Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Gerekli Evraklar
Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vizesi başvuru formu. (Aşağıdaki linkten ya da sitemizdeki ‘Başvuru Formu’ kısmından ulaşabilirsiniz) http://www.vfsglobal.com/greece/turkey/PDF/schengen_izmir_110214.pdf
Geçerli pasaport (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan). 
Pasaportun resimli sayfasının ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri (eski pasaportunuz mevcut ise son 3 yıla ait Schengen vizelerinin fotokopileri, giriş-çıkış kaşeleri dahil).

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2 adet biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz, 3,5 cm x 4,5 cm boylarında, yetişkinler için son 6 ay, 12 yaş altı çocuklar için son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş. (Sitedeki fotoğraf özellikleri kısmından ulaşabilirsiniz).
Seyahat süresini kapsayan, teminat limiti en az 30.000 Euro olan ve Schengen ülkelerinde geçerli antetli kağıda basılmış, ıslak imzalı kaşeli seyahat sağlık sigortasının orijinali. Seyahat sağlık sigortasında, ‘Vefat halinde cenazenin defni veya yurtdışından nakil giderleri poliçede belirtilen şekilde karşılanır’ maddesi veya bu maddenin içeriğinin genişletilmiş hali bulunmak zorundadır.
Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler:

Gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs/feribot bileti rezervasyon belgesi. Biletler barkodlu olmalı veya rezervasyon numaraları veya PNR numaraları görünmeli. (Orijinal bilet talep edilebilir.)
Turla seyahat edilecekse, tur programı, ulaşımın gerçekleşeceği aracın sigortası, ruhsatı, taşıt kartı, B1/B2 belgeleri, şoförlerin ulusal ve uluslararası sürücü belgeleri ile geçerli vize fotokopileri, tüm yolcuların listesi, tüm otel rezervasyonları talep edilir.Otel rezervasyonlarında başvuru sahiplerinin isimleri gözükmelidir.
Seyahat araba ile (şahsa ya da şirkete ait) gerçekleşecek ise: Ruhsat fotokopisi ve fotokopi üzerine ruhsat sahibinin seyahat planını açıklayan yazısı ve aracı kullanacak kişiye ait uluslararası ehliyet fotokopisi. (Araç başvuru sahibine ait değilse; kişinin aracı kullanabileceğine dair noter onaylı vekaletname sunulmalıdır.) Araca ait yeşil sigorta talep edilebilir.
Seyahat tekne ile gerçekleşecek ise: Tekne başvuru sahibine veya aile bireylerine ait ise, bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi, teknenin geçerli sigortası, kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri ve vize fotokopisi. Tekne farklı bir şahsa ya da şirkete ait ise, belirtilen evraklara ek olarak tekne sahibinden davet yazısı gerekmektedir. Ayrıca tekne kiralık ise ek olarak kira sözleşmesi sunulmalıdır. 

Otel Rezervasyonu. Tarihler bilet ile uyumlu olmalı ve yapılacak olan ödeme miktari mutlaka gözükmelidir. Otel rezervasyonlarında başvuru sahiplerinin isimleri gözükmelidir. (Ödeme makbuzu istenebilir.)

Meslek Belgeleri:
Çalışanlar için gerekli belgeler:
Şirketin antetli kağıdιna yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyit eden mektup (orjinal ve güncel olmak zorunda).

Son 3 aylık maaş bordrosu (bordro; orijinal bordro olmalı,ıslak imza ve kaşeli olmak zorundadır), işe giriş bildirgesi, detaylı 4A hizmet dökümü (e-devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imza ve kaşeli). Maaş alınan bankanın en az son 3 aylık hesap dökümü. (Islak imzalı kaşeli, banka şubesinden alınmış imza sirküleri) Bakiyeli olması gerekmektedir. Dökümde maaş yatışı gözükmelidir.
İşe yeni başlanması durumunda, daha önceki işyerinize ait bilgiler ve maaş bordroları ek olarak sunulabilir.

Çalıştığı iş yerinin güncel Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (Bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir.) 
Sözleşmeli çalışan ise: Belirtilen evraklara ek olarak sözleşme fotokopisi gerekmektedir.

Kamu çalışanı için gerekli belgeler:
Çalıştığı resmi kurumun antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını, ne kadar zamandır bu kurumda çalıştığını, maaşını, izinli olduğu tarihleri ve bu iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu belirten yazı (orijinal ve güncel), kimlik kartı ve fotokopisi (çalıştığı kurumun).
Son 3 aylık maaş bordrosu, SGK 4C hizmet dökümü (detaylı ve barkodlu). Maaş alınan bankanın en az son 3 aylık hesap dökümü. (Islak imzalı kaşeli, banka şubesinden alınmış imza sirküleri) Bakiyeli olması gerekmektedir. Dökümde maaş yatışı gözükmelidir.

Şirket sahipleri için gerekli belgeler:
Şirketin Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası (ortak olarak kişinin isminin geçtiği), Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (Bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir) Ayrıca şirketin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı, kaşeli, orijinal dilekçe. SGK 4a/4b hizmet dökümleri (detaylı ve barkodlu). Bakiyeli Şahsi banka hesabı ve Şirket banka hesabı.(Islak imzalı kaşeli, banka şubesinden alınmış imza sirküleri). En az son 3 aylık.

Çiftçi için gerekli belgeler:
Ziraat Odası tarafından verilen güncel çiftçi belgesi (e-devletten barkodlu).

Emekli için gerekli belgeler:
Emekli olduğunu gösteren SGK’dan belge (e-devletten barkodlu), emekli maaşını gösterir son 3 aya ait banka hesap özeti(ıslak imza ve kaşeli). Varsa Emekli Kimliği fotokopisi.

Öğrenciler için gerekli belgeler:
Son 6 ayı aşmamış güncel tarihli e-devletten alınmış kare barkodlu Öğrenci Belgesi, öğrenim zamanı gidiliyor ise okuldan orijınal izin yazısı.
Ayrıca sponsorun tüm evrakları dosyaya eklenir (sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi). Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Sponsor olarak öncelikle ebeveynlerin, daha sonra diğer birinci derece yakınların evrakları istenir: eğer bu kişilere ait herhangi bir evrak sunulamıyorsa farklı bir kişinin sponsorluğu kabul edilebilir - yakınlık varsa nüfus kayıt örneği ile belgelenmelidir).

Çocuklar için gerekli belgeler:
Çocukların sponsorlarının tüm evrakları dosyaya eklenir.
(Sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm evraklar, sponsorluk dilekçesi ve yakınlığın nüfus kayıt örneğiyle belgelenmesi istenir.)
Boşanmış çiftler için: çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararının orijinali ve her iki ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir.

