Top Button

Turistik

Genel Bakış

Standart turist vizeleri Türk vatandaşları, diger ülke vatandaşları için Rusya Federasyonuna (kültürel organizasyonlar, turistik geziler) bir Rus tur operatörüne baglı olarak Turizm amaçlı kısa dönem için giden bireylere verilmektedir.

Turist vizesinin maksimum kullanılabilirligi 30 gündür.

Turistik vize ticari görüşmelere, fuarlara katılmaya, açık arttırmalara, tedavilere ve sınavlara izin verebilir fakat bu gibi durumlarda gidişinizin sebebini belirtmeniz gerekmektedir. Bu durumlarda vize onayını alabilmeniz için 'ziyaret sebebi' kısmına 'Özel bir sebep ile turizm' eklenmelidir ve böylece vizeniz katılacagınız etkinligin süresine uygun olarak yeterli gün sayısı ile verilecektir.(Bu süre 30 günü geçmeyecektir).

Rusya Federeasyonuna Turist vizeleri tek veya çift girişlidir.

Vize Ücretleri

Türk vatandaşları için

Vize Süresi Konsolosluk Ücreti Servis Ücreti
(Vergiler Dahil)
Tek Girişli Vize
10 İş Günü İşlem Süresi 80 USD 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 160 USD 35 USD
İki Girişli Vize
10 İş Günü İşlem Süresi 128 USD 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 256 USD 35 USD
Çok Girişli Vize
10 İş Günü İşlem Süresi 240 USD 35 USD
3 İş Günü İşlem Süresi 480 USD 35 USD

Not – Eğer Türkiye veya herhangi başka bir ülke vatandaşı degil iseniz, Rusya Vize Merkezi’nin çagrı merkezini arayarak ödemeniz gereken ücret miktarını danışabilirsiniz.

Türkiye veya başka bir ülke vatandaşı olmayan bireylerin vize ücretleri ve işlem süreleri Rusya Federasyonu Konsoloslugu tarafından belirlenmektedir.

Gerekli Belgeler

Turistik (Amaçlı) Vize

Lütfen dikkat: Trabzon Başkonsolosluğu ek olarak aşağıdaki evrakları da talep etmektedir:

 • Voucher orijinal olmalıdır ve Rusya’da konaklanacak otelden de Garanti mektubunu mutlaka sunmanız gerekmetkedir. Garanti mektununun orijinal olması zorunlu değildir.

Tek veya çift giriş-çıkışlı vize başvurusu yapabilmek için aşagıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir:

 1. Rus tur operatörü tarafından misafir edileceginizi kanıtlayan belge (Tur operatörleri birligine kaydettirilmiş olarak); Voucher denilen bu belge Rusya’da kalacagınız otel tarafından size yollanabilir veya gideceginiz tur operatörü tarafından verilebilir. Belgenin bize ulaştırılması zorunludur. Voucher olmadan turistik vize verilmemektedir ve yalnızca üzerinde ıslak imza ve ıslak mühür olanVoucher kabul edilmektedir! Eger iki farklı şehir ziyaret edilecek ise, bu şehirler tek bir Voucher’da belirtilmek zorundadır. Birden fazla voucher ile başvuru yapılamaz.

 2. En az 2 boş sayfası olan ve vizenin bitiminden sonra mnimum 6 ay geçerliligi olan orjinal pasaport;
 3. İnternet sitemizde online doldurulmuş, bilgisayardan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu visa.kdmid.ru;

  (Belgelerinizi vereceginiz vize şubesi seçimini yaparken, başvuru yapacagınız vize merkezi konumunu dogru olarak belirtmek zorundasınız örneğin; Visa Application Centre VFS İstanbul)

 4. Renkli fotograf – Lütfen fotograf detaylarını sayfanın üst kısmından okuyunuz
 5. Voucher tarihleriniz ile aynı tarihlere otel ve uçak rezervasyonu
 6. Türk vatandaşları için saglık sigortası zorunlu degildir ama tavsiye edilir.

Uyarı – Eger Türk vatandaşı degil iseniz ilave belgeler vermeniz gerekmektedir:

 1. Türkiye’de en azından 90 gün daimi oturma izni olan belirtilen ülkelerin vatandaşları; Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, , Irlanda, Lesotho, , Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Sierra Leone, Ekvador Ginesi, Güney Afrika, Japonya.

  Ulusal antlaşmalara dayanarak Türkiye’de daimi olarak en az 90 gün oturma izni veren belgeler; egitim vizesi, çalışma vizesi, çalışma izni, geçici oturma izni vs. olabilir.

 2. Türkiye’de daimi oturma izni ve benzer belgesi olan belirtilen ülke vatandaşları: Cezayir, Angola, , , Vietnam, , Hindistan, , İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, , Rwanda, , Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

 3. Avrupa, Çin ve İran vatandaşları için sigorta zorunludur

  Konsolosluk vize teslimatından önce sizden ilave belge isteyerek, sizi mülakata davet edebilir ve vize teslimat süresini uzatabilir.

  Konsolosluk ve servis ücretlerinin ödemesi vize merkezinde yapılacaktır.

Fotograf Bilgileri

Photospecification

Uyarı: fotograflar aşagıdaki özelliklere uygun olmalıdır.

Kendinize ait yeni çekilmiş bir fotograf (6 ay’dan eski olmamak şartı ile).

Fotografın özellikleri:

 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli), özellikler ayırdedilebilir ve arka fona uyumlu olarak.
 • Yüksek kalitede yüze odaklanmış olarak.
 • Normal fotograf kagıdına basılmış olarak (kamera baskısı).
 • Tam yüzü kapsayarak, gülmeyerek (güneş güzlüğü, şapka veya yüzü, başı örten başka birşey olmadan (kişinin dini inancı veya etnik kökeni sebebi ile giydikleri hariç)).
 • Fotograf başvuru formuna yapıştırılmış olarak.

Uyarı: Lütfen bu maddeleri dikkatlice uygulayınız. Eger fotografınız bu gereklilikleri taşımıyor ise başvurunuz tamamlanmamış olarak kabul edilir.

İşlem Süresi

Vize işlemleri Türkiye’deki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği tarafından yürütülür ve vizenin standart süre içerisinde ( Genelde 4 ila 10 iş günü içerisinde) verilip verilmeyecegine bu kurum karar verir. Bu; istenen belgelerin tam olarak saglanmasına ve ücretlerin gerektigi gibi ödenmesine baglıdır.

İşlem süresi Konsoloslugun talebine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Acil durumlar için vize başvurusu hızlandırılabilir. Bu durumlarda standart süre 3 iş günü ya da daha kısa zamanda tamamlanabilir. Bu durum Rus Dışişleri Bakanlıgı, Rusya Federal Vatandaşlık Servisleri veya Büyükelçilik ve Konsoloslugun kararına baglı olarak degişiklik göterebilir.

İlave olarak, bazı başvurular konsoloslugun istegine baglı olarak 30 günü bulabilmektedir.

Formları İndirme

Online başvuru formunu doldurmak için lütfen Buraya tıklayınız.