Top Button

Çalışma Vizesi

Genel Bakış

Türk vatandaşları, diger ülke vatandaşları ve hiçbir vatandaşlıgı olmayan yabancılar Rusya Federasyonu’dan çalışma vizesi almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye temin etmelidirler. Vizenin uzatılmasıda bu kuruma baglıdır.

Vizenin uzunlugu yapılan iş veya servis antlaşmasına baglı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenir.

Çalışma vizeleri yalnızca tek girişli ve maksimum 90 gün sürelidirler (Yüksek kabiliyetli uzmanlar için degişebilir)

Vize başvurusu esnasında başvuru yapan kişinin kendisi Vize Merkezine gelmelidir.

Vize Ücretleri

Türk vatandaşları için

Vize Süresi Konsolosluk Ücreti Servis Ücreti
Tek Girişli Vize
10 İş Günü İşlem Süresi 160 TL 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 320 TL 35 USD
Çok Girişli Vize
10 İş Günü İşlem Süresi 480 TL 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 960 TL 35 USD

Not – Eğer Türkiye veya başka bir ülke vatandaşı degilseniz, Rusya Vize Merkezi çagrı merkezini arayarak ödemeniz gereken ücret miktarını danışabilirsiniz.

Türkiye veya başka bir ülke vatandaşı olmayan bireylerin vize ücretleri ve işlem süreleri Rusya Federasyonu Konsoloslugu tarafından belirlenmektedir.

Uyarı – Vizenizde değişim veya transfer yapmadan önce lütfen detaylı bilgi almak için Yardım Hattı’mızı arayarak prosedürler, gerekli belgeler ve gereken zaman ile ilgili bilgi alınız.

Gerekli Belgeler

Standart tek veya çok giriş-çıkışlı çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için aşagıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir:

 1. Rusya Federasyonu topraklarına girebilmek için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilmiş davetiye mektubu;
 2. En az 2 boş sayfası olan ve vizenin bitiminden sonra minimum 6 ay geçerliligi olan orjinal pasaport;
 3. İnternet sitemizde online doldurulmuş, bilgisayardan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu visa.kdmid.ru;

  (Belgelerinizi vereceginiz vize şubesi seçimini yaparken, başvuru yapacagınız vize merkezi konumunu dogru olarak belirtmek zorundasınız)

 4. Renkli fotograf – Lütfen fotograf detaylarını sayfanın üst kısmından okuyunuz;
 5. Rusya Federasyonu’nu ve tüm vize süresini kapsayan saglık sigortası poliçesinin orjinali.

  Uyarı – Başvuru sahibinin sigorta poliçesi aşagıdaki maddeleri kapsayacaktır.

  • Anlaşmanın imzalandıgı tarih;
  • Poliçe numarası;
  • Sigortalı kişinin tam adı;
  • Sigortalının detaylı olarak tüm bilgileri;
  • Poliçe Rusya’da kalınacak tek ya da çoklu vize süresinin tamamını kapsamak zorundadır,
  • Alınacak tıbbi müdahale ve tıbbi servis listelerinin tamam (geri dönüş dahil);
  • Minimum sigorta kapsam miktarı olarak 30,000 EUR;
  • Sigortanın kapsama alanı tüm dünya veya Rusya Federasyonu ya da Rusya Federasyonunu kapsayarak Avrupa olmak zorundadır;
  • Sigortalayan şirketin imzası.

  Yalnızca Rus sigorta şirketlerinin poliçeleri veya Rus sigorta şirketleri ile anlaşmalı lisanslı sigorta şirketlerinin anlaşmaları kabul edilmektedir. Ya da tıbbi hizmet vererek belirtilen özelliklerin tamamını minimum düzeyde veya daha ileri bir seviyede karşılayabilen servis, veya tıbbi servis veren organizasyonların saglık sigortaları kabul edilmektedir.

  Yukarıdaki bilgi ve detayları kapsamayan ve standart formlarda acente tarafından damgalanıp imzalanmamış sigorta poliçeleri ve onay mektupları kabul edilmeyecektir.

 6. Türkiye’deki oturma izninin orjinali ve kopyası (Eger USA veya Lichtenstein vatandaşı iseniz gerekli degildir).

  Konsolosluk vize teslimatından önce sizden ilave belge isteyerek, sizi mülakata davet edebilir ve vize teslimat süresini uzatabilir.

  Konsolosluk ve servis ücretlerinin ödemesi vize merkezinde yapılacaktır.

Uyarı – Eger Türk vatandaşı degil iseniz ilave belgeler vermeniz gerekmektedir:

 1. Türkiye’de en azından 90 gün daimi oturma izni olan belirtilen ülkelerin vatandaşları; Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, Irlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Sierra Leone, Ekvador Ginesi, Güney Afrika, Japonya.

  Ulusal antlaşmalara dayanarak Türkiye’de daimi olarak en az 90 gün oturma izni veren belgeler; egitim vizesi, çalışma vizesi, çalışma izni, geçici oturma izni vs. olabilir.

 2. Türkiye’de daimi oturma izni ve benzer belgesi olan belirtilen ülke vatandaşları: Algeria, Angola, Afganistan, Bangladesh, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Rwanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

Fotograf Bilgileri

Photospecification

Uyarı: fotograflar aşagıdaki özelliklere uygun olmalıdır.

Kendinize ait yeni çekilmiş bir fotograf (6 ay’dan eski olmamak şartı ile).

Fotografın özellikleri:

 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli), özellikler ayırdedilebilir ve arka fona uyumlu olarak.
 • Yüksek kalitede yüze odaklanmış olarak.
 • Normal fotograf kagıdına basılmış olarak (kamera baskısı).
 • Tam yüzü kapsayarak, gülmeyerek (güneş güzlüğü, şapka veya yüzü, başı örten başka birşey olmadan (kişinin dini inancı veya etnik kökeni sebebi ile giydikleri hariç)).
 • Fotograf başvuru formuna yapıştırılmış olarak.

Uyarı: Lütfen bu maddeleri dikkatlice uygulayınız. Eger fotografınız bu gereklilikleri taşımıyor ise başvurunuz tamamlanmamış olarak kabul edilir.

İşlem Süresi

Vize işlemleri Türkiye’deki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği tarafından yürütülür ve vizenin standart süre içerisinde ( Genelde 4 ila 10 iş günü içerisinde) verilip verilmeyecegine bu kurum karar verir. Bu istenen belgelerin tam olarak saglanmasına ve ücretlerin gerektigi gibi ödenmesine baglıdır.

İşlem süresi Konsoloslugun talebine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Acil durumlar için vize başvurusu hızlandırılabilir. Bu durumlarda standart süre 3 iş günü ya da daha kısa zamanda tamamlanabilir. Bu durum Rus Dışişleri Bakanlıgı, Rusya Federal Vatandaşlık Servisleri veya Büyükelçilik ve Konsoloslugun kararına baglı olarak degişiklik göterebilir.

İlave olarak, bazı başvurular konsoloslugun istegine baglı olarak 30 günü bulabilmektedir.

Formları İndirme

Online başvuru formunu doldurmak için lütfen Buraya tıklayınız.