Top Button

Belçika'da Evlenme Vizesi

Genel Bilgi

Bu vize Belçika’da evlilik yapmak isteyenler için geçerlidir. Vize verildikten sonra evliliğin ardından Belçika’da uzun süre kalma talebi, eşinin ikamet ettiği bölge belediyesine sunulmalıdır.

Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

Not: Son 59 ayda, bir Schengen vizesi başvurusu için parmak izinizi zaten vermişseniz, tekrar parmak izi vermeniz gerekmez.

Bununla birlikte, son 59 ay içinde parmak izlerinin Schengen vizesi için alınıp alınmadığından emin değilseniz, kontrol etmeniz önerilir.

Lütfen dikkat, parmak izlerinin VIS sisteminde bulunamadığı durumlarda, yeniden biyometrik veri vermek için şahsen tekrar gelmeniz istenir. Bu olası durumdan kaçınmak için, parmak izlerinizin tekrar alınmasını isteme hakkınız vardır.

Vize Ücreti

VİZE KATEGORİLERİ VİZE ÜCRETİ
Yetişkin 728 TL
Gürcistan, Rusya, Sırbistan, Kosova, Ukrayna, Ermenistan, Bosna Hersek, Moldovya, Arnavutluk ve Azerbaycan vatandaşları 318.50 TL

Lütfen Dikkat:

 • Her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra Istanbul ve Ankara şubelerimizde 195 Türk Lirası (KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır. Antalya,Bodrum ve Gazientep şubelerinde ise hizmet harcı 223 Türk Lirası’dır.
SERVİS TİPİ ÜCRETİ
Fotokopi ücreti (%18 KDV dahil) 1 TL
Fotoğraf hizmeti (%18 KDV dahil) 25 TL
Kurye hizmeti (%18 KDV dahil) 60 TL
Başvuru Sonrası Kurye Hizmeti 60 TL
VIP servis ücreti (%18 KDV dahil) 50 EURO
Başvuru Formu Doldurma Servisi (%18 KDV dahil) 7 EURO
Çıktı Alma 1 TL
Internet Kiosk 20 TL

Kapıda Vize Ücret Tablosu

Başvuru Sayısı Ek Ücreti
1 384 TL
2 691 TL
3 979 TL
4 1.306 TL
5 to 10 1.440 TL
11 to 15 2.080 TL
16 to 20 2.592 TL
21 to 25 3.160 TL
26 to 30 3.600 TL
31 to 35 4.168 TL
35 to 40 4.608 TL
41 to 45 5.112 TL
46 to 50 5.600 TL
 • Opsiyonel hizmet hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.
 • Vize ücreti ve VFS servis ücreti sadece Türk Lirası ve nakit olarak ödenir, başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde (Kurye teslimatı / Fotoğraf veya Fotokopi için)Türk Lirası ve nakit olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

Not:

Vizenizin reddedilmesi halinde, vize ve servis ücretleri iade edilemez. Vize ve servis ücretleri nakit olarak yapılacak olup, para üstü Türk Lirası olarak geri verilmektedir.

Gerekli Evraklar

Fotoğraf Özellikleri

photospecification

Vize talebi için verilen tüm vesikalık fotoğraflar aşağıdaki standartlara uymalıdır:

 • Yeni ve benzer olmalıdır (6 aydan daha yeni)
 • Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır
 • 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip olmalıdır
 • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalıdır ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında olmalıdır
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
 • Güneş gözlüğü takılmamalıdır
 • Baş açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç
 • Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
 • Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır
 • Başvuranın fotoğrafının arkasına okunaklı bir şekilde adını ve soyadını yazması gerekmektedir

Kriterlere uyan ve kabul edilmeyen fotoğraf örneklerini gösteren rehbere bakmak için buraya tıklayın.

VFS Vize Merkezi standartlara uymayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Standartlara uymayan şekilde gelen fotoğraflar alınmaz ve değiştirilmesi için başvuru sahibi fotoğrafçıya yönlendirilir.

İşlem süresi

Görevimiz temel olarak idari olduğundan ve tamamen Belçika Başkonsolosluğu’nun inisiyatifinde olduğundan, vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz.

Başvuru formu ve Sonuç belgesi

Başvuru formları artık internet üzerinden Belçika Dışişleri Bakanlığı sayfasından doldurulmaktadır. Formu doldurduktan sonra size özel barkod ve referans numarası formunuzun üstünde yer alır. Başvuru Merkezi’nde bu barkod ile işlemlerinize devam edilebilir. Online Vize Başvuru Formu’nu doldurmak için lütfen tıklayınız.

Konsolosluk yetkilisi, başvurunuzla ilgili bir karar alınmadan önce, Belçika Başkonsolosluğu’nda bir görüşmenin yapılmasını gerekli görebilir. Lütfen, tercih ettiğiniz dilde bir görüşme planlanabilmesi için, sonuç belgesini aşağıdaki dillerden biriyle doldurunuz.

.
pdf_icon Sonuç Belgesi (Fransızca) – İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu
pdf_icon Sonuç Belgesi (Flamenkçe) - İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu
pdf_icon Sonuç Belgesi (Almanca) - İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu