btn_top

Określić typ wizy

Strefa Schengen

21 grudnia 2007 roku Polska dołączyła do strefy Schengen - obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych, tworzonego przez 26 państw: Austria, Belgia, Węngry, Niemcy, Grecja, Dania, Islandia, Hiszpania, Włochy, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Finlandia, Francja, Czechy, Szwajcaria, Szwecja i Estonia. Kraje te przyjęły ujednolicone zasady wjazdu i krótkoterminowego pobytu na ich terytorium.

Aby wjechać na terytorium Schengen, obywatele krajów trzecich muszą posiadać ważny dokument podróży oraz wizę, jeśli jest ona wymagana. Muszą również spełniać następujące warunki:

  • uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, do którego osoba ta ma zagwarantowany wjazd, albo być w stanie legalnie zdobyć wyżej wymienione środki;
  • nie mogą znajdować się na liście osób, którym odmówiono zgody na wjazd;
  • nie mogą być uznawani za osoby, które mogą naruszyć porządek publiczny, bezpieczeństwo lub stosunki międzynarodowe jednej z Umawiających się Stron.

Zmiany w procedurach wizowych,

Szanowni Państwo! Prosimy zwrócić uwagę że od dnia 14 września 2015 urzędy konsularne państw Schengen w Federacji Rosyjskiej wprowadzili system informacji wizowej (VIS), jak kolejny etap wdrażania tego systemu na świecie.

VIS jest przeznaczony do wymiany danych pomiędzy państwami Schengen, wydając krótkoterminowe wizy typu C. Głównym celem VIS jest uproszczenie procedury składania i rozpatrywania wniosków o wydanie wizy Schengen, poprawy bezpieczeństwa danych i skrócić czas kontroli paszportów i wiz na granicy.

Od dnia 14.09.2015 wszystkie ubiegające się o wizę Schengen (C) w Federacji Rosyjskiej są zobowiązani do osobistego wizyty do Konsulatu albo Centrum Wizowego aby podać odciski palców. Powtarzające dostarczanie odcisków będzie wykonane po 59 miesiącach.

Od obowiązkowego pobierania odcisków palców zwalniają się następujące kategorie:

  • dzieci do 12 lat;
  • osoby u których pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe;
  • szefowie państw lub rządów, wraz z towarzyszącym ich małżonkiem a członkami oficjalnej delegacji.

Opłaty konsularne i czas rozpatrywania wniosków nie będą się zmieniać.

Jaką wizę uzyskać?

Wiza Schengen C

Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terytorium Polski lub wszystkich państw Schengen łącznie (w czasie jednego lub kilku wjazdów) do 90 dni w okresie półrocznym liczonym od daty pierwszego wjazdu lub poruszać się po terytorium Schengen w celu tranzytu (pociągiem, samochodem, samolotem), musicie Państwo aplikować o wizę Schengen C.Wiza Schengen jednolita (C ważna na Państwa Schengen) upoważnia do pobytu na terytorium wszystkich państw Schengen

Wiza Schengen o ograniczonej ważności terytorialnej (C ważna tylko na Polskę lub z wyłączeniem określonego państwa/państw Schengen) upoważnia do pobytu jedynie na terytorium państwa/państw, na które jest ważna.

Wiza krajowa D

Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terytorium Polski łącznie (w czasie jednego wjazdu lub kilku) więcej niż 90 dni (minimum 91) w okresie półrocznym liczonym od daty piewszego wjazdu, musicie Państwo aplikować o wizę krajową D.

Wiza krajowa (D) upoważnia do przebywania:

  • na terytorium Polski na czas pobytu oraz okres ważności, na jaki została wydana;
  • oraz dodatkowo do poruszania się po terytorium pozostałych państw Schengen do trzech miesięcy w okresie półrocznym.

Tranzytowa wiza lotniskowa

Jeżeli zamierzacie Państwo udać się samolotem z państwa trzeciego do państwa trzeciego i połączenie lotnicze przewiduje lądowanie na lotnisku położonym w strefie Schengen (na terytorium RP), a także:

  1. nie zamierzacie Państwo opuszczać międzynarodowej strefy tranzytowej lotniska oraz
  2. posiadacie obywatelstwo: Afganistanu, Bangladeszu, Demokratycznej Republiki Konga, Erytrei, Etiopii, Ghany, Iranu, Iraku, Nigeria, Paksitanu, Sudanu i Sri Lanki to musicie Państwo aplikować o tranzytową wizę lotniskową A.