Ev hanımı için gerekli belgeler:
Başvuru sahibi evliyse, masraflarının eşi tarafından karşılanması durumunda sponsor olan eşin tüm evrakları, sponsorluk dilekçesi ve Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. (Yolcunun evraklarında soyadı farklılığı olması durumunda: Farklı soyadının nedeni evlilik ise evlilik cüzdanı fotokopisi, boşanma ise boşanma evrakının fotokopisinin dosyaya eklenmesi gerekmektedir).

 Çalışmayanlar için gerekli belgeler:
Çalışan eşe/ebeveyne/yakına ait, mesleki ve maddi belgeler ile masrafların karşılanacağına dair dilekçe. Ayrıca başvuru sahibi calışmıyorsa olsa dahi barkodlu SGK hizmet dokumu(4A,4B,4C) talep edilmektedir (SGK'da kaydı olsun ya da olmasın). (Sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm evraklar istenir, yakınlık varsa Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğiyle belgelenmelidir.)

Maddi belgeler:
Ekonomik durumunuzu belirten belgeler: Son 3 aylık, bakiyeli, ıslak imza ve kaşeli, basvuru sirasinda son 15 gun içerisinde alınmış, güncel banka hesap dökümü (Banka dökümü başvuru sahibine ait olmalıdır - sponsor varsa sponsora, iş amaçlı başvuru ise ve masrafların şirket tarafından karşılanacağını belirten dilekçe varsa şirkete ait olabilir. (Sunulan banka dökümünün imza sirküleri talep edilebilir).

Gerekli diğer belgeler:

Başvuru sahibi tarafından yazılan seyahat amacını belirten dilekçe. (Seyahat masrafları başkası veya ebeveyn tarafından karşılanıyor ise karşılayan kişi tarafından yazılan dilekçe)

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (kendi bilgilerinize ek olarak anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarınızın, yani kısaca diğer aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin liste halinde gözükmesi gerekmektedir. Açık adres bilgileriniz ‘Yerleşim Yeri’ ibaresinin yanında görülebilmelidir. 

Kişi yerleşim yeriyle ilgili yakın tarihli bir değişiklik yaptıysa yaşadığı yere ait tapu veya noter onaylı kira sözleşmesi ve ek olarak ikametin bulunduğu yere ait, elektrik veya su faturalarını sunmalıdır. Ayrıca nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim yeri raporu ya da e-devletten alınmış tarihçeli yerleşim yeri belgesi sunmalıdır.

Izmir Yunanistan Başkonsolosluğun`a bağlı olan 12 ili öğrenmek için lütfen tıklayınız. Bu illerin dışında bir yerde ikamet ediyorsanız başvurunuz kabul edilemeyecektir.

Hangi başvuru merkezimize başvurmanız gerektiğini öğrenebilmek için lütfen tıklayınız.

Evlendikten sonra soyadı değişikliğine maruz kalan kişilerin kızlık soyadının ve yabancı uyruklu veya çifte vatandaşlığı olan kişilerin diğer vatandaşlık bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde eksiksiz olarak gözükmesi gerekmektedir.

Yurda giriş/çıkış belgesi. ( E-devletten alınan belgede 2009 öncesi kayıt olmadığı için bu tarihten önce yurda giriş çıkış yapıldı ise bu belge Hudut kapısından alınmalıdır.)
Protokol belgesi.
  
Başvuru sahibi Yabancı Uyruklu ise:
Yukarıda belirtilen durumlara ek olarak Türkiye’deki oturma izni veya varsa çalışma izni gerekmektedir.

Ek Durumlar:
Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise: Tek başına başvuru yapacak ise, her iki ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. Eğer bir ebeveyn, çocuğuyla beraber başvuruda bulunuyorsa (diğer ebeveyn başvuruda bulunmuyorsa), başvuruda bulunmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. (Ebeveynlerden birinin ya da her ikisinin geçerli vizesi bulunması durumunda -çocukla beraber seyahat edilsin ya da edilmesin- beraber başvuruda bulunulmadığı sürece muvafakatname sunulmalıdır ve muvafakatnamenin son 6 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
Her iki ebeveynle beraber vize başvurusunda bulunuluyorsa, muvafakatname gerekmemektedir ancak reşit olmayan başvuru sahiplerinin başvuru formuna her iki ebeveynin de imza atması gerekmektedir. 
Reşit olmayan başvuru sahibinin anne/babası ayrıysa ve velayeti olan ebeveyn vize başvurusunda bulunuyor ise velayete sahip olmayan ebeveynden de noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. Ek olarak boşanma kararının orijinali sunulmalıdır.  

Eş Yunan Vatandaşı ise:

Eğer başvuru sahibinin eşi Yunan Vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;

Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,

Evlilik cüzdanı.
Eşlerin evlilikleri Yunanistan’da bildirildi ise, evliliklerini bildirmiş olduklarına dair Yunanistan’dan alınan nüfus kayıt örneği (son 6 ay içerisinde alınmış) ve Türkiye’den alınan Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb). İndirimden yararlanabilmeleri için eşleriyle beraber seyahat ediyor olmaları gerekmektedir.
Eş Avrupa Birliği ülke (Yunanistan dışında) veya İsviçre Vatandaşı ise:

Başvuru sahibinin eşi AB ülkesi vatandaşı veya İsviçre vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;

Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,
Evlilik cüzdanı,
Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb.)

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği; Eğer nüfus kayıt örneğinde yabancı uyruklu kişiyle evlidir ibaresi yok ise, başvuru sahibinin eşinin bağlı bulunduğu konsolosluk veya elçilikten evliliklerini gösteren resmi belge alması gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı eşi Bulgaristan vatandaşı ise ve pasaportundaki ismi ile Türkiye’deki ismi aynı değilse; Nüfus müdürlüklerinden alınan isim denklik belgesi talep edilir.

AB vatandaşı eşi olan kişilerin indirimden yararlanabilmeleri için eşleriyle beraber seyahat ediyor olmaları gerekmektedir. 
Başvurular gidiş tarihinizden en fazla 60 gün öncesinde kabul edilecektir. Gidiş tarihinize 60 gün ve üzeri bir süreç varsa, yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Buna ek olarak, vize başvurularının seyahat tarihinden, en az onbeş(15) gün öncesinde yapılması gerekmektedir. Çok acil olan durumlarda başvurunun aciliyetini belirten bir dilekçe ve aciliyet durumunu belgeleyen evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılabileceğine elçilik karar verecektir. Acil olmayan ya da aciliyeti belgelenemeyen durumlarda on beş(15) günden az olan süreçlerde başvuru yapılamayacaktır.

Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vizesi başvuru formu (aşağıdaki linkten ya da sitemizdeki ‘Başvuru Formu’ kısmından ulaşabilirsiniz )

Geçerli pasaport (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan)

Pasaportun resimli sayfasının ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri (eski pasaportunuz mevcut ise son 3 yıla ait Schengen vizelerinin fotokopileri, giriş-çıkış kaşeleri dahil).

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz, 3,5 cm x 4,5 cm boylarında, yetişkinler için son 6 ay, 12 yaş altı çocuklar için son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş) (sitedeki fotoğraf özellikleri kısmından ulaşabilirsiniz).

Seyahat süresini kapsayan, teminat limiti en az 30.000 Euro olan ve Schengen ülkelerinde geçerli antetli kağıda basılmış, ıslak imzalı kaşeli Seyahat Sağlık Sigortasının orijinali. Seyahat sağlık sigortasında, ‘Vefat halinde cenazenin defni veya yurtdışından nakil giderleri poliçede belirtilen şekilde karşılanır’ maddesi veya bu maddenin içeriğinin genişletilmiş hali bulunmak zorundadır.

Yurda giris/çikis belgesi (e-devleten kabul edilir).

Protokol yazısı(ilk defa yurt dışına çıkan başvuru sahipleri ve yine vize başvurusunda kullanacak olduğu pasaportunda hiç schengen vizesi bulunmayan başvuru sahiplerininde pasaport protokol yazısı getirmeleri istenir.)Pasaport protokol yazısı ilçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebilir.

NOT: DAHA ÖNCEKİ PASAPORTUNUZDA SCHENGEN VİZENİZ VARSA VE ŞU AN BAŞVURU YAPTIĞINIZ PASAPORTUNUZDA SCHENGEN VİZESİ YOKSA YİNE DE PASAPORT PROTOKOL YAZISI GETİRMENİZ GEREKMEKTEDİR..
Ulaşım, Sponsor ve Konaklamaya İlişkin Belgeler

FİYAT TUTARI görünen Gidiş/Dönüş uçak/tren/otobüs/feribot bilet rezervasyonu.Biletler mutlaka barkodlu olmalıdır.Rezervasyon numaraları veya PNR numaraları gözükmelidir.(Orijinal bilet talep edilebilir.)

Turla seyahat edilecekse,turun orijinal makbuzu(tura ne kadar ödeme yapıldığını gösteren), tur programı, ulaşımın gerçekleşeceği aracın sigortası, ruhsatı, taşıt kartı,yeşil sigortası, B1/B2 belgeleri, şoförlerin ulusal ve uluslararası sürücü belgeleri ile geçerli vize fotokopileri (işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri), tüm yolcuların listesi, tüm otel rezervasyonları talep edilir.(Bütün tur belgeleri ıslak imzalı kaşeli olmak zorundadır.)

Seyahat araba ile (şahsa ya da şirkete ait) gerçekleşecek ise: Ruhsat fotokopisi ve fotokopi üzerine ruhsat sahibinin seyahat planını açıklayan yazısı ve aracı kullanacak kişiye ait uluslar arası yeni ehliyet fotokopisi eğer ehliyet yeni değilse başvuru sahibinin beynelmilel getirmesi gerekmektedir.Aracın yeşil sigorta fotokopisi. (araç başvuru sahibine ait değilse; kişinin aracı kullanabileceğine dair noter onaylı vekaletname sunulmalıdır).

Seyahat tekne ile gerçekleşecek ise: Tekne başvuru sahibine veya aile bireylerine ait ise, bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi, teknenin geçerli sigortası, kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri ve vize fotokopisi. Tekne farklı bir şahsa ya da şirkete ait ise, belirtilen evraklara ek olarak tekne sahibinden davet yazısı gerekmektedir(gidiş-dönüş tarihi ve davetli kişilerin ad soyadları yazıda geçmelidir). Ayrıca tekne kiralık ise ek olarak kira sözleşmesi sunulmalıdır.

NOT:Eğer seyahat süresince teknede kalınacak olunsa bile bu belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
Otel rezervasyonu. Tarihler bilet ile uyumlu olmalı ve fiyat mutlaka belirtilmelidir. (Otel için ödeme makbuzu talep edilebilir).

Meslek Belgeleri:
Çalışanlar için gerekli belgeler:
Şirketin antetli kağıdιna yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyit eden mektup (orijinal ve güncel olmak zorunda).
Son 3 aylık maaş bordrosu (bordro; orijinal bordro olmalı,ıslak imza ve kaşeli olmak zorundadır), işe giriş bildirgesi, detaylı 4A hizmet dökümü (e-devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imza ve kaşeli). Maaş alınan bankanın en az son 3 aylık hesap dökümü. (Islak imzalı kaşeli, banka şubesinden alınmış imza sirküleri) Bakiyeli olması gerekmektedir. Dökümde maaş yatışı gözükmelidir.
İşe yeni başlanması durumunda, daha önceki işyerinize ait bilgiler ve maaş bordroları ek olarak sunulabilir.

Çalıştığı işyerinin güncel Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (Bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir) Sözleşmeli çalışan ise: Belirtilen evraklara ek olarak sözleşme fotokopisi gerekmektedir.

Kamu çalışanı için gerekli belgeler:
Çalıştığı resmi kurumun antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını, ne kadar zamandır bu kurumda çalıştığını, maaşını, izinli olduğu tarihleri ve bu iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu belirten yazı (orijinal ve güncel), kimlik kartı ve fotokopisi (çalıştığı kurumun) Son 3 aylık maaş bordrosu, SG 4c hizmet dökümü (detaylı ve barkodlu) . Maaş alınan bankanın en az son 3 aylık hesap dökümü. (Islak imzalı kaşeli, banka şubesinden alınmış imza sirküleri) Bakiyeli olması gerekmektedir. Dökümde maaş yatışı gözükmelidir.
  
Şirket sahipleri için gerekli belgeler:
Şirketin Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası (ortak olarak kişinin isminin geçtiği), Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (Bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir) Ayrıca şirketin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı, kaşeli, orijinal dilekçe.
SGK 4a/4b hizmet dökümleri (detaylı ve barkodlu). Bakiyeli Şahsi banka hesabı ve Şirket banka hesabı.(Islak imzalı kaşeli, banka şubesinden alınmış imza sirküleri). En az son 3 aylık.

Çiftçi için gerekli belgeler:
Ziraat Odası tarafından verilen güncel çiftçi belgesi ,kişinin tarlası olduğunu gösteren belge. E-devletten kare barkodlu hizmet dökümü. Bakiyeli şahsi banka hesabı. Islak imzalı, kaşeli, banka şubesinin imza sirkülerli.

Emekli için gerekli belgeler:
Son 3 aylık emekli maaşını gösterir ıslak imza-kaşeli banka hesap dökümü(bankadan imza sirküleri alınmalı), SGK’dan alınmış ıslak imza kaşeli emeklilik belgesi veya e-devletten emekliliği gösterir kare barkodlu hizmet dökümü.

Avukatlar için gerekli belgeler:

Islak imza kaşeli baro belgesi, avukatın şahsına ait imza sirküsü, vergi levhası. E-devletten kare barkodlu hizmet dökümü. Bakiyeli şahsi banka hesabı. Islak imzalı, kaşeli, banka şubesinin imza sirkülerli.

NOT: Sunulan bankalar en fazla 7 günlük olmalıdır.
Öğrenciler için gerekli belgeler:
Yeni tarihli öğrenci belgesi, öğrenim zamanı gidiliyor ise okuldan izin yazısı (orijinal)
Ayrıca sponsorun tüm evrakları dosyaya eklenir (sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi) Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (sponsor olarak öncelikle ebeveynlerin, daha sonra diğer birinci derece yakınların evrakları istenir; eğer bu kişilere ait herhangi bir evrak sunulamıyorsa farklı bir kişinin sponsorluğu kabul edilebilir-yakınlık varsa nüfus kayıt örneği ile belgelenmelidir).

NOT:Üniversite öğrencileri öğrenci belgelerini e-devletten kare barkodlu almalıdırlar.

Çocuklar için gerekli belgeler:
Çocukların sponsorlarının tüm evrakları dosyaya eklenir (Sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm evraklar, sponsorluk dilekçesi ve yakınlığın nüfus kayıt örneğiyle belgelenmesi istenir). İlk ve Orta öğretimde okuyan başvuru sahipleri için; Okul zamanı Yunanistana gidilicekse MUTLAKA okuldan orijinal izin yazısı getirilmelidir.

Boşanmış çiftler için: çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararının orijinali gerekmektedir

Ev hanımı için gerekli belgeler:
Başvuru sahibi evliyse, masraflarının eşi tarafından karşılanması durumunda sponsor olan eşin tüm evrakları, sponsorluk dilekçesi ve Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. (**Yolcunun evraklarında soyadı farklılığı olması durumunda öncelikle KİŞİNİN YENİ SOYADI İLE PASAPORTUNDA YAZAN SOYADI AYNI OLMALIDIR. Farklı soyadının nedeni evlilik ise evlilik cüzdanı fotokopisi, boşanma ise boşanma evrakının fotokopisinin dosyaya eklenmesi gerekmektedir).

Çalışmayanlar için gerekli belgeler:
Çalışan eşe/ebeveyne/yakına ait, mesleki ve maddi belgeler ile masrafların karşılanacağına dair dilekçe. (sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm evraklar istenir, yakınlık varsa Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğiyle belgelenmelidir)

  
Maddi belgeler:
Ekonomik durumunuzu belirten belgeler: Son 3 aylık, bakiyeli, ıslak imza ve kaşeli, güncel banka hesap dökümü (Başvuru sahibine ait olmalıdır - sponsor varsa sponsora, iş amaçlı başvuru ise ve masrafların şirket tarafından karşılanacağını belirten dilekçe varsa şirkete ait olabilir) Ayrıca sunulan banka dökümünün imza sirkülerinin bulunması zorunludur.Kişi çalışan ise en az son 3 aylık maaş hesabını da (Alınan maaş hesap hareketlerinde görünecek şekilde) ıslak imzalı kaşeli ve bankadan imza sirküleri alınmış şekilde sunmalıdır.

Gerekli diğer belgeler:

Başvuru sahibi tarafından yazılan seyahat amacını belirten dilekçe. (Seyahat masrafları başkası veya ebeveyn tarafından karşılanıyor ise karşılayan kişi tarafından yazılan dilekçe)
Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (kendi bilgilerinize ek olarak anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarınızın, yani kısaca diğer aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin liste halinde gözükmesi gerekmektedir. Açık adres bilgileriniz ‘Yerleşim Yeri’ ibaresinin yanında görülebilmelidir. Evlendikten sonra soyadı değişikliğine maruz kalan kişilerin kızlık soyadının ve yabancı uyruklu veya çifte vatandaşlığı olan kişilerin diğer vatandaşlık bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde eksiksiz olarak gözükmesi gerekmektedir).
  • İkametgah belgesi(e-devletten barkodlu ya da Nüfus İl Müdürlüğü’nden ıslak imza kaşeli alınabilir).
  • Vizesi olan biriyle seyahat ediliyorsa seyahat edilen kişinin geçerli vize fotokopisi
Başvuru sahibi Yabancı Uyruklu ise:

Yukarıda belirtilen durumlara ek olarak Türkiye’deki oturma izni veya varsa çalışma izni gerekmektedir.

  
Ek Durumlar
Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise: Tek başına başvuru yapacak ise, her iki ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. Eğer bir ebeveyn, çocuğuyla beraber başvuruda bulunuyorsa (diğer ebeveyn başvuruda bulunmuyorsa), başvuruda bulunmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. (Ebeveynlerden birinin ya da her ikisinin geçerli vizesi bulunması durumunda -çocukla beraber seyahat edilsin ya da edilmesin- beraber başvuruda bulunulmadığı sürece muvafakatname sunulmalıdır ve muvafakatnamenin son 6 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
Her iki ebeveynle beraber vize başvurusunda bulunuluyorsa, muvafakatname gerekmemektedir ancak reşit olmayan başvuru sahiplerinin başvuru formuna her iki ebeveynin de imza atması gerekmektedir.
Reşit olmayan başvuru sahibinin anne/babası ayrıysa ve velayeti olan ebeveyn vize başvurusunda bulunuyor ise velayete sahip olmayan ebeveynden de noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. Ek olarak boşanma kararının orijinali sunulmalıdır.
  
Eş Yunan Vatandaşı ise:
  
Eğer başvuru sahibinin eşi Yunan Vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;

Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,

Evlilik cüzdanı,

Eşlerin evlilikleri Yunanistan’da bildirildi ise, evliliklerini bildirmiş olduklarına dair Yunanistan’dan alınan nüfus kayıt örneği (son 6 ay içerisinde alınmış) ve Türkiye’den alınan Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb)
  
Eş Avrupa Birliği ülke (Yunanistan dışında) veya İsviçre Vatandaşı ise:
  
Eğer Yunan ya da AvrupaBirliği Vatandaşı eşi yurt dışına ikamet ediyorsa davetiye gerekmektedir.

Başvuru sahibinin eşi AB ülkesi vatandaşı veya İsviçre vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;
Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,

Evlilik cüzdanı,
Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb.)

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği; Eğer nüfus kayıt örneğinde yabancı uyruklu kişiyle evlidir ibaresi yok ise, başvuru sahibinin eşinin bağlı bulunduğu konsolosluk veya elçilikten evliliklerini gösteren resmi belge alması gerekmektedir.

MUTLAKA; Ayrıca ilgili ülkeden(hangi ülke vatandaşı ile evli ise) evliliklerinin kaydını gösterir belgeyi sunması gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı eş Bulgaristan vatandaşı ise ve pasaportundaki ismi ile Türkiye’deki ismi aynı değilse; isim denklik belgesi talep edilir.

AB vatandaşı eşi olan kişilerin indirimden yararlanabilmeleri için eşleriyle beraber seyahat ediyor olmaları gerekmektedir.

  

 
Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vizesi başvuru formu. (Aşağıdaki linkten ya da sitemizdeki ‘Başvuru Formu’ kısmından ulaşabilirsiniz).
Geçerli pasaport (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan).
Pasaportun resimli sayfasının ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri (eski pasaportunuz mevcut ise son 3 yıla ait Schengen Vizelerinin fotokopileri, giriş-çıkış kaşeleri dahil).
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi .
2 adet biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz, 3,5 cm x 4,5 cm boylarında, yetişkinler için son 6 ay, 12 yaş altı çocuklar için son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş. (Sitedeki fotoğraf özellikleri kısmından ulaşabilirsiniz).
Seyahat süresini kapsayan, teminat limiti en az 30.000 olan ve Schengen ülkelerinde geçerli antetli kağıda basılmış, ıslak imzalı kaşeli Seyahat Sağlık Sigortasının orijinali. Seyahat sağlık sigortasında, ‘Vefat halinde cenazenin defni veya yurtdışından nakil giderleri poliçede belirtilen şekilde karşılanır’ maddesi veya bu maddenin içeriğinin genişletilmiş hali bulunmak zorundadır.
Ulaşım, Sponsor ve Konaklamaya İlişkin Belgeler
Gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs/feribot bileti rezervasyon belgesi. Biletler barkodlu olmalı veya rezervasyon numaraları veya PNR numaraları görünmeli. (Orijinal bilet talep edilebilir.)
Turla seyahat edilecekse, tur programı, ulaşımın gerçekleşeceği aracın sigortası, ruhsatı, taşıt kartı, B1/B2 belgeleri, şoförlerin ulusal ve uluslararası sürücü belgeleri ile geçerli vize fotokopileri, tüm yolcuların listesi, tüm otel rezervasyonları talep edilir.
Seyahat araba ile (şahsa ya da şirkete ait) gerçekleşecek ise: Ruhsat fotokopisi ve fotokopi üzerine ruhsat sahibinin seyahat planını açıklayan yazısı ve aracı kullanacak kişiye ait uluslararası ehliyet fotokopisi. (Araç başvuru sahibine ait değilse; kişinin aracı kullanabileceğine dair noter onaylı vekaletname sunulmalıdır.) Araca ait yeşil sigorta talep edilebilir.
Seyahat tekne ile gerçekleşecek ise: Tekne başvuru sahibine veya aile bireylerine ait ise, bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi, teknenin geçerli sigortası, kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri ve vize fotokopisi. Tekne farklı bir şahsa ya da şirkete ait ise, belirtilen evraklara ek olarak tekne sahibinden davet yazısı gerekmektedir. Ayrıca tekne kiralık ise ek olarak kira sözleşmesi sunulmalıdır.
Otel Rezervasyonu. Tarihler bilet ile uyumlu olmalı. (Ödeme makbuzu istenebilir.)
Meslek Belgeleri:
Çalışanlar için gerekli belgeler: 
Şirketin antetli kağıda yazılmış , kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde ise devam edeceğini teyit eden mektup (orijinal olmak zorunda).
Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imza ve kaşeli), işe giriş bildirgesi (barkodlu veya eski ise, ıslak imzalı kaşeli olmalı), detayli 4A hizmet dökümü (e-devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imzalı kaşeli)..
İşe yeni başlanması durumunda, daha önceki işyerinize ait bilgiler ve maaş bordroları ek olarak sunulabilir.
Çalıştığı iş yerinin güncel Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (Bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir.) 
Sözleşmeli çalışan ise: Belirtilen evraklara ek olarak sözleşme fotokopisi gerekmektedir. 
Kamu çalışanı için gerekli belgeler:
Çalıştığı resmi kurumun antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını, ne kadar zamandır bu kurumda çalıştığını, maaşını, izinli olduğu tarihleri ve bu iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu belirten yazı (orijinal ve güncel), kimlik kartı ve fotokopisi (çalıştığı kurumun).
Son 3 aylık maaş bordrosu, SGK 4C hizmet dökümü (detaylı ve karebarkodlu).
Şirket sahipleri için gerekli belgeler: 
Şirketin Ticaret Odası Kaydı, Sicil Gazetesi Kopyası (ortak olarak kişinin isminin geçtiği), Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi (bütün işyeri evraklarının son 6 ay içinde alınmış olması gerekmektedir). SGK 4A/4B hizmet dökümleri (detaylı ve barkodlu). Ayrıca şirketin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı, kaşeli, orjinal dilekçe. 
GK 4a/4b hizmet dökümleri (detaylı ve kare barkodlu).
Çiftçi için gerekli belgeler: 
Ziraat Odası tarafından verilen güncel çiftçi belgesi (Bağlı bulunulan ziraat odalarından temin edilir.)
Emekli için gerekli belgeler:
Emekli olduğunu gösteren SGK’dan belge (e-devletten kare barkodlu), emekli maaşını gösterir son 3 aya ait banka hesap özeti(ıslak imza ve kaşeli). Varsa Emekli Kimliği fotokopisi.
Öğrenciler için gerekli belgeler:
Son 6 ayı aşmamış güncel tarihli e-devletten alınmış kare barkodlu öğrenci belgesi, e devlet erişimi bulunmayan(18 yaş altı) öğrencilerin okuldan orijınal izin yazısı.
Ayrıca sponsorun tüm evrakları dosyaya eklenmelidir. (sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi) Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Sponsor olarak öncelikle ebeveynlerin, daha sonra diğer birinci derece yakınların evrakları istenir: eğer bu kişilere ait herhangi bir evrak sunulamıyorsa farklı bir kişinin sponsorluğu kabul edilebilir - yakınlık varsa nüfus kayıt örneği ile belgelenmelidir).
Çocuklar için gerekli belgeler: 
Çocukların sponsorlarının tüm evrakları dosyaya eklenir. (Sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm evraklar, sponsorluk dilekçesi ve yakınlığın nüfus kayıt örneğiyle belgelenmesi istenir.)
Boşanmış çiftler için: çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararının orijinali ve her iki ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir.
Ev hanımı için gerekli belgeler: 
Başvuru sahibi evliyse, masraflarının eşi tarafından karşılanması durumunda sponsor olan eşin tüm evrakları, sponsorluk dilekçesi ve Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği eklenmelidir. (Yolcunun evraklarında soyadı farklılığı olması durumunda: Farklı soyadının nedeni evlilik ise evlilik cüzdanı fotokopisi, boşanma ise boşanma evrakının fotokopisinin dosyaya eklenmesi gerekmektedir).
Çalışmayanlar için gerekli belgeler:
Çalışan eşe/ebeveyne/yakına ait, mesleki ve maddi belgeler ile masrafların karşılanacağına dair dilekçe. Ayrıca başvuru sahibi calışmıyorsa olsa dahi barkodlu SGK hizmet dokumu(4A,4B,4C) talep edilmektedir (SGK'da kaydı olsun ya da olmasın). (Sponsor kendisi başvuru yapıyor gibi tüm evraklar istenir, yakınlık varsa Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğiyle belgelenmelidir.)
Maddi belgeler:
Ekonomik durumunuzu belirten belgeler: Son 3 aylık, bakiyeli, ıslak imza ve kaşeli, basvuru sirasinda son 15 gun içerisinde alınmış, güncel banka hesap dökümü. Banka dökümü başvuru sahibine ait olmalıdır - sponsor varsa sponsora, iş amaçlı başvuru ise ve masrafların şirket tarafından karşılanacağını belirten dilekçe varsa şirkete ait olabilir. (Sunulan banka dökümünün imza sirküleri talep edilebilir).
Gerekli diğer belgeler:

