Top Button

Yasal Uyarı

Dolandırma amaçlı iş tekliflerine karşı uyarı

Dolandırıcılıkla İşe Alma/İş Teklifleri

Bazı kişilerin/kurumların kendilerini Vfs Global’in acentası veya temsilcisi gibi gösterdiğini ve bu bağlamda dolandırmak maksadıyla iş teklifi yapıp istihdam sağlamak teklifiyle kişilerin kişisel bilgilerini ve paralarını çalmaya kalkıştıklarını Vfs Global tespit etmiştir. Bu tür iş vaatleri, istihdam teklifleri ve para karşılığında vize alma gibi durumlar karşısında sağduyu ve dikkatli olmanızı önermekteyiz. Söz konusu teklifler tamamen sahte olup, geçersizdir. Vfs Global bir İnsan Kaynakları acentası ya da servisi değildir, iş teklifleri sunmamaktadır.Dolandırıcılar kişileri özellikle İnternet, email, telefon vb. yöntemlerle kandırmaktalar. Vfs Global bu tür dolandırıcılık durumları ile ilgili kişileri uyarmaktadır.

Vfs Global sadece devletler ile çalışmakta olup onların diplomatik görevlerinin vize başvuru sürecindeki aracılık ihtiyaçlarını karşılayan Vize başvuru merkezidir.

Para karşılığında ne Vfs global ne de temsilcileri Vfs Global içinde ya da dışında iş imkanları sunarak kişileri kendine çekmeye çalışmamaktadır.Bu amaçla Vfs Global adı altında para talep eden herhangi bir teklif alırsanız, bu tekliflerin dolandırma amaçlı olduğunu bilmelisiniz.

Dolandırıcılık belirtileri karşınsında uyarı

Aşağıda Vfs Globalin uygulamalarını ve etik anlayışını ihlal eden, işe alımda dolandırıclığın bazı örnekleri bulunmaktadır:

  • Gönderilen maillerin Vfs Global resmi mail adresi dışında ücretsiz ve herkesin ulaşabileceği mail adresleri ile atılması. Örneğin; Hotmail, Gmail, Outlook, Yahoo vb. Aynı zamanda sahte mail adresleri ile de gönderilebilmektedir.
  • Size özel ve gizli bilgilerin açığa çıkarılması istenmektedir.
  • Görüşme, telefon ya da anlık mesajlama programları ile yapılmak istenmektedir.
  • Sizden Para ya da herhangi bir ödeme yapmanız istenmektedir.
  • Sizden bir Vize başvuru formu ya da işe alım formu gibi bir form doldurmanız istenmektedir. (İzinsiz olarak dökümana Vfs Globalin resmi logosu yerleştirilmiş olabilir)
  • Aciliyette ısrar
  • Oturum izni ve Vize başvuru süreci gibi işlemler için para istenebilir.

Bu tür eylemler kurbanların bilgilerini çalmak ve dolandırmak amacındadır.Bu tür eylemleri yapanlar hukuki ve cezai sorumluluk altındadır. Vfs Global bu tür konuları ciddiyetle dikkate almakta ve yasadışı faaliyetler karşısında yetkin güvenlik birimlerine başvurma ve bu tür yasadışı aktivitelerin cezalandırlması hakkını saklı tutar, genellikle bu tür kişileri tespit etmek zordur.

Bu yüzden siz de eğer dolandırma maksadıyla yazılı ya da sözlü böyle bir iş teklifi ya da görüşme talebi alırsanız ya da bu konuda şüpheye düşerseniz lütfen bunları dikkate almayınız. Ayrıca bu durumu communications@vfsglobal.com adresine bildirerek Vfs Globalden doğrulayabilirsiniz.

Dolandırıcılıkla ilgili böyle bir durum ile karşılaşırsanız, bağlı bulunduğunuz yerdeki polis yetkilisine veya yetkili hukuk birimine ve aynı zamanda acco@vfsglobal.com adresimize de bildirebilirsiniz. Vfs Global bu kişi veya kurumların yol açtığı faaliyetlerden kaynaklanan hasar, zarar, rahatsızlıktan veya kayıplardan hiçbir şartta sorumlu olmayacaktır.