top-button

Turistik

Genel Bilgi

Turistik amaçlı seyahatleriniz için Turizm Vizesini seçmelisiniz. Turizm Vizesi için sizi davet eden bir kişi ya da bir kurum olmamalıdır. İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu kararı ile AB vatandaşı olan ve birlikte seyahat eden çiftlerden, Türk pasaportuna sahip olan başvuru sahibi VFS global aracılıgıyla başvurusunu yapamayacaktır. Başkonsolosluk bu başvuru sahibinin ücret ödememesi için bizzat kendisinden telefon yada mail yoluyla randevu talep ederek başvuru yapmasını istemektedir.

Tek başına seyahat eden AB aile üyeleri VFS Global şubelerine başvuru yapabilirler.

Vize Ücretleri

VİZE ÜCRET LİSTESİ
Normal ücret 60 €
6-12 yaş arası çocuklar 35 €
Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan Vatandaşları 35 €
0-6 yaş çocuklar 0

Lütfen Dikkat:

 • Her başvurudan, 20 euro hizmet harcı alınmaktadır.
 • Bütün Vize Başvuru Merkezlerimizde 500 Euro banknotları kabul edilmemektedir.
 • Vize başvuru merkezi ek bir nominal ücrete tabi hizmetler:
 • VIP Hizmeti 50 €
  Fotokopi Hizmeti 1 TL
  Fotoğraf Hizmeti 25 TL
  Kurye Hizmeti 10 €
  Form Doldurma Hizmeti 35 TL
 • Tüm harçlar, Vize Ücreti, VFS hizmet harçları ve tüm opsiyonel hizmetler, belirtilen para biriminde ve sadece nakit olarak ödenecektir.

Gerekli Dökümanlar

ANKARA-ANTALYA-İZMİR BÜYÜKELÇİLİK YETKİ ALANI BAŞVURULARI İÇİN

Eksiksiz ve tüm bilgileri doğru doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU

Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Çek Büyükelçiliği Mülakat Formu

Seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası

Uçak bileti rezervasyonu (Rezervasyon Kodu olmak zorundadır!)

Otel rezervasyonu (Çek oteli için otelin iletişim bilgileri zorunludur.) (Airbnb kabul edilmemektedir !) (Tur satın alınmışsa tur programı sunmak zorunludur)

Varsa diğer otel rezervasyonları ve ara geçişler

Kimlik Fotokopisi

Pasaport Fotokopisi (varsa son 3 yıla ait Schengen fotokopileri)

Son 6 aylık banka hesap dökümü (ıslak imza kaşeli)

2 adet Biyometrik fotoğraf ( güncel ve 3,5x4,5 boyutlarında)

Reşit olmayan başvuru sahipleri için güncel muvafakatname

Türk Vatandaşı olmayan başvuru sahipleri için seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerli Türkiye de oturma ve çalışma izni fotokopisi

Çalışanlar için:

 • İş yeri izin yazısı
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Barkodlu e devletten alınmış hizmet dökümü
 • Son 6 aylık maaş bordrosu
 • İş yeri belgeleri(Vergi Levhası, Faaliyet ve Oda Sicil Belgesi, İmza Sirküleri, Sicil Gazetesi en güncel haliyle kabul edilir. )

Öğrenci için:

 • Öğrenci Belgesi (Okuldan alınmış ıslak imza kaşeli ya da e devletten alınan öğrenci belgesi kabul edilir)

Emekli için:

 • Emeklilik belgesi ve son 6 aylık emekli maaş dökümü

Çiftçi için:

 • Çiftçi kayıt belgesi ve kanıtlayıcı evraklar:bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

Çalışmayan başvuru sahipleri için:

 • Sponsor dilekçesi
 • Sponsora ait son 6 aylık banka hesap dökümü.
 • Sponsor kimlik fotokopisi

İSTANBUL VE İSTANBUL YETKİ ALANI BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU

Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)

Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2şer boş sayfa içermelidir.

Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıla ait Schengen vizelerin ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve dönüşünüzden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu seyahatinizde size eşlik eden biri varsa ve o kişinin seyahati kapsayan geçerli vizesi varsa, o vizenin fotokopisini de başvurunuza eklemeniz gerekmektedir.

