Top Button

Ziyaret Amacınız

Belçika Vizesine başvurmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesinden dolayı başvurunuzun gecikme veya reddedilme ihtimalini azaltacaktır.

Türkiye’deki Başkonsolosluğu’na aşağıdaki kişiler başvurabilir:

  • Türk vatandaşları
  • Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar
  • Türkiye’deki Başkonsolosluğunun yetkili olduğu Azerbeycan, Gürcistan ve Türkmenistan vatandaşları nın uzun dönem başvuruları
  • Azerbeycan, Gürcistan ya da Türkmenistan’ da resmi olarak ikamet ve uzun dönem başvurusu yapacak olan, yabancı ülke vatandaşları.

Vize başvurusu aşağıdakiler tarafından yapılabilir:

  • Başvuru sahibinin kendisi
  • Temsilci
  • Seyahat acenteleri
  • Posta ve kurye yoluyla. (Bu opsiyon sadece Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan vatandaşları ya da bu ülkelerde resmi olarak ikamet eden başka ülke vatandaşları için ve sadece uzun dönem başvuruları için geçerlidir.)

Bir vizeye sahip olmak, Belçika Krallığı sınırlarına girişi garanti etmemektedir. Giriş her durumda Sınır Güvenliğine bağlıdır.

Schengen vize başvurusu seyahate çıkacağınız asıl ülkenin konsolosluğuna yapılmalıdır. Bu yüzden, başvuru öncesinde seyahat planınızı gözden geçiriniz. Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en uzun kalacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuruda bulunmalısınız. Eğer her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı aynıysa, ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapmalısınız.

Seyahat acenteleri ve Başvuru Sahipleri, başvurularını yapmak için önceden randevu alarak Başvuru Merkezini ziyaret edebilir. Tüm reşit olmayan kişiler başvuru sırasında bir ebeveyni/yasal vasisi tarafından refakat edilmelidir.

Başvuru sahibi tarafından seçilen Vize Kategorisi, Belçika’da seyahat amacına dayanmalı ve karar başvuru sahibinin kendisi tarafından verilmelidir – Vize Başvuru Merkezi çalışanları bu kararın alınmasında size yardımcı olamayacaktır.

Tüm vize kategorileri için gerekli belgeler: Vize başvurusunu yapan tüm başvuru sahipleri aşağıda belirtilen zorunlu şartları karşılaması gerekmektedir.

Geçerli pasaport, Vizenin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumunda, başvurunuzu yapmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır, Başvuru Formu, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz doldurulmuş olmalıdır, vize tipine uygun dökümanlar ve orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf.

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir soru halinde İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu, başvuru sahibi ile ek bir görüşmeyi gerekli görebilir.

Başkonsolosluğu değerlendirilen pasaportları Vize Başvuru Merkezine iade edecektir. Başvuru sahipleri, örneğin başvuru zamanında Kurye Hizmetlerine kayıt olarak veya Ankara ve İstanbul Vize Başvuru Merkezinden teslim alarak, pasaportlarını ve/veya belgeleri teslim almak isteyebilirler.

Zorunlu belgelere ek olarak, 18 yaş altı (reşit olmayan) başvuru sahipleri için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

  • Yurtdışı seyahat için, başvuru formu anne ve baba tarafından veya yasal vasi tarafından imzalanacak. Başvuru sahibi sadece ebeveynlerin birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren bir belge eklenmelidir.
  • Başvuru sahibi çocuk ile ilgili anne ve babasının imzaladığı Muvafakatname gereklidir ve Noter tarafından onaylanmak zorundadır. Ebeveynlerden birisi çocuğa refakat ediyor ise yine kalan anne veya baba tarafindan imzlanmış ve Noter tarafından onaylanmış muvafakatname eklenmelidir. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı): Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.) Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvafakatname), yeminli tercümandan (İngilizce, Fransızca, Flemenkçe) tercüme + noterden tasdik + noterin bağlı bulunduğu Kaymakamlıktan apostil kaşesi yaptırılması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Belçika ziyaretçileri için seyahat sağlık sigortası zorunludur. Sigorta yaralanma veya sağlık nedenleriyle tıbbi tedavi, hastanede yatış ve ülkeye iade maliyetlerini kapsamalıdır. İstanbuldan başvuru yapacak kişiler için alttaki bağlantıdan seyahat sağlık sigortası şirketlerinin detaylı listesini kontrol edebilirsiniz. Ankaradan başvuru yapacak kişiler için herhangi seyahat sağlık sigortası şirketlerinden yaptırabilirler.

Uzun dönem vize başvurulari için gerekli olan Sağlık Raporu

İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu tarafından belirlenmiş olan doktor listesinden alınmış Sağlık Raporu alınması gerekir, 6 aydan eski olmamalı aslı ve fotokopisi evrakların arasına eklenmeli.

Rapor alabileceğiniz doktorların listesini görmek için tıklayınız.

Yan