Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.

GENEL BİLGİ
25 Eylül 2014 tarihinden itibaren kısa dönem vize için yeni düzenleme - Vize Bilgi Sistemi (Vısa Information System – “VIS”) ... Daha fazla bilgi
02.03.2015 tarihi itibariyle uzun dönem vize için yeni ... düzenleme

Türkiye Belçika Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu, Ankara ve İstanbul’da Vize Başvuru Merkezlerinin açıldığını duyurmaktan memnuniyet duyar. Site, Belçika’ya ziyaretler için Belçika Vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar ve Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği / Başkonsolosluğunun yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar için geçerli prosedürler hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu site, bilmeniz gereken diğer faydalı bilgilerle birlikte, başvurunuzun yapılması ve alınması süreciyle ilgili bilgiler sağlar.

Vize başvuruları, belirtilen prosedüre göre Ankara ve İstanbul Belçika Vize Başvuru Merkezine yapılacaktır. Vize Başvuru Merkezleri tarafından alınacak tüm başvurular, değerlendirme ve karar için Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliğine veya Belçika Başkonsolosluğuna gönderilecektir. Vize Başvuru Merkezi çalışanlarının, Türkiye’deki Belçika Büyükelçilik veya Başkonsolosluğu tarafından verilen vize kararlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Başvuru Yapacaklar için

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu bilgiler, başvurunuzun eksik olması ya da daha uzun bir sürede işlenmesi risklerini azaltacaktır.

Ankara Belçika Büyükelçiliği’ndeki veya İstanbul Belçika Başkonsolosluğu’ndaki yetkili kişiler, karar vermeden önce, sizden görüşme talebinde bulunabilir. Görüşme talebi gelmesi halinde, vize başvuru merkezi aracılığıyla randevu alabilirsiniz.
 
Vize başvuru süreci
1. Adım: Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan ve tamamen Belçika Büyükelçiliğinin / Belçika Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğundan, vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz. Bu internet sitesindeki “Vizeniz hakkında her şey” linkine gidiniz ve başvurmak istediğiniz vize kategorisiyle ilişkili detaylara bakınız, burada geçerli ücretler, gerekli belgeler, Vize başvuru formu, fotoğraf özellikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.
2. Adım: Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu ayarlayın: Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu almanız gerekmektedir (Randevunuzun buradan alınız). İnternet sitesinden veya Çağrı Merkezini arayarak bir randevu alınız. Bir randevu almak için bu internet sitesinde bilgiler sağlanmıştır.
3. Adım: Başvurunuzu yapın: Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz. Verilen randevu tarihine göre Vize Başvuru Merkezini ziyaret edin ve gerekli destekleyici dokümanlarla birlikte doldurulmuş Vize Başvuru Formlarınızı teslim edin.
4. Adım: Geçerli Ücreti Ödeyin: Vize Başvuru Merkezi Yetkilisi Türk Lirası ve nakit olarak toplam ödenecek tutarı (Vize ücreti + Servis Ücreti) bildirecektir ve başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde (Kurye teslimatı / Fotoğraf veya Fotokopi için)Türk Lirası ve nakit olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.
 
Başvuru takibi ONLINE
Belgelerin Vize Başvuru Merkezine teslim edilmesinden sonra, benzersiz VAC Referans Numaranız ve Doğum Tarihinizi belirterek başvurunuzun durumunu online olarak da kontrol edebilirsiniz. VAC referans numarasını, başvuru merkezinde başvuru teslimi sırasında Başvuru Yetkilisi tarafından verilen Fatura-Makbuzda bulabilirsiniz.

Başvurunuzu online olarak izlemek için buraya tıklayınız.