Top Button

Określić typ wizy

Strefa Schengen

21 grudnia 2007 roku Polska dołączyła do strefy Schengen - obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych, tworzonego przez 26 państw: Austria, Belgia, Węngry, Niemcy, Grecja, Dania, Islandia, Hiszpania, Włochy, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Finlandia, Francja, Czechy, Szwajcaria, Szwecja i Estonia. Kraje te przyjęły ujednolicone zasady wjazdu i krótkoterminowego pobytu na ich terytorium.

Aby wjechać na terytorium Schengen, obywatele krajów trzecich muszą posiadać ważny dokument podróży oraz wizę, jeśli jest ona wymagana. Muszą również spełniać następujące warunki:

  • uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, do którego osoba ta ma zagwarantowany wjazd, albo być w stanie legalnie zdobyć wyżej wymienione środki;
  • nie mogą znajdować się na liście osób, którym odmówiono zgody na wjazd;
  • nie mogą być uznawani za osoby, które mogą naruszyć porządek publiczny, bezpieczeństwo lub stosunki międzynarodowe jednej z Umawiających się Stron.

Zminany w praktyce Schengen od 5 kwietnia 2010 r.

Jaki typ wizy otrzymać?

Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terytorium Polski lub wszystkich państw Schengen łącznie (w czasie jednego lub kilku wjazdów) do 90 dni w okresie półrocznym liczonym od daty piewszego wjazdu lub poruszać się po terytorium Schengen w celu tranzytu (pociągiem, samochodem, samolotem), musicie Państwo aplikować o wizę Schengen typu C. Wiza Schengen jednolita (C ważna na Państwa Schengen) upoważnia do pobytu na terytorium wszystkich państw Schengen.

Wiza Schengen o ograniczonej ważności terytorialnej (C ważna tylko na Polskę lub z wyłączeniem określonego państwa/państw Schengen) upoważnia do pobytu jedynie na terytorium państwa/państw, na które jest ważna.

Wiza krajowa typu D

Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terytorium Polski łącznie (w czasie jednego wjazdu lub kilku) więcej niż 90 dni (minimalnie 91) w okresie półrocznym liczonym od daty piewszego wjazdu, musicie Państwo aplikować o wizę krajową D.

Wiza krajowa (D) upoważnia do przebywania:

  • na terytorium Polski na czas pobytu oraz okres ważności, na jaki została wydana;
  • oraz dodatkowo do poruszania się po terytorium pozostałych państw Schengen do trzech miesięcy w okresie półrocznym.

Tranzytowa wiza lotniskowa

Jeżeli zamierzacie Państwo udać się samolotem z państwa trzeciego do państwa trzeciego i połączenie lotnicze przewiduje lądowanie na lotnisku położonym w strefie Schengen (na terytorium RP), a także:

  1. nie zamierzacie Państwo opuszczać międzynarodowej strefy tranzytowej lotniska oraz
  2. posiadacie obywatelstwo: Afganistanu, Bangladeszu, Demokratycznej Republiki Konga, Erytrei, Etiopii, Ghany, Iranu, Iraku, Nigeria, Paksitanu, Sudanu i Sri Lanki to musicie Państwo aplikować o tranzytową wizę lotniskową typu A.

W przypadku planowanego tranzytu przez lotnisko położone na terytorium innego państwa Schengen niż Polska sugerujemy zwrócenie się z zapytaniem o obowiązek posiadania wizy lotniskowej bezpośrednio do urzędu konsularnego danego państwa.

Tranzytowa wiza lotniskowa A upowżnia jedynie do wjazdu i pobytu w międzynarodowej strefie tranzytowej lotniska (nie upoważnia do wjazdu na terytorium Schengen czy opuszczenia strefy tranzytowej lotniska).

Ile czasu możecie przebywać na terytorium Polski/Schengen na wizie C i D?

Cudzoziemcy mogą przebywać na terytorium Polski (wizy krajowe D) lub Schengen (wizy jednolite C) przez okres przewidziany w wizie („czas pobytu", oznaczony cyframi) w okresie ważności wizy („wiza ważna od... do...", oznaczony datami).

Wyjazd z Polski/strefy Schengen musi nastąpić najpóźniej w ostatnim („ważna do...") dniu ważności wizy (niezależnie od tego, ile dni cudzoziemiec wykorzystał z „czasu pobytu").

KATEGORIA OBYWATELI, KTÓRZY NIE POTRZEBUJĄ WIZ

Istnienie wiz w dokumentach tożsamości nie jest wymagane dla następujących kategorii obywateli Rosyjskiej Federacji:

  • Posiadający zezwolenie na czasowy pobyt (karta pobytu) na terytorium Polski albo innych krajach strefy Schengen, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu tożsamości, zezwolenie na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt (karta pobytu);
  • Członkowie załogi rosyjskich cywilnych statków powietrznych po przedstawieniu wpisu w Powszechnej Deklaracji i misji lotu.
  • Członkowie załogi cywilnych statków mosrkich po przedstawieniu zapisu w książce żeglarskiej o czasowym urlopie na brzegu podczas znjdowania się statku w porcie;
  • Członkowie załogi i personel statków powietrznych, uczestniczących w awaryjnych lub ratunkowych misjach.
  • Pasażerowie statków powietrznych, wypełniajacych loty tranzytowe przez terytorium Polski i posiadający dokumnet na prawo wjazdu w kraj docelowy i bilet z potwierdzona datą wylotu z lotniska, przesadki na terytorium Polski w ciągu 24 godzin od momentu przylotu. Określone osoby, z wyjątkiem przypadków, kiedy istnieje odpowiednie zezwolenie kompetentnych władz granicznych;
  • Posiadający paszport dyplomatyczny, z wyjatkiem wyjeżdżających pracować.

Zwracamy Państwa uwagę na nowe zasady liczenia dni pobytu na terytorium Schengen , które weszły w życie w dniu 18 października 2013 roku.

Legalność pobytu w strefie Schengen mogą być badane w dowolnym dniu pobytu ( w tym na granicy ) poprzez obliczenie liczby dni pobytu w Schengen w okresie 180 dni przed datą bieżącą .

Planując swoją przyszłość podróż należy:

  1. Odliczać wstecz 180 dni (nie 6 miesięcy!) na każdy dzień planowanego pobytu w strefie Schengen .
  2. Policzyć liczbę dni spędzonych w Schengen dla każdego 180 -dniowego okresu zgodnie z paszportem.
  3. Sprawdzić , сzyli nie przekraczasz kwoty otrzymanej licząc 90 dni w każdym okresie 180 dni Jeśli przekracza , musisz dostosować swoje plany i złożyć nową prognozę.

Dla dokładniejszych obliczeń , można użyć tych informacji do Komisji Europejskiej , w tym na czas trwania pobytu w kalkulatorze , po kliknięciu na link : http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/border-crossing/index_en.htm

Następny