W przypadku planowanego tranzytu przez lotnisko położone na terytorium innego państwa Schengen niż Polska sugerujemy zwrócenie się z zapytaniem o obowiązek posiadania wizy lotniskowej bezpośrednio do urzędu konsularnego danego państwa.

Tranzytowa wiza lotniskowa A upowżnia jedynie do wjazdu i pobytu w międzynarodowej strefie tranzytowej lotniska (nie upoważnia do wjazdu na terytorium Schengen czy opuszczenia strefy tranzytowej lotniska).

Ile czasu mogę przebywać na terytorium Polski/Schengen na wizie C i D?

Cudzoziemcy mogą przebywać na terytorium Polski (wizy krajowe D) lub Schengen (wizy jednolite C) przez okres przewidziany w wizie („czas pobytu", oznaczony cyframi) w okresie ważności wizy („wiza ważna od... do...", oznaczony datami).

Wyjazd z Polski/strefy Schengen musi nastąpić najpóźniej w ostatnim („ważna do...") dniu ważności wizy (niezależnie od tego, ile dni cudzoziemiec wykorzystał z „czasu pobytu").

Uwaga!

Umowa między UE a FR o ułatwieniach w wydawaniu wiz

KATEGORIA OBYWATELI, KTÓRZY NIE POTRZEBUJĄ WIZ

Istnienie wiz w dokumentach tożsamości nie jest wymagane dla następujących kategorii

obywateli Rosyjskiej Federacji:

  • Posiadający zezwolenie na czasowy pobyt (karta pobytu) na terytorium Polski albo innych krajach strefy Schengen, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu tożsamości, zezwolenie na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt (karta pobytu);
  • Członkowie załogi rosyjskich cywilnych statków powietrznych po przedstawieniu wpisu w Powszechnej Deklaracji i misji lotu.
  • Członkowie załogi cywilnych statków mosrkich po przedstawieniu zapisu w książce żeglarskiej o czasowym urlopie na brzegu podczas znjdowania się statku w porcie;
  • Członkowie załogi i personel statków powietrznych, uczestniczących w awaryjnych lub ratunkowych misjach.
  • Pasażerowie statków powietrznych, wypełniajacych loty tranzytowe przez terytorium Polski i posiadający dokumnet na prawo wjazdu w kraj docelowy i bilet z potwierdzona datą wylotu z lotniska, przesadki na terytorium Polski w ciągu 24 godzin od momentu przylotu. Określone osoby, z wyjątkiem przypadków, kiedy istnieje odpowiednie zezwolenie kompetentnych władz granicznych;
  • Posiadający paszport dyplomatyczny, z wyjatkiem wyjeżdżających pracować.

Zwrócamy uwagę Państwa że zgodnie z przepisami konsulatu Rzeczpospolitej Polskej w Kaliningradzie obywatele Rosji i obcokrajowcy mogą składać wnioski na wizę tylko przy potwierdzeniu zamełdowania w obwodzie Kaliningradzkim. W innych przypadkach, obywatele tej kategorii muszą zgłosić się wyłącznie w swoim okręgu konsularnym.

Pragniemy zwrócić uwagę Państwa na nowe zasady liczenia dni w umowie z Schengen od 18 października 2013 roku

Legalność pobytu w strefie Schengen mogą być badane w dowolnym dniu pobytu ( w tym na granicy ) poprzez obliczenie liczby dni pobytu w Schengen w okresie 180 dni przed datą bieżącą .

Planując swoją przyszłość podróż należy:

  1. Odliczać wstecz 180 dni (nie 6 miesięcy ! ) na każdy dzień planowanego pobytu w strefie Schengen .
  2. Policzyć liczbę dni spędzonych w Schengen dla każdego 180 -dniowego okresu zgodnie z paszportem.
  3. Sprawdzić , сzyli nie przekraczasz kwoty otrzymanej licząc 90 dni w każdym okresie 180 dni . Jeśli przekracza , musisz dostosować swoje plany i złożyć nową prognozę .

Dla dokładniejszych obliczeń , można użyć tych informacji do Komisji Europejskiej , w tym na czas trwania pobytu w kalkulatorze:
https://ec.europa.eu/home-affairs/content/visa-calculator_en

Następne