Top Button

Başvurumu Nasıl Yapabilirim?

Kısa dönemli vize

1. Adım Başvurmadan önce 

Başvurunuzdan önce, ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimizin temel olarak idari olmasından ve tamamen Danimarka Temsilciliğinin inisiyatifinde olduğundan dolayı vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz.

2. Adım Belgelerinizi toplayın

Gezinizin amacına uygun bir şekilde belge kontrol listesinde belirtilen ilgili belgeleri toplayınız.  Kısa süreli vizeler hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Pasaportunuz vize son geçerlilik tarihinden sonra en az üç ay daha geçerli olmalıdır; son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir - vizenin yapıştırılabileceği iki boş sayfanız mevcut değilse, başvurunuzu yapmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.

3. Adım Başvuru ve ödemeyi online yapın.

 ApplyVisa (https://applyvisa.um.dk/NVP.App/frontpage) adlı online vize başvuru sistemine gidin.  Burada yapacaklarınız:

  1. kullanıcı kaydetmek,
  2. başvuru formunu doldurmak,
  3. vize ücretini ödemek ve  
  4. kapak yazısının yazıcı çıktısını almak ve imzalamak

Başvuru ve ödemeleri yaparken lütfen pasaport ve kredi kartınızı hazırlayınız. 

Bilgisayar veya yazıcıya erişiminiz yok ise, Vize Başvuru Merkezindeki bilgisayar ve yazıcıları kullanabilirsiniz. 

Online ödemeyi kredi kartı kullanarak yapmalısınız.  Vize ücreti ödemesini VFS'de yapmanız mümkün değildir. 

ApplyVisa'da, Vize Başvuru Merkezini seçmeniz talep edilecektir.  Yapacağınız seçim, ApplyVisa'dan yazdırdığınız kapak yazınız yanı sıra destekleyici belgeler, pasaport ve biyometrik bilgilerinizi teslim edeceğiniz yeri belirler.  

Başvuru bilgilerinizde, örneğin yazım hatası gibi bir hata mevcut ise, bunu Başvuru Merkezi personelimize belirtiniz.   Bir hata tespit etmeniz halinde, ApplyVisa'da yeni bir kayıt açmanız veya ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Danimarka vize bölümü, başvuru formu, belgelerinizi ve biyometrik bilgilerinizi teslim ettikten sonra ek belge talep edebilir.  

Başvurunuzu şahsen VFS'de tamamlamadığınız sürece başvurunuz tamamlanmış olmayacaktır.

ApplyVisa SSS

4. Adım VFS'de randevu alın 

Vize ücreti,  ApplyVisa (https://applyvisa.um.dk/NVP.App/frontpage) sayfasında bir kredi kartı ile online olarak ödenmelidir.

Vize Başvurunuzu Vize Başvuru Merkezine teslim ederek vize ücretine ek olarak, hizmet ücreti alınacaktır.  VFS Hizmet 66 TL'dir.

Vize Başvuru Merkezinde randevu almak için, lütfen buraya tıklayınız.

5. Adım Değerlendirme süresi

Danimarka Temsilciliği, vize başvurunuzu aldığı tarihe müteakip 15 gün içinde karara bağlayacaktır. 

Ancak bazı hallerde, değerlendirme süresi 30 güne ve istisnai hallerde 60 güne kadar uzayabilmektedir. 

Uzun Dönem Oturum Başvuruları

1. Adım: Başvurmadan önce

Danimarka'da çalışmak, eğitim almak, aile birleşimine katılmak veya 90 günden uzun bir süre kalmak istiyorsanız, oturma iznine başvurmalısınız.

Oturma iznine, Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) üzerinden başvurulur.

Oturma izni türleri, başvurulacak tür ve başvurunun nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi almak için, Danish Immigration Service and The Danish Agency for International Recruitment and Integration (SIRI)’nin internet sitesine gidiniz.

2. Adım: Belgeler ve biyometrik bilgiler

Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı'na (SIRI) başvurunuzu yaptıktan ve harcınızı ödediğinizde, bir Başvuru Kimlik Numarası alacaksınız.  Başvuru Kimlik Numarasını gerekli belgeler ve biyometrik bilgilerinizle birlikte teslim etmeyi unutmayın. 

Başvurunuzun halihazırda Danimarka'daki yetkili kuruma iletilmiş olmasından dolayı sadece biyometrik bilgilerinizi sunmanız gerekiyorsa, başvurunuzun online yapıldığını belirten onay yazısının bir kopyası (benzersiz başvuru Kimlik Numarası ile birlikte) ile birlikte pasaportunuzu yanınızda getirmelisiniz.  Danimarka temsilciliğinin doğrulama amacıyla pasaportunuzu alması bir ön koşuldur.  Başvurunuz değerlendirilmeden önce ihtiyaç duymanız halinde Danimarka temsilciliğinden pasaportunuzun iade edilmesini talep edebilirsiniz. 

Danimarka temsilciliği, başvurunuzu, belgelerinizi ve biyometrik bilgilerinizi teslim ettikten sonra, Danimarka Göçmenlik Bürosu ve Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) adına ek belge talep edebilir ve ayrıca Danimarka temsilciliğinde veya Vize Başvuru Merkezinde (VFS) yüz yüze bir mülakat talep edebilir. 

3. Adım: Ücret

Danimarka Göçmenlik Bürosu ve Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına ödenecek ücrete, Danimarka Temsilciliğinin hizmet ücreti dahil değildir.

Danimarka Temsilciliğinin sağladığı hizmetlerin ücretleri ve nasıl ödeneceği hakkında ayrıntılı bilgiye burada ulaşabilirsiniz.  

Danimarka temsilciliğine ödenecek ücret,  webshop (https://dys.um.dk/permit/) sayfası üzerinden ödenmelidir.  Ödeme makbuzunu VFS Vize Başvuru Merkezine yanınızda getirmeyi unutmayın. 

Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansıya (SIRI) ödenecek ücret ve büyükelçilik ücretine ilaveten, başvurunuzu VFS Vize Başvuru Merkezinde yapmanız halinde ek bir hizmet ücreti mevcuttur.  VFS hizmet ücreti 380 THB'dir..

4. Adım: Değerlendirme süresi

Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansının (SIRI) değerlendirme süresi başvurulan oturma izni türüne göre değişmektedir.  

Danimarka Göçmenlik Bürosu değerlendirme süreleri

Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı( SIRI) değerlendirme süreleri

5. Adım: Karar

Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) başvurunuza ilişkin kararını belirlemesi halinde, Danimarka temsilcisi sonucu size bildirecektir.

Önceki Sonraki