Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Fotograf Ozellikleri
Fotoğraf renkli olmalıdır.
Çerçevesiz olmalıdır.
Açık renkli zemine sahip olacak böylece alameti farikalar ayırt edilebilecek ve zemine göre kontrastlı olacaktır.
Yüzünüzün fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak kadar, başınızın ve omzunuz üstüne yakın çekim olacaktır.
Net odaklanmış ve açık olmalıdır.
Mürekkep izi veya kırışıklıklar olmamalı ve yüksek kaliteli olmalıdır.
Fotoğraf sizi doğrudan kameraya bakarken göstermelidir.
4 cm x 5 cm olmalıdır.
Doğal cilt renginizi göstermelidir.
Uygun parlaklık ve kontrasta sahip olmalıdır.
Fotoğraf en son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.
Fotoğraf başörtüsü ile çekilebilir. Ancak yüzün ana özellikleri fotoğrafta görülmelidir. Çene, burun, gözler ve kaşlar örtülmemeli; alın yüz şeklini görünür kılacak şekilde açık olmalıdır.
Şapkasız olmalıdır.
Başvuru sahibinin saçı kulaklarının arkasına sıkıştırılmış olmamalıdır.
Fotoğraf, yüzü cepheden gösterilmelidir, omuz üstü veya profilden göstermemelidir ve yüzün her iki kenarını açık bir şekilde göstermelidir.
Homojen ışıkla çekilmeli, yüz üzerinde gölgeler veya flaş yansımaları olmamalı ve kırmızı göz olmamalıdır.
Gözlük kullanılması halinde, fotoğraf gözleri herhangi bir flaş yansıması olmaksızın açık bir şekilde göstermeli ve renkli gözlükler kullanılmamalıdır. (mümkün ise koyu çerçeveler kullanılmamalı – açık çerçeveli gözlükler takılmalıdır). Çerçevenin gözün herhangi bir kısmını kapatmamasını sağlayın.
Fotoğraf, kameraya nötr bir ifadeyle bakarak ve kapalı ağız ile tek başına olmalıdır (sandalye arkalığı, oyuncak veya diğer kişiler görünür olmamalıdır) .
Fotoğraf herhangi bir zımba izine sahip olmamalıdır.
Taranmış & renkli fotokopiler kabul edilmeyecektir.
VIZE BASVURU SÜRECİ

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.

2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: -Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayarak ya da internet sitemizden Online randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, 2 adetbiometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.

4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.