Başvuru sahibi tarafından yazılan seyahat amacını belirten dilekçe. (Seyahat masrafları başkası veya ebeveyn tarafından karşılanıyor ise karşılayan kişi tarafından yazılan dilekçe.)
Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (kendi bilgilerinize ek olarak anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarınızın, yani kısaca diğer aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin liste halinde gözükmesi gerekmektedir. Açık adres bilgileriniz ‘Yerleşim Yeri’ ibaresinin yanında görülebilmelidir. 

Kişi yerleşim yeriyle ilgili yakın tarihli bir değişiklik yaptıysa yaşadığı yere ait tapu veya noter onaylı kira sözleşmesi ve ek olarak ikametin bulunduğu yere ait, elektrik veya su faturalarını sunmalıdır. Ayrıca nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim yeri raporunu da sunmalıdır.

Evlendikten sonra soyadı değişikliğine maruz kalan kişilerin kızlık soyadının ve yabancı uyruklu veya çifte vatandaşlığı olan kişilerin diğer vatandaşlık bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde eksiksiz olarak gözükmesi gerekmektedir.
Yurda giriş/çıkış belgesi.
Protokol belgesi.
Başvuru sahibi Yabancı Uyruklu ise:
Türkiye Cumhuriyeti’den almış olduğu geçerli iznini veya varsa geçerli çalışma iznini sunması gerekmektedir.
Ek Durumlar
Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise: Tek başına başvuru yapacak ise, her iki ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. Eğer bir ebeveyn, çocuğuyla beraber başvuruda bulunuyorsa (diğer ebeveyn başvuruda bulunmuyorsa), başvuruda bulunmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. (Ebeveynlerden birinin ya da her ikisinin geçerli vizesi bulunması durumunda -çocukla beraber seyahat edilsin ya da edilmesin- beraber başvuruda bulunulmadığı sürece muvafakatname sunulmalıdır ve muvafakatnamenin son 6 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
Her iki ebeveynle beraber vize başvurusunda bulunuluyorsa, muvafakatname gerekmemektedir ancak reşit olmayan başvuru sahiplerinin başvuru formuna her iki ebeveynin de imza atması gerekmektedir. 
Reşit olmayan başvuru sahibinin anne/babası ayrıysa ve velayeti olan ebeveyn vize başvurusunda bulunuyor ise velayete sahip olmayan ebeveynden de noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir. Ek olarak boşanma kararının orijinali sunulmalıdır. 
Eş Yunan Vatandaşı ise:
Eğer başvuru sahibinin eşi Yunan Vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;
Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,
Evlilik cüzdanı.
Eşlerin evlilikleri Yunanistan’da bildirildi ise, evliliklerini bildirmiş olduklarına dair Yunanistan’dan alınan nüfus kayıt örneği (son 6 ay içerisinde alınmış) ve Türkiye’den alınan Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb). İndirimden yararlanabilmeleri için eşleriyle beraber seyahat ediyor olmaları gerekmektedir.
Eş Avrupa Birliği ülke (Yunanistan dışında) veya İsviçre Vatandaşı ise:
Başvuru sahibinin eşi AB ülkesi vatandaşı veya İsviçre vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;
Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,
Evlilik cüzdanı,
Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb.)
Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği; Eğer nüfus kayıt örneğinde yabancı uyruklu kişiyle evlidir ibaresi yok ise, başvuru sahibinin eşinin bağlı bulunduğu konsolosluk veya elçilikten evliliklerini gösteren resmi belge alması gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı eş Bulgaristan vatandaşı ise ve pasaportundaki ismi ile Türkiye’deki ismi aynı değilse; isim denklik belgesi talep edilir.

AB vatandaşı eşi olan kişilerin indirimden yararlanabilmeleri için eşleriyle beraber seyahat ediyor olmaları gerekmektedir.

 
Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vizesi Başvuru Formu. Başvuru sahibi 18 yaş altı olması durumunda başvuru formunun ebeveynler tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. (Sitedeki formlar kısmından ulaşabilirsiniz)
  
Başvuru formu için lütfen aşağıya tıklayınız:
  
Başvuru Formu
  
Geçerli pasaport (son 10 yıl içersinde alınmış,en az 2 sayfası boş, talep edilen vize süresinin bitiminden itibaren en az 90 gün geçerli olan).  
  
Pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri. (Eski pasaportunuz mevcut ise son 3 yıla ait Schengen Vizelerinin fotokopileri, giriş-çıkış kaşeleri dahil işlenmiş tüm sayfaların fotokopileri A4 kağıdında olmalıdır). Aile başvurularında tüm bireylerde birbirinin pasaportlarının işlenmiş sayfalarının fotokopileri olmalıdır. Evlenme ,boşanma vs durumlarda pasaportta geçerli isim ve soyisim geçmelidir..
  
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  
2 Adet Biyometrik Fotoğraf (arka fonu beyaz) 3,5 cm x 4,5 cm boylarında (sitedeki fotoğraf kriterleri kısmından ulaşabilirsiniz)
  
Seyahat süresini kapsayan en az 1 ay olmak üzere, teminat limiti en az 30.000 Euro veya 50.000 USD ve Schengen Ülkelerinde geçerli olan Seyahat Sağlık Sigortası. (Konsolosluk tarafından daha uzun süreli seyahat sağlıksigortası talep edilebilir.)
  
Tam Vukuatlı nüfüs kayıt örneği (Aslı veya e-devlleten alınmış barkotlu olmalıdır. Belgenin geçerlilik süresi 6 aydır.Tüm aile bireyleri görünmelidir.)
  
Başvuru sahibinin pasaportunda Kıbrıs giriş çıkış kaşesi bulunması durumunda başvuruda bulunamaz.
  
Başvuru sahibinin dökümanlarında FYROM (Makedonya) ile ilgili bilgi geçmesi durumunda (MK eşi veya MK doğumlu,öğrencilik vs.) başvuru yapamaz.
  
Kosova pasaportlu başvuru sahipleri almış oldukları vize ile sadece Yunnaistan’a giriş/çıkış yapabileceklerdir.
  
Başvuru sahibinin eşinde herhangi bir Schengen ülkesinde oturma izni var ise, Yunanistan vizesi için başvuruda bulunamaz. Schengen ülkesi oturma izini olan ülkeden başvurabilir. AB Ülkesi olup Schengen ülkesi olmayan ülkeden oturma iznine sahip kişilerin eşleri başvurabilir.
  
Ulaşım, Sponsor ve Konaklamaya İlişkin Belgeler. (Sunulması mecburi değildir.)
  
Gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bileti rezervasyonu
  
Seyahat araba ile (Şahsa ya da Şirkete ait) gerçekleşecek ise: Ruhsat fotokopisi ve fotokopi üzerine ruhsat sahibinin seyahat planını açıklayan yazı ve aracı kullanacak kişiye ait Uluslararası ehliyeti fotokopisi (varsa).
  
Otel Rezervasyonu (varsa).
  
Meslek belgeleri: (herhangi bir kategoriye mensup olmak zorunludur)
  
