Hollanda Vize Başvurusu

Türkiye

Kültürel, Bilimsel, Araştırma, Eğitim veya Spor Etkinlikleri

GENEL BİLGİ

Vize, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Hollanda’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Bu vize kategorisi, bilimsel araştırma / kültürel / sportif etkinlikler vs. amacıyla Hollanda’yı ziyaret etmek isteyen kişiler içindir.

Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

Hollanda vizesi yetki alanları

Hollanda Vize Başvuru Merkezleri’nde bölge sınırlaması yoktur. Başvuru sahipleri istedikleri başvuru merkezinden başvurularını yapıp, pasaportlarını teslim alabilirler.

Schengen vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda’yı ve Schengen Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri sınırlı bir süre ziyaret etmesine izin vermek amacıyla verilmektedir. Eğer Schengen Bölgesi’nde uzun bir süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direkt olarak Elçilik / Başkonsolosluk’tan uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Kimler için vize gereklidir?

Hollanda’ya vize gerektiren veya vizeden muaf olan ülkelerin listesi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Vize gerektiren ve vizeden muaf ülkeler listesi

VİZE ÜCRETİ

VİZE ÜCRET LİSTESİ
Kültürel, Bilimsel, Araştırma veya Spor etkinlikleri 361 TL
0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Ücretsiz
AB veya AET aile üyeleri, akrabaları ile birlikte seyahat ediyor ya da seyahat sırasında bulaşacaklar ise. Ücretsiz
Ancak, Hollanda vatandaşlarının eşi ve akrabaları vize ücreti ödemek zorundadır. 361 TL
Eğitim amacıyla ziyaret etmeyi düşünen, öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve onlara eşlik eden öğretmenleri Ücretsiz
Bilimsel araştırma yapmak amacıyla ziyarette bulunan üçüncü ülkelerden araştırmacılar 361 TL
Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Moldova, Karadağ, Kosova, Rusya, Sırbistan, Ermenistan ve Gürcistan Vatandaşları

Not: Biometrik pasaport sahibi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Gürcistan ve Ukrayna vatandaşlarının Hollanda'ya kısa süreli ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur (en fazla 90 gün)
210 TL

Lütfen Dikkat:

 • Her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra 144 TL(KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır.
 • Vize başvuru merkezi ek bir nominal ücrete tabi opsiyonel bir hizmet sunmaktadır:

  Fotokopi ücreti (%18 KDV dahil) 1 TL
  Fotoğraf hizmeti (%18 KDV dahil) 25 TL
  Kurye hizmeti (%18 KDV dahil)
  60 TL
  Başvuru Sonrası Kurye (%18 KDV dahil) 60 TL
  VİP servis ücreti (%18 KDV dahil)
  300 TL
  Erken Saat Başvurusu (%18 KDV dahil) 150 TL
  Vize Başvuru Formu Doldurma Hizmeti (%18 KDV dahil) 35 TL
 • Opsiyonel hizmet hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız
 • Vize ücreti, VFS servis ücreti ve başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde ücretleri nakit ve Türk Lirası olarak ödenir. Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

GEREKLİ EVRAKLAR

Kültürel, Bilimsel, Araştırma veya Spor etkinlikleri

Büyükelçiliğe bağlı şehirlerden (İzmir,Antalya,Bodrum) yapılacak olan VIS başvurularında, (25 Eylül 2014 sonrasında parmak izi verilmiş ise) eski yeni tüm pasaportların başvuru sırasında verilmesi ve eksiksiz fotokopileri ile kanıtlanması zorunludur. VIS’li başvuruların dışındaki tüm başvurular diğer şehirlerden yapılmalı ve parmak izi verilmelidir.

Zorunlu belgelere ek olarak, 18 yaş altı (reşit olmayan) başvuru sahipleri için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

 • Online vize başvuru formunuzu eksiksiz doldurarak, bir çıktısını vize başvurunuzda sunmanız gerekmektedir.
 • Başvuru formu anne ve baba tarafından veya yasal vasi tarafından imzalanmalıdır. İmzaların teyit edilebilmesi icin anne ve babanın veya imza atacak yasal vasinin pasaport kimlik sayfalarının fotokopisinin sunulması gerekmektedir. Reşit olmayan başvuru sahibi sadece ebeveynlerden birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren velayetin kimde olduğunu kanıtlayıcı dava kararı sunulmalıdır.
 • Reşit olmayan cocuk yalnız seyahat edecek ise anne ve baba tarafindan imzalanmış Noter onaylı muvafakatname sunulmalıdır.Reşit olmayan çocuk tek bir ebeveyn ile seyahat edecek ise seyahate katılmayacak diğer ebeveyn Noter onaylı muvafakatname sunmalıdır.

Başvuru Formu

İNDİRME TALİMATLARI:

Formlar PDF formatındadır.
Bu formları görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader gerekmektedir.
Adobe Acrobat Reader’i indirmek için buraya tıklayınız.FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ

Vize talebi için verilen tüm vesikalık fotoğraflar aşağıdaki standartlara uymalıdır:

 • Yeni ve benzer olmalıdır (6 aydan daha yeni)
 • Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır
 • 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe/çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır

  • Fotoğrafın çevresi 35 x 45 mm (en X boy) ebatında olmalıdır.
  • Eni: Kulaklar arası mesafe 16 - 20 mm arasında olmalıdır
  • Boyu : 11 yaş ve üzeri; çeneden saçlar dahil başın üzerine kadar 26 – 30 mm arasında olmalıdır
  • 11 yaşa kadar; çeneden saçlar dahil başın üzerine kadar 19 – 30 mm arasında olmalıdır
 • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar (saçlar dahil) 30 mm olmalıdır
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
 • Güneş gözlüğü takılmamalıdır
 • Baş açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç
 • Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
 • Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır

Kriterlere uyan ve kabul edilmeyen fotoğraf örneklerini gösteren rehbere bakmak için buraya tıklayın.

VFS Vize Merkezi standartlara uymayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Standartlara uymayan şekilde gelen fotoğraflar alınmaz ve değiştirilmesi için başvuru sahibi fotoğrafçıya yönlendirilir.

İŞLEM SÜRESİ

Eğer bütün istenilen dökümanlar verilmişse, Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yaptığınız gün ve dökümanların Ankara veya İstanbul’a gönderilmesi için gereken gün hariç ortalama  15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Unutmayınız ki bazı durumlarda işlem belirtilen süreden daha uzun sürebilir. Başvurunuzu bu durumları göz önünde bulundurarak olabildiğince erken yapmanızı tavsiye ederiz.

Aşağıda belirtilen ülke vatandaşlarının işlemleri ek incelemelerden dolayı 15 iş gününden daha uzun bir süre alabilir:

AFGANİSTAN, BANGLADEŞ, KONGO (DEMOKRATİK CUMHURİYETİ), ERİTRİYA, ETİYOPYA, GANA, IRAK, İRAN, NİJERYA, PAKİSTAN, SOMALİ, SRİ LANKA, SURİYE.

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir soru halinde Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu, başvuru sahibi ile ek bir görüşmeyi gerekli görebilir.

Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu vize işlemleri boyunca ek döküman talep etme hakkını saklı tutar. Hollanda Vizesine başvurmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesinden dolayı başvurunuzun gecikme veya reddedilme ihtimalini azaltacaktır.

Başvuru formu

Lütfen Vize başvuru formunu Flemenkçe, İngilizce veya Türkçe dillerinden biriyle doldurunuz.

Vize başvuru formu

Önemli:

 • Online vize başvuru formunu tamamlayıp, çıktısını alıp, randevunuzla birlikte getirmeyi unutmayınız. Formunuzu kağıt format yerine online olarak doldurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Sistem başvuru soruları üzerinden sizi yönlendirecektir ve eksik bilgilerin olmadığından emin olacaktır.
Başvuru sahibi eğer şahsen başvuru yapmıyorsa, başka birini yetkilendirmek için imzalanmış vekaletname doldurması gerekecektir.

Vekaletname (Türkçe ve İngilizce)

İNDİRME TALİMATLARI:

Formlar PDF formatındadır.
Bu formları görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader gerekmektedir.
Adobe Acrobat Reader’i indirmek için buraya tıklayınız.

Ek Evrak Talebi

Evrak listesindeki bütün evrakları tamamlayarak başvuru yapsanız dahi, Hollanda Büyükelçiliği / Başkonsosluğu sizden ek evrak talebinde bulunabilir. İstenen ek evraklarla ilgili bilgileri başvuru takibi kısmından kontrol edebileceğiniz gibi, size SMS ve E-maille de bilgi verilebilir veya çağrı merkezimizi arayarak bilgi edinebilirsiniz.

