Başvurular, İstanbul’da bulunan Avusturya Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilecektir. Pasaportunuzu doğrudan kapınıza teslim eden, kurye servisimizden faydalanabilirsiniz.

Başvuru Yapacaklar için
Vize başvuru yapmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Başvurunuzun eksik veya değerlendirilmeme şansını azaltacaktır.

Başvurunuzla ilgili bir karar alınmadan önce, Ankara'daki Avusturya Büyükelçiliği veya Avusturya Başkonsolosluğu ile Avusturya Vize Başvuru Merkezinde kişisel bir görüşme için bir Vize Yetkilisinin huzuruna çıkmanız gerekli olabilir. Vize Başvuru Merkezi, bunun için size bir randevu verilmesinde yardımcı olacaktır.

Vize Değerlendirme Süresi:
Antalya, Bodrum, Izmir ve Gaziantep’ten yapılan Vize Başvurularının Değerlendirme süresi tüm Vize kategorileri için minimum 15 gün (VFS’de başvuru tarihi hariç) olacaktır. Ancak bazı durumlarda, süreç daha da uzun olabilir.

Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Başkonsolosluğu, başvuru tarihinizden sonraki 15 gün içinde vize başvurunuzun durumuyla ilgili herhangi bir soruyu cevaplamayacaktır.
VİZE BAŞVURU SÜRECİ
1. Adım: Sadece kısa süreli vize başvuruları VFS başvuru merkezinde kabul edilmektedir.
2. Adım: Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Avusturya Büyükelçiliği/ Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz.
3. Adım: Kısa Süreli ve Uzun Süreli vizeler hakkında detayları öğrenmek için "Vizeler hakkında her şey" bağlantısını tıklayınız.
4. Adım: Vize Başvuru Merkezini / Konsolosluk/Elçilik ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz.
BAŞVURUNUZU TAKİP EDİN
VFS Avusturya Vize Başvuru Merkezinde bir Vize başvurusu yapmış iseniz, başvurunuzu burada takip edebilirsiniz.

Makbuz Numaranızı ya da Doğum Tarihinizi girerek başvurunuzu takip edebilirsiniz. Lütfen burayı tıklayın.

ara
     
 
   buraya tıklayın   
Search