Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!

26 Nisan 2021
Türk hükümetinin 26 Nisan 2021 tarihli duyurusuna uygun olarak, Türkiye'deki Vize Başvuru Merkezleri 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren kapalı kalacaktır. Vize Merkezlerine yapılan tüm randevular iptal edilecektir.
Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler ve anlayışınız için teşekkür ederiz.
En son bilgiler için lütfen bu web sitesini ziyaret edin.

Sayın başvuru sahibi,

Diğer ofislerimizin açık olduğu günleri aşağıda görebilirsiniz. Kategori sınırlaması olmadan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ankara: Pazartesi, Çarşamba ve Cuma
Bursa: Çarşamba ve Perşembe
Edirne: Perşembe
Gaziantep: Çarşamba
Istanbul - Beyoğlu: Pazartesi den Cuma ya hafta içi hergün
Izmir: Çarşamba


VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışında, kapı önünde, ücret karşılığı hizmet sunan kişilerden, yetkisiz acentalardan ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.GENEL BİLGİ
Türkiye Bulgaristan Başkonsolosluğu/Büyükelçiliği, İstanbul Avrupa ve Asya yakası, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep’te Vize Başvuru Merkezlerinin açıldığını duyurmaktan memnuniyet duyar. Site, Bulgaristan’a 90 günden fazla olmayan ziyaretler için Bulgaristan Vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları için geçerli prosedürler hakkında bilgi sağlamaktadır. Ancak 90 günü aşan vizeler için doğrudan İstanbul, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğuna / Büyükelçiliğine başvurulmalıdır. Bu site, bilmeniz gereken diğer faydalı bilgilerle birlikte, başvurunuzun yapılması ve alınması süreciyle ilgili bilgiler sağlar.

Vize başvuruları, belirtilen prosedüre göre Bulgaristan Vize Başvuru Merkezlerine yapılacaktır. Vize Başvuru Merkezleri tarafından alınacak tüm başvurular, değerlendirme ve karar için Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna gönderilecektir. Vize Başvuru Merkezi çalışanlarının, Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçilik veya Başkonsolosluğu tarafından verilen vize kararlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Başvuru Yapacaklar için

NOT: İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.

Ankara Büyükelçiliği
Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel(Mersin), Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.

NOT : Ankara’dan başvuracak başvuru sahiplerinin en az 15 iş günü öncesinde başvurmaları ve ayrıca başvuru dosyalarına mutlaka Nüfus Müdürlüğünden ya da muhtarlıktan alınmış ikametgah belgelerini eklemeleri zorunludur.

NOT: Edirne Vize Başvuru Merkezimiz yanlızca aşağıdaki illerde ikamet eden kişllerin başvurularını kabul etmektedir.

  1. Edirne ve ilçeleri (Enez,Havsa,İpsala,Keşan,Lalapaşa,Meriç,Süloğlu,Uzunkopru)
  2. Tekirdağ ve ilçeleri (Çerkezköy,Çorlu,Hayrabolu,Mlkara,Marmaraeğrelisi,Muratlı,Saray,Şarköy)
  3. Kırklareli ve ilçeleri (Babaeski,Demirköy,Kofçaz,Luleburgaz,Pehlivanköy,Vize )

NOT: Bursa ve İzmir Vize Başvuru Merkezlerimiz yanlızca aşağıdaki illerde ikamet eden kişllerin başvurularını kabul etmektedir:

Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir ve Yalova.

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu bilgiler, başvurunuzun eksik olması ya da daha uzun bir sürede işlenmesi risklerini azaltacaktır.

Bulgaristan Büyükelçiliği / Başkonsolosluğu, gerekli görmesi halinde başka ek belgeler talep etme, başvuru sahibini görüşmeye çağırma ve herhangi bir açıklama olmaksızın vizeyi reddetme hakkına sahiptir. Her durumda, vize ücreti, servis ücreti ve tüm opsiyonel ücretler iade edilmemektedir.

 
Vize Başvuru Süreci
Vize Değerlendirme Süresi:

Bir vize başvurusu, düşündüğünüz ziyaretten en geç 15 gün öncesinden yapılmalı ve ilgili ziyaretinizden üç ay öncesine kadar yapılmamalıdır. Mevsim ve iş yüküne bağlı olarak değerlendirme süresi 14 iş günü olacaktır. Başvuru sahiplerinin belgelerini önceden hazırlaması ve konsolosluk ücretini yatırması zorunludur.

1. Adım: Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Bulgaristan Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz. Bu internet sitesindeki “Vizeniz hakkında her şey” linkine gidiniz ve başvurmak istediğiniz vize kategorisiyle ilişkili detaylara bakınız, burada geçerli ücretler, gerekli belgeler, Vize başvuru formu, fotoğraf özellikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.
2. Adım: Vizeye başvurmak için Vize Başvuru Merkezinden randevu almak zorunludur.

Lütfen, çalışma saatleri içerisinde, resmi tatiller hariç bizi ziyaret edin. Burada ziyaret etmeyi planladığınız Vize Başvuru Merkezinin başvuru ve pasaport İadesi saatleri buradan kontrol edebilirsiniz.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
3. Adım: Başvurunuzu yapın: Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz. Vize Başvuru Merkezini ziyaret edin ve gerekli destekleyici dokümanlarla birlikte doldurulmuş Vize Başvuru Formlarınızı teslim edin.
4. Adım: Geçerli Ücreti Ödeyin: Başvuru merkezine göre değişiklik gösterdiğinden, vize ücretinin nereye ödeneceğini görebilmek için lütfen “Vize Ücretleri” bölümünü inceleyin. Servis Ücreti başvuru merkezlerimizde Euro olarak tahsil edilecektir. Başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde, Kurye teslimatı için ödeme Euro, Fotoğraf ve Fotokopi için Türk Lirası olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.
5. Adım: Başvuru esnasında size verilen pasaport teslimat fişi üzerindeki referans numarasıyla internet sitemizden veya çağrı merkezimizden başvurunuzun durumunu takip edin. (Opsiyonel hizmet olarak size sms ve e-mail de gönderebiliyoruz)
6. Adım: Takibini yaptığınız pasaportunuzun Vize Başvuru Merkezimize ulaştığını gördüğünüzde, “Bize Ulaşın” kısmında göreceğiniz pasaport teslimat saatlerimiz içerisinde pasaport teslimat fişiyle ofislerimize gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.
 
Başvuru Takip Et
Belgelerin Vize Başvuru Merkezine teslim edilmesinden sonra, benzersiz VAC Referans Numaranız ve Doğum Tarihinizi belirterek başvurunuzun durumunu online olarak da kontrol edebilirsiniz. VAC referans numarasını, başvuru merkezinde başvuru teslimi sırasında Başvuru Yetkilisi tarafından verilen Fatura-Makbuzda bulabilirsiniz.

Başvurunuzu online olarak izlemek, buraya tıklayınız.
ara
     
 
   buraya tıklayın   
Search