Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Vizeleriniz Hakkında Herşey
Başvuru Yapacaklar için

Bulgaristan Vizesine başvurmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesinden dolayı başvurunuzun gecikme veya reddedilme ihtimalini azaltacaktır.

Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği / Başkonsolosluğuna aşağıdaki kişiler başvurabilir:

Türk vatandaşları.
Türkiye’de kalıcı oturma iznine sahip kişiler

Vize başvurusu aşağıdakiler tarafından yapılabilir:

Başvuru sahibinin kendisi.
Tur operatörleri(İstanbul Vize Başvuru Merkezleri hariç)

Tüm vize kategorileri için gerekli belgeler: Vize başvurusunu yapan tüm başvuru sahipleri aşağıda belirtilen zorunlu şartları karşılaması gerekmektedir.

Pasaportlar Bulgaristan’da planlanan konaklama süresinden sonraki en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Vizenin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumunda, başvurunuzu yapmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.

İlgili Form, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, Vize tipi & destekleyici belgelere uygun & Fotoğraf, orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf.

Tüm reşit olmayan kişiler başvuru sırasında bir ebeveyni/yasal vasisi tarafından refakat edilmelidir.

Başvuru sahibi tarafından seçilen Vize Kategorisi, Bulgaristan’da seyahat amacına dayanmalı ve karar başvuru sahibinin kendisi tarafından verilmelidir – Vize Başvuru Merkezi çalışanları bu kararın alınmasında size yardımcı olamayacaktır.

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir soru halinde, İstanbul Başkonsolosluğu / Büyükelçiliği başvuru sahibi ile ek bir görüşmeyi gerekli görebilir.

Bulgaristan Büyükelçiliği / Başkonsolosluğu/ değerlendirilen pasaportları Vize Başvuru Merkezine iade edecektir. Başvuru sahipleri, örneğin başvuru zamanında Kurye Hizmetlerine kayıt olarak veya İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep Vize Başvuru Merkezinden teslim alarak, pasaportlarını ve/veya belgeleri teslim almak isteyebilirler.

18 yaş altı başvuru sahipleri için vize

Zorunlu belgelere ek olarak, 18 yaş altı (reşit olmayan) başvuru sahipleri için aşağıdaki belgeler gerekmektedir.
Yurtdışı seyahat için, başvuru formu anne ve baba tarafından veya yasal vasi tarafından imzalanacak. Başvuru sahibi sadece ebeveynlerin birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren bir belge eklenmelidir..
Başvuru sahibi çocuk ile ilgili anne ve babasının imzaladığı Muvafakatname gereklidir ve Noter tarafından onaylanmak zorundadır. Ebeveynlerden birisi çocuğa refakat ediyor ise yine anne ve baba tarfindan imzlanmış ve Noter tarafından onaylanmış muvafakatname eklenmeldir.

Zorunlu Seyahat Sigortası

Bulgaristan ziyaretçileri için sağlık sigortası zorunludur. Bireysel seyahat sağlık sigortası Bulgaristan Cumhuriyetinde geçerli olmalıdır. Sigorta yaralanma veya sağlık nedenleriyle tıbbi tedavi, hastanede yatış ve ülkeye iade maliyetlerini kapsamalıdır. Sigorta tüm ziyaret süresini kapsamalıdır.

Bulgaristan’a giriş yaparken, sınır kontrolünde ilgili dokümanların kontrol edilmesinden dolayı, seyahat esnasında seyahat sigortası poliçenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.


Vize Başvuru Süreci

1. Adım:
Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Bulgaristan Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz. Bu internet sitesindeki “Vizeniz hakkında her şey” linkine gidiniz ve başvurmak istediğiniz vize kategorisiyle ilişkili detaylara bakınız, burada geçerli ücretler, gerekli belgeler, Vize başvuru formu, fotoğraf özellikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

2. Adım:
Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu ayarlayın: Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu almanız gerekmektedir (Randevunuzun buradan İnternet sitesinden veya Çağrı Merkezini arayarak bir randevu alınız. Bir randevu almak için bu internet sitesinde bilgiler sağlanmıştır.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Başvurunuzu yapın: Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz. Verilen randevu tarihine göre Vize Başvuru Merkezini ziyaret edin ve gerekli destekleyici dokümanlarla birlikte doldurulmuş Vize Başvuru Formlarınızı teslim edin.

4. Adım:
Geçerli Ücreti Ödeyin: Başvuru merkezine göre değişiklik gösterdiğinden, vize ücretinin nereye ödeneceğini görebilmek için lütfen “Vize Ücretleri” bölümünü inceleyin. Servis Ücreti başvuru merkezlerimizde Euro olarak tahsil edilecektir. Başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde, Kurye teslimatı için ödeme Euro, Fotoğraf ve Fotokopi için Türk Lirası olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

5. Adım:
Başvuru esnasında size verilen pasaport teslimat fişi üzerindeki referans numarasıyla internet sitemizden veya çağrı merkezimizden başvurunuzun durumunu takip edin. (Opsiyonel hizmet olarak size sms ve e-mail de gönderebiliyoruz)

6. Adım:
Takibini yaptığınız pasaportunuzun Vize Başvuru Merkezimize ulaştığını gördüğünüzde, “Bize Ulaşın” kısmında göreceğiniz pasaport teslimat saatlerimiz içerisinde pasaport teslimat fişiyle ofislerimize gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.