Maaşlı Çalışanlar
1. Şirketin antetli kağıdına, seyahat amacını belirten orjinal yazı (Firma merkezi Trakya dışında ve Trakya bölgesi içinde şubesi varsa görev yerinin Trakya bölgesi olduğu (şehir)   belirtilmelidir.
2. Şirketin vergi levhası fotokopisi 2017yılına ait (kuruluş tarihi 4 aydan fazla olmalıdır)
3. Şirketin yeni tarihli ve orjinal faaliyet belgesi
4. Şirketin imza sirkülerinin fotokopisi
5. Ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi
6. S.S.K’ dan onaylı, işe giriş bildirgesi ,barkodlu(firma adresi Trakya dışında ise şahsına ait güncel elektrik su veya doğal gaz faturası)
7. SSK 4A ayrıntılı barkotlu hizmet dökümü (başvuru tarihinden en fazla 10 gün öncesinden alınmış olmalıdır)
8. Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imzalı ve kaşeli)
Esnaflar
1. Antetli kağıda, seyahat amacını belirten yazı 2. Vergi Levhası 2017 yılına ait(kuruluş tarihi 4 aydan fazla olmalıdır)
2. Yeni tarihli faaliyet belgesinin orijinali güncel
3. Ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi
4. İmza sürküsü
Emekliler
1. Seyahat amacını belirten yazı
2. S.G.K.’dan emeklilik belgesi orjinal kaşeli imzalı(SGK bel. Kayıt trakya dışında olması durumunda şahsına ait güncel elektrik su veya doğal gaz faturası)
3. Bankadan emekli maaşı aldındığını gösterir güncel ve orjinal son 3 aylık banka hesap dökümü.
Serbest Meslek Sahipleri
1. Seyahat amacını belirten yazı
2. Vergi levhası fotokopisi 2017(kuruluş tarihi 4 aydan fazla olmalıdır)
3. Yeni tarihli faaliyet belgesinin orijinali
Tır Şöforleri
1. Şirketin antetli kağıdına, seyahat amacını belirten yazı
2. Şirketin vergi levhası fotokopisi 2017(kuruluş tarihi 4 aydan fazla olmalıdır)
3. Şirketin yeni tarihli faaliyet belgesinin orijinali
4. Şirketin imza sirküleri
5. Ticari kuruluş gazetesi
6. S.S.K’ dan onaylı, işe giriş bildirgesi ve son dört aylık sigorta bildirgesi (başvuru tarihinden en fazla 10 gün öncesinden alınmış olmalıdır)
7. Son 3 aylık orjinal maaş bordrosu (kaşe ve imzalı)
8. C2 belgesi-yükleme ordinosu-E sınıfı sürücü belgesi
9. Savcılıktan sabıka kaydı
10. Uluslararası ehliyet fotokopisi
11. Şirketin yurtdışındaki şirketle imzaladığı sözleşme
12. Gayrimenkul tapularınızın fotokopisi (varsa)
13. Yeni tarihli banka hesaplarınızın fotokopisi (gerekli)
14. Seyahat sigortası
Şirket Sahipleri
1. Şirketin antetli kağıdına, seyahat amacını belirten yazı
2. Şirketin vergi levhası fotokopisi 2017(kuruluş tarihi 4 aydan fazla olmalıdır)
3. Şirketin yeni tarihli güncel faaliyet belgesinin orijinali (kar payı gözükmelidir)
4. Şirketin imza sirkülerinin fotokopisi
5. Ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi
Avukat:
Islak imza kaşeli baro belgesi (1 ay içinde alınmış olmalıdır), avukatın şahsına ait imza sirküsü, vergi levhası 2017
Çiftçiler
1. Seyahatinizin amacını belirten dilekçe
2. Yeni tarihli orjinal çiftçilik belgesi (ÇB kayıt tarihi 4 aydan fazla olmalıdır) ve orjinal Çifçilik Kayıt Sistemi belgesi (çks)
3. Gayrimenkul, tarla ve tapularınızın fotokopisi (en fazla 5 ad.)
4. Zirai araç ruhsatı fotokopisi
5. Arazi kiralık ise ,kira kontratı ve kiralık arazinin tapuları
Banka Çalışanları
1. Bankanın antetli kağıdına, müdür tarafından onaylanmış, görevinizi ve seyahat amacınızı belirten yazı
2. Bankanın vergi levhası fotokopisi 2017 Bankanın yeni tarihli faaliyet belgesinin orijinali veya elektronik imzalı
3. Bankanın imza sirküleri ve banka şubesinin imza sirküsü
4. Ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi
5. Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak kaşe ve imzalı)
6. İşe giriş bildirgesi ve ayrıntılı ve barkodlu 4A hizmet dökümü
Devlet Memurları
1. Seyahatinizin amacını belirten dilekçe
2. Kurum görev yazısı (elektronik imzalı olmalıdır)
3. Resmi kimlik fotokopisi
4. Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imza ve kaşeli)
Öğrenciler
1. Seyahatinizin amacını belirten dilekçe
2. Güncel tarihli orjinal öğrenci belgesi (e-okuldan kaşeli ve imzalı veya e-devletten barkodlu olmalıdır)
3. Öğrenci kimlik fotokopisi(var ise)
4. Ailenizin ait oldugu kategori için istenen belgelerin tümü ve yeterli bakiyeli banka hesap dökümleri
5. Varsa anne ve babanın geçerli Schengen vize fotokopisi / Yeşil pasaportlu ise ön sayfa fotokopisi
6. Kişi18 yaş ve üstüyse, sahsına ait geçerli bakiyeli bulunan güncel orjinal kaşeli imzali banka hesap dökümü.
7. Öğrenci reşit değil ise (18 yaş altı), her iki ebeveynden (anne-baba) noter onaylı geçerli muvafakatname.
Anne babasının muvafakatname verdiği çocukla seyahat edecek kişi noter onaylı TAAHHÜTNAME yaptırmak zorundadır.Çocuğun seyahat edeceği kişinin geçerli schengen vizesi olmalı, kopyası evraklara mutlaka eklenmelidir. Geçerli schengen vizesi yok ise cocukla birlikte vize başvurusu yapmak zorundadır
Ev Hanımları:
1. Seyahatinizin amacını belirten dilekçe.
2. Eşinin bulunduğu kategoride istenilen belgelerin tümü ve güncel geçerli banka hesap dökümleri.
3. Varsa eş ve çocuklarin geçerli Schengen vize fotokopisi.
4. Kişi eşi olmadan tek başina vize başvurusunda bulunuyor ise şahsina ait güncel içinde bakiye bulunan kaşeli ve imzali banka hesap dökümünün orjinali.
Maddi belgeler:
Banka Hesap bakiyesi: Schengen kuralına göre, kişi başı talep edilen süre x 50 Euro olmalıdır. Örn: 1 ay 30 gün x50 Euro. (Banka dökümü TL değeri olarak da sunulabilir).
Ek Durumlar
Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise: Ebeveynleriyle beraber seyahat edecek olsa bile, her durumda, her iki ebeveyn tarafından noter onaylı, orijinal, 6 aydan eski olmayan muvafakatname gerekmektedir. Eğer kişi okulun düzenlediği bir organizayon amacı ile seyahat edecekse, her iki ebeveyn seyahat edecek kişiye (öğretmen) noter onaylı, orijinal, 6 aydan eski olmayan muvafakatname vermek durumundadır. (Muvafakatnamede seyahat edecek kişinin kimlik bilgisi ve ismi geçmelidir.) Seyahat edecek kişinin geçerli schengen vizesi de dosyaya eklenmelidir.
Her durumda anne babasının muvafakatname verdiği ,çocukla seyahat edecek kişi noter onaylı TAAHHÜTNAME vermek zorundadır. Çocuğun birlikte seyahat edeceği kişinin geçerli schengen vizesi olmalı, kopyası evraklara mutlaka eklenmelidir .Geçerli schengen vizesi yok ise cocukla birlikte vize başvurusu yapmak zorundadır.
Başvuru sahibi Yabancı Uyruklu ise:
Yukarıda belirtilen durumlara ek olarak Türkiye’deki oturma izni veya varsa çalışma izni gerekmektedir.
AB Vatandaşı Eşi:
Eşinin geçerli pasaport ve kimlik fotokopisi(AB ülkesine olan).
Evlilik cüzdanı (Eğer yurtdışında evlilik varsa evlilik cüzdanı fotokopisi yeminli tercuman tarafından kaşelenmiş türkçeye tercüme edilmiş olmalıdır).
AB Vatandaşın var ise TC kimlik fotokopisi
AB Vatandaşın var ise Oturum kartı fotokopisi.
Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği.
AB vatandaşlığına sahip olan kişinin pasaport ve Türk kimliğindeki isim uyuşmazlığında orijinal İsim Denklik Belgesi sunulmalıdır.
Eşlerin beraber seyahat ettiğine dair belge (Örn: bilet vb). İndirimden yararlanabilmeleri için eşleriyle beraber seyahat ediyor olmaları gerekmektedir.
Eş Yunan Vatandaşı ise:
Eğer başvuru sahibinin eşi Yunan Vatandaşı ise, başvuru sahibi bunu kanıtlamak için aşağıdaki evrakları sunmalıdır;
Eşinin pasaport veya kimliğinin aslı ve fotokopisi,
Evlilik cüzdanı.
Eşlerin evlilikleri Yunanistan’da bildirildi ise, evliliklerini bildirmiş olduklarına dair Yunanistan’dan alınan nüfus kayıt örneği (son 6 ay içerisinde alınmış) ve Türkiye’den alınan Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
UYARILAR

İstenilen belgeler yeni olmalıdır (3 ay geçmemelidir)

Yukarıda yazılan belgelerin dışında ek belgeler istenebilir.
Vize talebi randevu ile gerçekleştirilir.
VFS Çağrı Merkezi: (0212) 373 58 26
VFS www.vfsglobal.com/greece/turkey (internet sitesi). 
Schengen yönetmeliği uyarınca, istenilen bir veya daha fazla evrağın eksik olması durumunda, vizenin reddedilmesi mümkündür.

 
VIZE BASVURU SÜRECİ

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.

2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da internet sitemizden online olarak randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Başvurunuzu VIP Odası’nda size özel hizmetler aracılığıyla yapmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, 2 adetbiometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.

4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.