Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!

AB Konseyi’nin en son ilgili kararının ardından, Yunanistan, COVID-19’a karşı alınan önlemler kapsamında AB vatandaşı olmayan kişilerin AB bölgesine herhangi bir araç yoluyla(kara, deniz ve hava) girişini geçici olarak askıya alma kararı almıştır. Bu kısıtlama 18 Mart 2020 tarihinde saat 06:00 itibari ile yürürlüğe girmiş olup, 18 Nisan 2020 günü 06:00 saatine kadar geçerli olacaktır.

Yukarıda belirtilen bu kısıtlama aşağıdaki kategoriler için geçerli değildir: ( 15 kuralı geçerli olacaktır.)

 1. Avrupa Birliği ve Schengen Anlaşmasına taraf ülkelerin vatandaşları ile bu kimselerin eşleri veya partnerleri ve 18 yaş altındaki çocukları
 2. Aşağıdaki koşulları sağlamak kaydıyla sağlık ve bakım personeli, sağlık sektöründeki araştırmacılar ve profesyonel çalışanlar
  1.  Lisanslarını veya profesyonel yeterliliklerini gösteren diğer kanıtları sınır kapılarında göstermeleri kaydıyla 
  2. Ulusal Sağlık Sistemine kayıt olmaları halinde

  Kısıtlamadan muaf olacaklardır.

 3. AB veya ve Schengen Anlaşmasına taraf olan ülkelerde oturma izni sahibi olanlar
 4. Diğer hükümetlerden gelen heyetlerin temsilcileri
 5. Diplomatik veya konsolosluk misyonlarının temsilcileri ile Uluslararası Kuruluşların ve Avrupa Kuruluşlarının temsilcileri, Askeri Personel ve Polisler
 6. Kamyon şoförleri (yani sadece geçiş yapan kişiler değil)
 7. Transit yolcular
 8. İş amaçlı veya insani/ailevi sebeplerle müstesna olarak Schengen vizesi başvurusunda bulunulabilir. İş amaçlı başvurularda, seyahat amacını yeterli ölçüde doğrulayan bir yabancı şirketin veya Yunan şirketinin mektubu bulunmalıdır. İnsani/Ailevi sebeplerden dolayı seyahat etmek isteyenler (hastalık veya aile üyelerinden birinin vefatı), ilgili kişilerin birinci derece yakınları olduğunu kanıtlamak suretiyle başvuruda bulunabilirler.

SEYAHAT TARİHLERİ HAKKINDA BİLGİ

Vize başlangıç tarihi 18 Mart 2020 olan ve hareket kısıtlamaları nedeniyle seyahat edemeyecek olmalarından dolayı vizelerinin değiştirilmesini isteyen kişiler, Ankara'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nin Konsolosluk Bölümü ile e-posta yoluyla vizelerini ve gelecekteki seyahat planlarının ispatını göndererek doğrudan iletişime geçmelidir.
GİRİŞ

ÖNEMLİ UYARI!
SAHTE WEBSAYFALARINDAN HABERDAR OLUN!
Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Vize başvuru merkezlerimizin sorumu olduğu illeri görmek için tıklayınız.

Başvuru sahipleri Çağrı Merkezimizden ya da internet sitemizden online olarak randevu alıp başvurularını yapabilirler. Çağrı Merkezi numarası: 0212 373 58 26.

Kısa dönem vize başvuruları için hafta içi hergün elçiliğin belirli sayıdaki kotasından randevu alarak direkt Ankara Büyükelçiliği, İzmir Başkonsolosluğu ve Edirne Konsolosluğundan da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular Elçiliğin, Başkonsolosluğun ve Konsolosluğun sitesinde mevcut olan telefon numarasından randevu alınarak gerçekleştirilebilir.

AB ve İsviçre vatandaşı eşleri başvurularını Elçilikten gerçekleştirebilirler.

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Resmi Web Sitesi:
http://www.mfa.gr/turkey/tr/the-embassy/

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu Resmi Web Sitesi:
http://www.mfa.gr/turkey/tr/consulate-general-in-izmir/

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:
http://www.mfa.gr/turkey/tr/consulate-in-edirne/

 
VİZE BAŞVURU SÜRECİ
Lütfen Dikkat:
Vize başvurusu seyahat tarihinden en erken 90 gün öncesi itibari ile yapılabilir; daha öncesinde yapılmak istenen başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca seyahat tarihinize en az 15 gün kala başvurunuzu tamamlamanız önerilmektedir.
Randevu veya bilgi almak için Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz: 0212 373 58 26.

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.
2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da internet sitemizden online olarak randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Başvurunuzu VIP Odası’nda size özel hizmetler aracılığıyla yapmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (schengen vizesi başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Başvuru Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.
4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Başvuru Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.

Unutmayın, VFS Vize Başvuru Merkezi vize başvurusu sırasında, fotokopi, bilgisayardan çıktı alma hizmeti ve opsiyonel ekspres kargo ile pasaport teslimat hizmeti de sunmaktadır.

 
BAŞVURUNUZU TAKİP EDİN
VFS Vize Başvuru Merkezi’ne vize başvurusu yapıldıktan sonra, internet üzerinden vize başvurunuzu takip edebilirsiniz. Gişede, dosyanızın referans numarasını belirten bir fiş verilir. Bu numara ve soyadınız ile online takip hizmetimize erişebilirsiniz.

Referans numaranızı ve soyadınızı girerek başvurunuzu takip etmek için  buraya tıklayınız lütfen

Başvurunuz sonuçlandığında size kurye ile gelmesini istiyorsanız buraya tıklayınız.
ARA
     
 
   Tıklayınız   
Search