Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Fotoğraf Özellikleri
Yeni kimlik belgelerinin düzenlenmesi için başvurularla birlikte verilecek fotoğraflara ilişkin GEREKLİLİKLER

1. Fotoğrafa yeni olacak, örneğin: başvuru tarihinden önceki 6 ay içinde çekilmiş.
2. Fotoğraflar renkli olmalıdır.
Aşağıdaki fotoğraflar geçersizdir:
tarayıcılar veya kopyalama makineleri ile kopyalanan fotoğraflar, anında kurutulmuş fotoğraflar ve rötuşlanmış fotoğraflar;
ofset veya diğer poligrafik tekniklerle, lazer, mürekkep püskürtme, termal veya diğer yazıcılar ile basılmış fotoğraflar veya Kromalin-tip fotoğraflar.
3. Fotoğraflar, 0.12-0.20 kalınlık ve düz bir yüzeye sahip mat materyal üzerine bastırılmalıdır. Parlak veya raster kağıt üzerine bastırılmış fotoğraflar geçersizdir.
4. Fotoğraf ölçüleri: 35 mm genişlikte ve 45 mm yükseklikte olmalıdır. Fotoğrafın kenarları kesildikten sonra, ölçüleri: 47 +/-2 mm yüksekliğe ve 37 +/- mm genişliğe sahip olmalı ve
5. Fotoğraftaki yüzün yüksekliği, çenenin en alçak noktasından başın en üst noktasına (saç dahil) kadar, 25 ila 35 mm arasında olmalıdır.
6. Fotoğrafta, baş merkez noktada ortalanacak şekilde tüm yüz görünmelidir. Hafifçe sağa veya sola dönük yüzlere sahip fotoğraflar geçersizdir.
7. Ön cepheden çekilmiş fotoğraflar zorunludur – lens ekseni göz hizasında yatay olacaktır. Aşağıdan (lens ekseni göz hizasının altında) veya yukarıdan (lens ekseni göz hizasının üzerinde) çekilen fotoğraflar geçersizdir.
8. Fotoğrafların zemini, %20 gri yoğunluk ile-açık gri, nötr olacaktır. Zemin rengi, gri tonlardan %15-25 sapabilir.
9. Fotoğraflardaki yüz herhangi bir gölge, parlaklık veya kusurlar olmaksızın dengeli bir şekilde aydınlatılacaktır.
10. Fotoğrafların pozu normal olmalıdır.
Fazla pozlanmış veya az pozlanmış fotoğraflar geçerli değildir.
11. Fotoğrafların renk yoğunluğu dengeli renkler ile normal olmalıdır.
Kırmızımsı, mavimsi veya sarımsı tonlara sahip fotoğraflar geçerli değildir.
12. Fotoğraflardaki kişiler şapka veya başörtüsü takamazlar.
Ancak her iki kulak ve saçın 1 cm’sini görünür olması halinde şapkalara veya başörtülerine izin verilmektedir.
13. Fotoğraflardaki kişiler gözlük takmamalıdır. İlgili kişinin sürekli olarak gözlük takması şartıyla, gözlüklere izin verilmektedir. Kişinin güneş gözlüğü veya koyu gözlük taktığı fotoğraflar geçersizdir.
14. İlgili kişinin sürekli olarak kullanması halinde, sakal ve bıyıklara izin verilir. Sakal veya bıyık kesilmiş ise, yeni bir fotoğraf çekilmeli ve kimlik belgesi değiştirilmelidir.
15. İlgili kişinin sürekli olarak kullanması halinde, peruğa izin verilir.
16. Fotoğraflanan yüzün tüm detayları net bir şekilde görünmeli ve algılanabilmelidir.
Vize Başvuru Süreci

1. Adım:
Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Bulgaristan Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz. Bu internet sitesindeki “Vizeniz hakkında her şey” linkine gidiniz ve başvurmak istediğiniz vize kategorisiyle ilişkili detaylara bakınız, burada geçerli ücretler, gerekli belgeler, Vize başvuru formu, fotoğraf özellikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

2. Adım:
Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu ayarlayın: Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için bir randevu almanız gerekmektedir (Randevunuzun buradan İnternet sitesinden veya Çağrı Merkezini arayarak bir randevu alınız. Bir randevu almak için bu internet sitesinde bilgiler sağlanmıştır.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Başvurunuzu yapın: Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz. Verilen randevu tarihine göre Vize Başvuru Merkezini ziyaret edin ve gerekli destekleyici dokümanlarla birlikte doldurulmuş Vize Başvuru Formlarınızı teslim edin.

4. Adım:
Geçerli Ücreti Ödeyin: Başvuru merkezine göre değişiklik gösterdiğinden, vize ücretinin nereye ödeneceğini görebilmek için lütfen “Vize Ücretleri” bölümünü inceleyin. Servis Ücreti başvuru merkezlerimizde Euro olarak tahsil edilecektir. Başvuru sahibi ek hizmetleri tercih etmesi halinde, Kurye teslimatı için ödeme Euro, Fotoğraf ve Fotokopi için Türk Lirası olarak yapılacak olup, Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

5. Adım:
Başvuru esnasında size verilen pasaport teslimat fişi üzerindeki referans numarasıyla internet sitemizden veya çağrı merkezimizden başvurunuzun durumunu takip edin. (Opsiyonel hizmet olarak size sms ve e-mail de gönderebiliyoruz)

6. Adım:
Takibini yaptığınız pasaportunuzun Vize Başvuru Merkezimize ulaştığını gördüğünüzde, “Bize Ulaşın” kısmında göreceğiniz pasaport teslimat saatlerimiz içerisinde pasaport teslimat fişiyle ofislerimize gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.