Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Vize hakkinda hersey
Vize başvurusunda bulunan tüm başvuru sahiplerinin aşağıda belirtilen pasaport zorunlu şartlarını karşılaması gerekmektedir.

Pasaport geçerlilik kriterleri :

Pasaport aşağıdaki kriterlere uymalıdır:
Geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Schengen alanını terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalıdır.
Vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayfaya sahip olmalıdır.
İlk veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.
KKTC ve Ercan Havaalanı’na ait kaşelerin pasaportta bulunmaması gerekmektedir

Schengen kanunlarına göre Schengen vize almakla hükümlü olan üçünçü sınıf ülkelerin vatandaşları Yunanistana legal bir şekilde giriş yapabilmek adına Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

VFS Vize Başvuru Merkezi’ne Geliş :

Seyahat acentaları ve vize talep edenler, randevu aldıktan sonra dosyalarını bırakabilirler.

Vize başvurusu seyahat tarihinden en erken 180 gün öncesi itibari ile yapılabilir.

Vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 15 iş günü önce yapılması Elçilik ve Konsolosluk tarafından istenmektedir. 15 günden daha kısa süresi olan başvurular alınmayacaktır.(Ankara ve Gaziantep için)

Başvuru Merkezlerimize yapılacak başvurularda 25/09/2014  tarihinden itibaren Schengen Vizesi için parmak izi vermemiş olan başvuru sahiplerinin her halükarda şahsen gelmesi gerekmektedir.

Lütfen dikkat: Ankara ve Gaziantep başvuru merkezleri için, başvuru sahibi şahsen gelmek zorunda olup her defasında parmak izi vermesi gerekmektedir. 12 yaşından küçük başvuru sahipleri ise şahsen gelmelerine ve parmak izi vermelerine gerek yoktur .

Reşit olmayan (18 yaşından küçük) vize başvuru sahiplerine anne/babaları veya yasal temsilcileri eşlik etmelidir.

Başvuru sahibi tarafından talep edilen vize tipi Yunanistan’daki seyahat gerekçesine uygun olmalıdır. Vize tipi seçimi başvuru sahibinin kendisi tarafından, VFS Vize Başvuru Merkezi çalışanının müdahalesi olmadan yapılır.

Güvenlik sebebiyle başvuru merkezine sadece başvuru sahipleri kabul edilmektedir. Refakat eden aile ferdi, arkadaşlar vb. bu alanın dışında kalmalıdır.

Değerlendirme Süresi

İzmir başvurularının değerlendirme süresi ortalama olarak 15 iş günüdür. Bilet tarihleri minimum 15 iş günü sonrasına ait olmalıdır.
İşlem süresi Elçiliğin ve Konsolosluğun insiyatifindedir ve bu süreç buna bağlı olarak uzayabilir.

Vize Başvurusundan Sonraki Süreç:

Dosyanız işlendikten sonra, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu VFS Vize Başvuru Merkezi’ne pasaportu iade eder. Vize talep edenler, dosyalarını bırakırken opsiyonel acil kargo hizmetinden yararlanabilirler veya pasaportlarını başvuru merkezlerinden alabilirler.

Vizesi onaylanmayan başvuru sahipleri başvuru merkezine şahsen gelip pasaportlarını imza karşılığında almalıdırlar. Olumsuz vize sonucunda vize başvuru ücreti iade edilmemektedir. Başvuru sırasında veya sonrasında kurye hizmeti alan başvuru sahiplerinin vizeleri olumsuz sonuçlandığı takdirde kurye hizmet bedeli iade edilmektedir.

Ulusal Vize Talebi (D Vize)  :

Ulusal Vize (Oturum Vizesi, D Vize) , Aile Birleşimi, Erasmus gibi 90 günü aşan oturum vizesi başvuruları, bağlı bulunulan Ankara Yunanistan Büyükelçiliği’ne,İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu’na ya da Edirne Yunanistan Konsolosluğu’na doğrudan yapılmalıdır.

Ayrıca kısa dönem vize başvuruları hafta içi her gün elçiliğin ve konsolosluğun belirli sayıdaki kotasından randevu alarak Ankara Büyükelçiliği, İzmir Başkonsolosluğu ve Edirne Konsolosluğu’na direkt olarak yapılabilmektedir. Başvurular elçiliğin, başkonsolosluğun ve konsolosluğun sitesinde mevcut telefon numarasından randevu alınarak gerçekleştirilebilir.

Önemli Duyuru: Yunanistan Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsoloslukları vize başvurularında sunulan tüm evrakları titizlikle incelemektedir. Başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerinin (Ekonomik durum, aile bilgileri vb.) sahte evraklar ile düzenlenmesi, bu evrakların Yunan temsilciliklerinin ve Yunanistan Ulusal Polisi’nin veritabanına kaydedilmesiyle sonuçlanacaktır

VIZE BASVURU SÜRECİ

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.

2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da internet sitemizden online olarak randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Başvurunuzu VIP Odası’nda size özel hizmetler aracılığıyla yapmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, 2 adetbiometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.

4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.