Top Button

Uzun Süreli Kalış Vizesi

Belçika uzun dönem vize kategorisine başvuru yapan kişilerin (D vize), parmak izlerinin alınması ve dijital fotoğraflarının çekilmesi için , şahsen başvuru merkezlerinde bulunmaları gerekmektedir.

01/12/2018 tarihi itibariyle, Belçika Konsolosluğu ve konsolosluğun yetkili kurumu, uzun dönem başvurularında, 6 yaşına girmiş ve 6 yaşından büyük  başvuru sahiplerinin parmak izlerini alacaktır  (10 parmak) ve dijital resimlerini çekecektir. Dolayısıyla bu kişilerin (fiziksel olarak parmak izini vermeyi engelleyecek bir durum söz konusu değil ise) başvuru merkezlerinde bizzat bulunmaları gerekmektedir. 

Geçici bir süre parmak izi alınamayacak durumdaysa, başvuru ofisi bu geçici imkansızlığın nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi vermekle yükümlüdür. Diğer  yandan, 10'dan az sayıda parmak izi alımı yapılabilmişse, sadece alımı yapılan parmak izleri sisteme kaydedilecektir.

Diplomatik veya hizmet pasaportu sahibi olan ve Belçika'da diplomatik veya konsolosluk görevine akredite edilmiş / atanmış diplomatik personal ve konsolosluk personeli.   Belçika'da merkezi veya temsilciliği olan uluslararası bir organizasyonda yetki alacak diplomatik personal veya konsolosluk personeli ve onların aile üyeleri (eş ve bakıma muhtaç çocukları).

Aşağıdaki koşullara sahip başvuru sahipleri parmak izi vermekten muaftırlar;

  • Parmak izi almanın fiziksel olarak imkansız olduğu insanlar. 
  • Diplomatik veya hizmet pasaportu sahibi olan ve Belçika'da diplomatik veya konsolosluk görevine akredite edilmiş / atanmış diplomatik personal ve konsolosluk personeli.
  • Belçika'da merkezi veya temsilciliği olan uluslararası bir organizasyonda yetki alacak diplomatik personal veya konsolosluk personeli ve onların aile üyeleri (eş ve bakıma muhtaç çocukları).

6 yaşından küçük çocuklar (5 yıl ve 364 gün)

LÜTFEN DİKKAT ;

02.03.2015 tarihi itibariyle uzun dönem vize için yeni düzenleme:

2 Mart 2015 tarihinden itibaren,bazı yabancılar D tipi vize müracaatlarının işlenmesi için alınan idari giderleri kapsayan bir rödovans ödemeleri gerekecektir.Detaylı bilgi için lütfen linke tıklayınız.Yabancı uyrukluların Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerini sağlayan uzun dönem (D tipi) vize. Başvurunuz İstanbul’daki Başkonsolosluk tarafından değerlendirilir.

İstanbul Belçika Başkonsolosluğu’ndaki yetkili kişiler, karar vermeden önce, sizden görüşme talebinde bulunabilir.

Ayrıntılı bilgi için vize kategorilerine tıklayınız.