İstenebilecek Ek Evraklar:

 • Bilet: Gidiş dönüş tarihleri ve bilet numarası (e-ticket) belirtilmiş satın alınmış uçak bileti (seyahat sağlık sigortası poliçesi tarihleri ile uyumlu olmalı).
 • Otel fatura: Otel faturası (Hollanda’da kalacağınız otelin ücretinin tamamen ödenip otelden gönderilecek faturayı konsolosluğumuza ibraz etmeniz gerekmektedir). Uçuş tarihleri ve seyahat sigortanız ile uyumlu olmasına dikkat ediniz.
 • Giriş çıkış yazısı: T.C. Emniyet Müdürlüğünden son 10 yıla ait giriş çıkış tarihlerinizi gösteren döküm.
 • Protokol yazısı: T.C. Emniyet Müdürlüğünden protokol yazısı (pasaport ile ilgili).
 • Eski pasaport: Eski pasaportunuz / pasaportlarınız. Şayet yoksa T.C. Emniyet Müdürlüğünden son 10 yıla ait giriş çıkış tarihlerinizi gösteren döküm ve protokol yazısı.
 • Gelir durumu: Yurtdışında yapacağınız seyahati maddi olarak karşılayabilecek gelir durumu belgeleri (maaş bordrosu / kira geliri / kredi kartı / banka hesap cüzdanı gibi). Kendinize ait gelir durumu yok ise bu belgeleri geçiminizi sağlayan kişilerden temin etmeniz gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Nüfus idaresinden tüm aile fertlerinin (anne/baba/eş/çocuk gibi) adı geçen vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile toplum kağıdı).
 • Davet eden şahıs ile nüfus kayıt örneği: Davet eden şahıs ile yakınlık derecenizi gösteren nüfus kayıt örneği.
 • No show: Size verilen tarihte mülakata gelmediğiniz için lütfen yeni randevu için VFS global ile irtibata geçiniz.
 • Çalışma ve izin belgesi: Türkiye’de işveren tarafından şirketin orijinal antetli kağıdına yazılı bir izin belgesi (asıl). Bu izin belgesinin içerisinde vize talebinde bulunan kişinin adı, soyadı, işyerindeki pozisyonu, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve izin onayı bulunması gerekmektedir.
 • Emeklilik: Emeklilik cüzdanı fotokopisi ve aylığınızın düzenli olarak hesaba yattığını gösteren banka hesap dökümü.
 • Hollandalı eşe ait evrak: Eşinizin Türkiye’de oturduğunu belgeleyen evraklar (oturum kartı, adına fatura, ikametgâh, çalışıyorsa iş evrakları, yabancı uyruklu ise oturum kartı gibi).
 • Belediye davetiyesi: Hollanda’dan davet eden şahıstan 3 aydan eski olmayan, tamamen doldurulmuş ve belediye tarafından tasdiklenmiş bir davetiye.
 • Çocukların oturum kartı: Hollanda’da bulunan çocuklarınızın oturum kartı ya da Hollanda pasaportu fotokopileri.
 • Ticari davetiye: Hollanda’da ziyaret edeceğiniz şirketten / kurumdan adınıza imzalı davetiye (davet eden şirketin/kurumun ismi ve açık adresi, telefon numarası, seyahat sebebi ayrıntılı bir biçimde kâğıtta belirtilmiş olacak).
 • Muvafakatname:  Şayet çocuk ebeveynlerden sadece birisi ile seyahat edecek ise, kalan ebeveynden yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal bir muvafakatname ve o kişiye ait kimlik kartının fotokopisi sunulması gerekmektedir, ya da çocuğun velayetiyle  ilgili mahkeme kararının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Otel rezervasyonu: Seyahat sağlık sigorta poliçesi ve uçuş tarihleri ile uyumlu olmalı.
 • Öğrenci belgesi: Orijinal ve yeni olması gerekmektedir.
 • REFERANSIN oturum kartı: Davet eden şahsın ve eşinin oturum kartı veya Hollanda pasaportunun fotokopisi.
 • REFERANSIN maaşı: Davet eden şahsa ait son 3 ayın maaş bordrosu (fotokopisi).
 • REFERANSIN evlenme cüzdanı: Davet eden şahsın evlenme cüzdanı fotokopisi.
 • Seyahat sigortası: Schengen ülkeleri için istenen vize süresi kadar yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi, limit tutarı en az 30.000,- euro olmalıdır (aslı + fotokopisi).
 • Maaş bordrosu: Son 3 ayın maaş bordrosu.
 • SSK işe giriş bildirgesi: Applicant’s Social Security registration document.
 • SSK hizmet cetveli: SSK confirmation.
 • Faaliyet belgesi: Şirketin ticaret / sanayi veya esnaf odasından orijinal yeni tarihli faaliyet belgesi.
 • Sicil gazetesi: Ticari sicil gazetesi.
 • Uçak rezervasyonu: Uçak rezervasyonu (seyahat sağlık sigorta poliçesi tarihleri ile uyumlu olmalı.
 • Vergi lehvası:  Vergi lehvası fotokopisi.
 • Fotoğraf: yeni çekilmiş bir fotoğraf (detaylar için lütfen web sitesine bakınız).
 • Mülakata gelmeniz gerekmektedir: Vize başvurusuyla ilgili mülakata gelmeniz gerekmektedir. Mülakat için, vize başvuru merkezi aracılığıyla randevu alabilirsiniz.