Pasaportunda kızlık soyadını kullanan başvuru sahiplerinin dikkatine:

Sadece evlendikten sonraki ilk üç ay içerisinde pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti başvurusu yapmak için üç ayı doldurduysanız pasaportunuzu güncel soyadınızla yenilemeniz gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı

35x40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (Sigortagidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)

Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir.

Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Aracı şirketlerin imza ,kaşesi kabul edilmemektedir.Ayrıca her başvuru sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır!)

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

 1. son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
 2. masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır. Sadece reşit olmayan başvurular ya da birlikte seyahat eden eşler birbirine sponsor olabilir diğer bütün başvuru sahipleri şahsi hesap hareketi sunmalıdır.

  Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

  1. Başvuru sahibi çalışan ise:
   • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
   • Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
   • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK "hizmet dökümü"(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
   • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli) (İstanbul başvuruları için, ek olarak maaşınızın yattığı bankadan da imzalı ve kaşeli olarak son 3 aylık maaş hesabı sunmanız gerekmektedir.)
   • ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN ,KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR.
  2. Başvuru sahibi çiftçi ise;
   • bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imza kaşeli)
  3. Başvuru sahibi şirket sahibi ise:
   • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı (ıslak imza kaşeli)
    • 4B Bagkur dökümü (ıslak imza kaşeli)
     Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi,imza sürküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
   • Vergi levhası
  4. Başvuru sahibi emekli ise:
   • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)(ıslak imza kaşeli)
  5. Başvuru sahibi öğrenci ise:
   • Öğrenci Belgesi (E-Devletten alınmış ve kare kodlu olmak zorundadır.)
  6. Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:
   • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır. Muvaffakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna”diye belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (single ya da multiple) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir.)
   • 12 yaşın altındaki çocuklar, başvuruları için Vfs Global ofislerine gelmek zorunda değildir. Ancak çocuğun evraklarına E- Devlet’ ten alınmış Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. Bu evraktaki anne ve baba adının Muvafakatname’ deki isimlerle bire bir aynı olması gerekmektedir.
  7. Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

Fotoğraf Özellikleri

 • Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı
 • 35-45 mm genişliğinde
 • Beyaz fona sahip olmalı.
 • Yüzünüzün fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak kadar, başınızın ve omzunuz üstüne yakın çekim.
 • Fotoğraflar gözlüksüz olmalıdır.

İşlem Süresi

Vize işlem süresi Çek Cumhuriyeti Büyük Elçiliği ve Başkonsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak tamamen Çek Cumhuriyeti Büyük Elçiliği ve Başkonsolosluğunun yetki alanındadır.

Eğer bütün istenilen dökümanlar verilmişse, Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yaptığınız gün ve dökümanların Ankara veya İstanbul’a gönderilmesi için gereken gün hariç ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Unutmayınız ki bazı durumlarda işlem belirtilen süreden daha uzun sürebilir. Başvurunuzu bu durumları göz önünde bulundurarak olabildiğince erken yapmanızı tavsiye ederiz.

İstanbul’dan başvuru yapan başvuru sahiplerinin dikkatine!

Vize işleminizin sonuçlanmama ihtimali sebebiyle, seyahat tarihinden 10 gün önce başvuru yapmanız kesinlikle önerilmemektedir.

Aşağıda belirtilen ülke vatandaşlarının işlemleri ek incelemelerden dolayı 15 iş gününden daha uzun bir süre alabilir:

AFGANİSTAN, BANGLADEŞ, KONGO (DEMOKRATİK CUMHURİYETİ), ERİTRİYA, ETİYOPYA, GANA, IRAK, İRAN, NİJERYA, PAKİSTAN, SOMALİ, SRİ LANKA, SURİYE.

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir soru halinde Ankara’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, başvuru sahibi ile ek bir görüşmeyi gerekli görebilir.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu vize işlemleri boyunca ek döküman talep etme hakkını saklı tutar. Çek Cumhuriyeti vizesine başvurmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesinden dolayı başvurunuzun gecikme veya reddedilme ihtimalini azaltacaktır.