Top Button

Devlete ait bir üniversite veya yüksek eğitim kurumunda staj ve öğrenci vizesi

Genel Bilgi

Yabancı uyrukluların Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerini sağlayan uzun dönem (D tipi) vize. Bu vize tipine Belçika Krallığında devlet koleji veya devlet üniversitene gidecek olan kişilerin başvurması gereken vize tipidir. Kişi parasız staj yapmaya gidiyorsa bununla ilgili bilgileri içeren evrakları sunması gerekir.

Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki sekmelere tıklayınız.

ÖNEMLİ NOT:

 • Belçika uzun dönem vize kategorisine başvuru yapan kişilerin (D vize), parmak izlerinin alınması ve dijital fotoğraflarının çekilmesi için , şahsen başvuru merkezlerinde bulunmaları gerekmektedir.
 • 01/12/2018 tarihinden itibaren ,6 yaş ve üstü tüm D vize başvuru sahiplerinin parmak izlerini ibraz etmek üzere  vize başvuru merkezlerine gitmesi zorunludur.
 • D vizesi bir ulusal vizedir. D vizesi başvurularında, başvuru sahiplerinden alınan fotoğraf ya da parmak izleri VIS olarak değer kazanmaz. Dolayısıyla kişinin daha sonra yapacağı C vize başvurusunun bir parçası olarak yeniden kullanılamazlar.
 • Daha önce bir C vizesi almış olan ve VIS'de bulunan bir başvuru sahibinin parmak izleri, bir D vize başvurusu için kopyalanamaz.
 • Daha önce D vizesi başvurusunda bulunan kişilerin parmak izleri başka bir D vize başvurusu için tekrar kullanılabilir.

Aşağıdaki koşullara sahip başvuru sahipleri parmak izi vermekten muaftırlar;

 • Parmak izi almanın fiziksel olarak imkansız olduğu insanlar. 
 • Diplomatik veya hizmet pasaportu sahibi olan ve Belçika'da diplomatik veya konsolosluk görevine akredite edilmiş / atanmış diplomatik ve konsolosluk personeli.
 • Belçika'da merkezi veya temsilciliği olan uluslararası bir organizasyonda yetki alacak diplomatik personel veya  konsolosluk personeli ve onların aileleri (eş ve bakıma muhtaç çocukları).
 • 6 yaşından küçük çocuklar (5 yıl ve 364 gün)

Vize Ücreti

Devlete ait bir üniversite veya yüksek eğitim kurumunda staj ve öğrenci vizesi Not: Sadece Türkiye Vatandaşları için geçerlidir Ücretsiz
Devlete ait bir üniversite veya yüksek eğitim kurumunda staj ve öğrenci vizesi Not: Türkiye Vatandaşı olmayan kişiler 1440 TL

Lütfen Dikkat:

02.03.2015 tarihi itibariyle uzun dönem vize için yeni düzenleme:

2 Mart 2015 tarihinden itibaren,başvuru sahipleri D tipi vize müracaatlarının işlenmesi için alınan idari giderleri kapsayan bir rödovans ödemeleri gerekecektir.Detaylı bilgi için lütfen linke tıklayınız.

 • Her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra Istanbul ve Ankara şubelerimizde 172 Türk Lirası (KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır. Antalya,Bodrum ve Gazientep şubelerinde ise hizmet harcı 196 Türk Lirası’dır.
 • Vize başvuru merkezi ek bir nominal ücrete tabi opsiyonel bir hizmet sunmaktadır:
Fotokopi ücreti (%18 KDV dahil) 1 TL
Fotoğraf hizmeti (%18 KDV dahil) 25 TL
Kurye hizmeti (%18 KDV dahil) 60 TL
Başvuru Sonrası Kurye Hizmeti 60 TL
VIP servis ücreti (%18 KDV dahil) 50 EURO
Başvuru Formu Doldurma Servisi (%18 KDV dahil) 7 EURO
Çıktı Alma 1 TL
Internet Kiosk 20 TL

Kapıda Vize Ücret Tablosu

Başvuru Sayısı Ek Ücreti
1 384 TL
2 691 TL
3 979 TL
4 1.306 TL
5 to 10 1.440 TL
11 to 15 2.080 TL
16 to 20 2.592 TL
21 to 25 3.160 TL
26 to 30 3.600 TL
31 to 35 4.168 TL
35 to 40 4.608 TL
41 to 45 5.112 TL
46 to 50 5.600 TL
 • Opsiyonel hizmet hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.
 • Vize ücreti ve VFS servis ücreti sadece Türk Lirası ve nakit olarak ödenir, başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde (Kurye teslimatı / Fotoğraf veya Fotokopi için)Türk Lirası ve nakit olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

Not:

Vizenizin reddedilmesi halinde, vize ve servis ücretleri iade edilemez. Vize ve servis ücretleri nakit olarak yapılacak olup, para üstü Türk Lirası olarak geri verilmektedir.

Fotoğraf Özellikleri

photospecification

Vize talebi için verilen tüm vesikalık fotoğraflar aşağıdaki standartlara uymalıdır:

 • Yeni ve benzer olmalıdır (6 aydan daha yeni)
 • Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır
 • 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip olmalıdır
 • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalıdır ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında olmalıdır
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
 • Güneş gözlüğü takılmamalıdır
 • Baş açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç
 • Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
 • Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır
 • Applicants should clearly write their name and surname on the back of their photographs
 • Başvuranın fotoğrafının arkasına okunaklı bir şekilde adını ve soyadını yazması gerekmektedir

Kriterlere uyan ve kabul edilmeyen fotoğraf örneklerini gösteren rehbere bakmak için buraya tıklayın.

VFS Vize Merkezi standartlara uymayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Standartlara uymayan şekilde gelen fotoğraflar alınmaz ve değiştirilmesi için başvuru sahibi fotoğrafçıya yönlendirilir.

İşlem süresi

Vize başvurusunda bulunmak için son ana kadar beklemeyin.

Karar verme süresi bazı dönemlerde daha uzun olabilir (yaz ayları, tatil mevsimi vb.). Bu nedenle vize başvurunuzu olabildiğince erken yaptığınızdan emin olun.

Eksiksiz bir dosya ile başvuru yapın.

Başvurunuz sırasında  gerekli olacak belgeler hakkındaki bilgileri dikkatlice okuyunuz. Konsolosluk karar vermeden önce  veya dosyanızı Göçmenlik Bürosu'na göndermeden önce sizden ek evrak talep edebilir. Bu gibi durumlarda vizenizi zamanında alamayabilirsiniz.

 

Online vize başvuru formu doldurmak için lütfen buraya tıklayınız.

konsolosluk yetkilisi, başvurunuzla ilgili bir karar alınmadan önce, Belçika Başkonsolosluğu’nda bir görüşmenin yapılmasını gerekli görebilir. Lütfen, tercih ettiğiniz dilde bir görüşme planlanabilmesi için, Beyannameyi aşağıdaki dillerden biriyle doldurunuz.

.
pdf_icon Sonuç Belgesi (Fransızca) – İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu
pdf_icon Sonuç Belgesi (Flamenkçe) - İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu
pdf_icon Sonuç Belgesi (Almanca) - İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu