Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Sık Sorulan Sorular
1. Soru Vize hangi ülke için geçerlidir?
Cevap Giriş vizesi, belirli bir süre için Bulgaristan’a giriş için geçerlidir. Vize bilgileri ve vize kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için, lütfen Ankara Bulgaristan Cumhuriyeti Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu veya Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğunun internet sitesine bakınız.
 
 
2. Soru Vize için nereye başvurmalıyım?
Cevap Vize başvuruları, İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir, Gaziantep’de bulunan Bulgaristan Vize Başvuru Merkezine yapılacaktır. Tüm başvurular, Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği/ Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilecektir.
 
 
3. Soru Vize başvurusunda bulunmak için Bulgaristan Vize Başvuru Merkezinden bir randevu almak zorunda mıyım?
Cevap Vizeye başvurmak için Vize Başvuru Merkezinden randevu almak zorunda değilsiniz. Çalışma saatlerimiz boyunca herhangi bir zamanda bizi ziyaret edebilirsiniz.
 
 
4. Soru Başvurumu ne kadar önce yapmalıyım?
Cevap Vizeniz verilinceye kadar bilet satın almamanızı veya iade edilemez seyahat anlaşmaları yapmamanızı tavsiye ederiz. Bazen, vize başvurularının değerlendirilmesi ek süre gerektirebilir, bu nedenle seyahat tarihinizden önce başvuru yapınız. Bir vize başvurusu, düşündüğünüz ziyaretten en geç 15 gün öncesinden yapılmalı ve ilgili ziyaretinizden üç ay öncesine kadar yapılmamalıdır.
 
 
5. Soru Vize Başvuru Formunu doldurmak zorunda mıyım? VAF’ı doldurmak için yardımcı olabilir misiniz?
Cevap Her başvuru sahibi, vize başvuru formu doldurmak zorundadır. Her başvuru sahibi için ayrı belgeler hazırlamanız gerekmektedir. Vize Başvuru Formlarının doldurulması ve bilgilerin sağlanması sadece başvuru sahibinin sorumluluğundadır, bu nedenle Vize Başvuru Formunun doldurulmasında yardımcı olmuyoruz. Gerekli belgeler için internet sitemize bakınız.
 
 
6. Soru Davet mektupları nereye gönderilecektir?
Cevap Davetiyeler doğrudan vize başvuru sahibine gönderilmelidir. Vizeye başvuran kişi, Vize Başvuru Merkezinde başvurusunu yaparken, davet mektubunu belgeleriyle birlikte teslim etmelidir. Davetiyeyi (veya kopyasını) Büyükelçilik/Başkonsolosluğun Vize Bölümüne göndermeyiniz. Yaşına bakılmaksızın, her başvuru sahibinin ayrı davet mektubu bulunmalıdır.
 
 
7. Soru
Reşit olmayan çocuğumla birlikte seyahat ediyorum. Kendim için bir set belge hazırlayarak bu belgelerde çocuğumun bilgilerini belirtmem yeterli midir?
Cevap
Her başvuru sahibi için ayrı belgeler hazırlamanız gerekmektedir. Çocuğun bilgileri ebeveyn pasaportunda yer alsın almasın veya kendisine ait pasaporta sahip olsun olmasın, reşit olmayan çocukların ayrı bir davetiyesi veya bir set gerekli belgelere sahip olmak zorundadır. Bulgaristan vizesi başvurusunda alınan ücretlerin de ödenmesi gerekmektedir.
 
 
8. Soru
Vize ücreti ne kadar? Vize ücreti reşit olmayan çocuğum için de aynı mıdır? Vize ücreti tüm vize kategorileri için aynı mıdır?
Cevap Başvuru sırasında ödenecek iki ücret bulunmaktadır: Vize ücreti ve hizmet ücreti. Hizmet ücreti olarak 25 Euro (%18 KDV dahil) Vize Başvuru Merkezinde alınan tüm başvurular için geçerlidir. Vize ücreti, başvuru sahibinin başvurduğu Vize kategorisi,kişinin Vatandaşlığı ve yaşına göre değişmektedir. Başvuru esnasında başvuru belgelerinin durumuna göre kurallar değişebilir, ödemeniz gereken kesin ücret bu esnada belirlenir. Ayrıntılı bilgi için vize ücreti listesine bakınız. Ayrıca ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz: SMS hizmeti Kurye teslimatı Euro olarak ve Fotokopi ve Fotoğraf hizmetleri Türk Lirası olarak ödenmektedir. Döviz Kuru Türk Lirası olarak verilmektedir.
 
 
9. Soru
Şahsen başvuru yapmak zorunda mıyım?
Cevap
Vize başvurusu aşağıdakiler tarafından yapılabilir:
Başvuru sahibinin kendisi;
Tur operatörleri;
Çalışanları için şirket temsilcileri (seyahat amacı “iş” veya “resmi ziyaret” ise).
Not: Başvuru, temsilci tarafından yapılmış ise, destekleyici belgeler ibraz ederek vize başvuru formunu imzalamaya dikkat ediniz.
 
 
10. Soru
Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğuna Mülakat için gitmek zorunda mıyım?
Cevap
Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu bazı başvuru sahiplerini mülakata davet edebilir. Başvuru sahibinin mülakat için davet edilme kararı, Vize Başvurusunun değerlendirilmesinden sonra alınacaktır.
 
 
11. Soru
Tekli ve Çoklu giriş vizesi ne anlama gelmektedir?
Cevap
Giriş sayısı bir kişinin bir ülkeye kaç defa girebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, tekli giriş vizesi ile Bulgaristan’a sadece bir defa giriş yapabilirsiniz. Kişinin Bulgaristan’dan çıkması halinde, tekli giriş-çıkış vizesi yeniden giriş yapması için geçerli olmayacaktır. Bulgaristan’a birden fazla giriş yapmayı planlıyorsanız, çoklu giriş-çıkış vizesine başvurabilir ve vize geçerliliği süresindeki birkaç seyahat yapabilirsiniz. Seyahatinizi önceden planlayın ve buna göre uygun belgeler sağlayınız. Giriş sayısı ve vizenin geçerlilik süresine dair karar, Bulgaristan Başkonsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından alınacaktır.
 
 
12. Soru
Başvurunun reddedilmesi halinde yaptığım ödemeleri geri alabilir miyim?
Cevap
Vize ücreti, başvurunun değerlendirilmesi için ve hizmet ücreti ise idari masrafların karşılanması için ödenmektedir. Ücretlerin ödenmesi vizenin verileceğini garanti etmemektedir ve bir başvurunun reddedilmesi halinde vize başvuru ücretleri iade edilmeyecektir.
 
 
13. Soru
Başvurumun sonuçlarını nasıl kontrol edebilir?
Cevap
Başvuru sonucu Vize Başvuru Merkezi çalışanlarına bildirilmemektedir. Bilgi başvuru sahibi ve Konsolosluk yetkilisi arasında kalmaktadır. Pasaportlar mühürlü zarflar içinde Merkeze iade edilmektedir. Başvurunuzun barkod numarasını ve doğum tarihinizi girerek, pasaportunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Lütfen burayı tıklayın.

Pasaport teslimatı için kurye hizmetini tercih eden başvuru sahipleri için ilgili bilgilere UPS internet sitesinde bulabilirsiniz. Takip numarası olarak barkod numaranızı kullanınız.
 
 
14. Soru
Başvuru yaparken eski pasaportumu göstermek zorunda mıyım?
Cevap
Göstermeniz son derece yardımcı olacaktır. Eski pasaportunuz daha önce yaptığınız yurtdışı seyahatlerini (örneğin, Schengen, UK, İsviçre, Kanada, ABD) gösteren vizeler içeriyor ise, yenileme yaptığınızda pasaport ofisi tarafından size iade edilmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra bunu Bulgaristan başvurunuzu yaptığınızda yeni pasaportunuza ekleyebileceksiniz. Önceki yurtdışı seyahatlerinize dair böyle doğrudan kanıtlarını görmemiz bizim için son derece faydalıdır ve eski pasaport veya önceki vizelerin kopyalarını görmemiz, sıklıkla, başvurunuzu çok daha hızlı bir şekilde tamamlamamızı sağlamaktadır.
 
 
15. Soru
Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşı olmam halinde, ibraz etmem gereken başka belgeler mevcut mu?
Cevap
Türkiye’de yaşamanız için oturma izninizi gösteren belgeyi ibraz etmeniz gerekmektedir. Oturma izni, vizenin son geçerlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 
 
16. Soru
Ne kadar sürüyor?
Cevap Değerlendirme süresi Büyükelçilik vize bölümü/Başkonsolosluk’un mevsim ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.
 
 
17. Soru
Vizeme kim karar veriyor?
Cevap
Vizeyi onaylama veya reddetme kararı, Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğunun yegane takdir yetkisindedir.
 
 
18. Soru
Vizem reddedilmesi halinde, ne zaman yeniden başvurabilirim?
Cevap
Herhangi bir zamanda yeniden başvurabilirsiniz ve yeni başvurunuz kendi koşullarına göre değerlendirilecektir. Son reddedilmeden sonra koşullarınızda herhangi bir önemli değişiklik yok ise veya ret için nedenleri tespit edemiyorsanız, başvurunuz yeniden reddedilecektir. Başvurunuzda sahte belgeler kullanmadığınız sürece, önceki bir ret, sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir.

Yeniden başvuru yapmanız halinde, tüm başvuru sürecini baştan sona yeniden yapmanız gerekecektir. İnternet sitemizde belirtilen adımları takip etmelisiniz.
 
 
19. Soru
Pasaportumu şahsen almak zorunda mıyım?
Cevap
Pasaport/belgeler bir kurye servisi ile iade edilebilir. Teslim sürecini hızlandırmak için, Başvuru Merkezi UPS Türkiye ile anlaşma yapmıştır; UPS Türkiye’nin neredeyse her yerinde kapınıza kadar kargoları teslim edebilmektedir. Bu hizmetin şu andaki ücreti Vize Ücretleri Listesindebelirtilmektedir – opsiyonel bir hizmettir.

Ayrıca, pasaportunuzu şahsen almanız zorunlu olmayıp pasaportu adınıza alması için bir temsilciyi yetkilendirebilirsiniz. Bunun için, bir yetkilendirme yazısı düzenlemeli ve başvurunuz için teslim etmelisiniz. Temsilci, Merkezi ziyaret ederken kimliğini göstererek belgeyi ibraz etmelidir. Pasaport temsilciye teslim edildiğinde, Merkez çalışanı pasaportla ilgili herhangi bir sorumluluğa sahip değildir.
 
 
20. Soru
Bulgaristan Vize Başvuru Merkezinin adresi nedir?
Cevap Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi’nin Türkiye’de 6 şehirde bulunduğunu belirtmekten memnuniyet duyarız. Özenle çalışan personelimiz başvurunuz esnasında size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Ofis adreslerimizi öğrenmek için buraya tıklayınız.
 
 
Vize Başvuru Süreci

1. Adım:
Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Bulgaristan Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz. Bu internet sitesindeki “Vizeniz hakkında her şey” linkine gidiniz ve başvurmak istediğiniz vize kategorisiyle ilişkili detaylara bakınız, burada geçerli ücretler, gerekli belgeler, Vize başvuru formu, fotoğraf özellikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

2. Adım:
Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu ayarlayın: Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu almanız gerekmektedir (Randevunuzun buradan İnternet sitesinden veya Çağrı Merkezini arayarak bir randevu alınız. Bir randevu almak için bu internet sitesinde bilgiler sağlanmıştır.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Başvurunuzu yapın: Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz. Verilen randevu tarihine göre Vize Başvuru Merkezini ziyaret edin ve gerekli destekleyici dokümanlarla birlikte doldurulmuş Vize Başvuru Formlarınızı teslim edin.

4. Adım:
Geçerli Ücreti Ödeyin: Başvuru merkezine göre değişiklik gösterdiğinden, vize ücretinin nereye ödeneceğini görebilmek için lütfen “Vize Ücretleri” bölümünü inceleyin. Servis Ücreti başvuru merkezlerimizde Euro olarak tahsil edilecektir. Başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde, Kurye teslimatı için ödeme Euro, Fotoğraf ve Fotokopi için Türk Lirası olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

5. Adım:
Başvuru esnasında size verilen pasaport teslimat fişi üzerindeki referans numarasıyla internet sitemizden veya çağrı merkezimizden başvurunuzun durumunu takip edin. (Opsiyonel hizmet olarak size sms ve e-mail de gönderebiliyoruz)

6. Adım:
Takibini yaptığınız pasaportunuzun Vize Başvuru Merkezimize ulaştığını gördüğünüzde, “Bize Ulaşın” kısmında göreceğiniz pasaport teslimat saatlerimiz içerisinde pasaport teslimat fişiyle ofislerimize gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.