Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
VIZE HAKKINDA
BILGI
Biyometri İşlemi
25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System - VIS) Türkiye'de kullanılmaya başlanmıştır. VIS ilk olarak Ekim 2011'de Kuzey Afrika'da uygulanmaya başlanmış ve dünya genelindeki AB ve Schengen Ülkeleri'nin konsolosluk ve elçiliklerinde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır(*). VIS'in amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmek ve aynı zamanda belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir.

VIS'in altında, tüm pasaport türleri için zorunlu parmak izi yer almaktadır. Konsolosluk bölümleri tüm vize başvuru sahiplerinden biyometrik veri –on parmağın parmak izi- almak zorundadır. Buna istinaden, tüm başvuru sahipleri, uyrukları ne olursa olsun, vize başvurusu sırasında Vize Başvuru Merkezi'ne, ve eğer istenirse, Türkiye'deki Yunanistan Elçilik ve Konsolosluklarının ilgili bölümlerine şahsen gelmelidir.

(*)[1] Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Ispanya, Isveç, Isviçre, Italya, Izlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenstayn Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Aşağıda belirtilen türdeki başvuru sahipleri parmak izi verme zorunluluğundan muaflardır (Vize Kodu'nun 13(7)'nci maddesine gore): ancak şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

a. Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkünse, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat, bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir. 4(1), (2) ve (3)'ncü maddeler ile belirtilen yetkin otoriteler, bu tür geçici imkansızlıkların sebeplerinin açıklanmasını isteme hakkına sahiptir.Üye ülkeler, alım işlemi sırasında zorluklar çıkması halinde başvuru sahibinin itibarını garanti altına alacak uygun prosedürlerin varlığından emin olmalıdır.
b. Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.
c. Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.

Temel Prosedür

Biyometri hızlı, gizlilik çerçevesinde ve aralıksız bir işlem olup dijital bir parmak tarayıcıyla 10 parmağın parmak izi taraması yapılarak uygulanır. Ülke temsilciliklerinin gerekli görmesi halinde (*), canlı dijital bir fotoğraf da başvuru esnasında çekilebilecektir. Bazı ülke temsilcilikleri için (*) elektronik imza da gerekli olacaktır.

Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca biyometrik veri vermeden önce yüzde oluşmuş yara veya kesiklerin iyileşmiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunmalıdır; çünkü bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir. Bu aynı zamanda; saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, kulaklarınızı, saçınızı ve boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına gelmektedir (aşağıda ayrıntıları verilen dini başörtülerinin dışında)

Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde aksesuarlar takıyorsanız yüzünüzün, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız açık kalacak şekilde açıkça görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir.

Ayrıca fotoğraf çekimi esnasında gözlüklerinizi çıkarmalısınız.

Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, rahatsızlığınız iyileştikten sonraki bir gün için randevu almanız önerilir.

Fiziksel olarak parmak izi taraması veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

(*)[2]Belçika, Danimarka, Estonya, Fransa, Ispanya, Isveç, Malta, Norveç, Polonya, Yunanistan
(*)[3]Danimarka,Estonya, İsveç

SIKÇA SORULAN SORULAR – Vize Bilgi Sistemi (VIS)

Vize için biyometri alımı nedir?
  Randevu günü ve saatinde eksiksiz olarak sunulan dosyanın sisteme işlenmesinin ardından biyometrik kabine girilerek parmak izi verilmesi ve göz taraması yapılmasıdır.
Kimler biyometri için başvurmalıdır?
  Ziyaret etmek istedikleri Schengen ülkeleri için vize zorunluluğu bulunan kişiler biyometri işlemine tabi tutulacaktır.
Neden başvurumun bir parçası olarak biyometri vermeliyim?
  Birkaç sebep saymak gerekirse, biyometri vermek başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Kişilerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamasını kolaylaştırır. Schengen ülkelerinin, kişilerin göçü kötüye kullanmalarını ve kimlik sahtekarlığını engellemesini sağlar.
Bu işlemi nerede tamamlayabilirim?
  Biyometrik bilgilerinizi Vize Başvuru Merkezi'nde, başvurunuzu yaptıktan hemen sonra verebilirsiniz. Lütfen http://www.vfsglobal.com/greece/turkey/ adresindeki websitemizi ziyaret ediniz veya daha fazla bilgi için 0090 212 373 58 26 numaralı Çağrı Merkezimizi arayınız.
Biyometrik bilgilerimi verdiğimde ne olacak?
  Biyometrik veri alım süreci çabuk ve temiz bir işlemdir. Başvuru esnasında verilen fotoğraf ile yüz taramanız alındıktan sonra, parmaklarınızı cam bir plaka üzerine koymak suretiyle taratabilirsiniz – herhangi bir mürekkep ya da kirlilik oluşmayacaktır. Başvuru sahiplerinin itibarının, gizliliğinin ve tevazusunun korunması gerektiğinin farkındayız ve gerekli durumlarda başvuru sahipleri için özel ayarlamalar yapılacağını temin ederiz.
Bu işlem ne kadar sürecek?
  Biyometri alım işlemi 10 dakika kadar sürer. Verileriniz kontrol edilirken ufak bir bekleme süresi olabilir.
Tıbbi veya fiziksel sebeplerle özel yardıma ihtiyaç duyan başvuru sahipleri söz konusu olduğunda ne olacak?
  Özel durum ile ilgili detayları içeren uygun, kanıtlayıcı bir belge getirilmeli ve başvuru dosyası ile birlikte teslim edilmelidir( bu belge tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından yazılmış bir dilekçe olabilir). Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.
Biyometri vermeyi reddedersem ne olur?
  Eğer bir başvuru sahibi biyometri vermeyi reddederse, başvurusu alınmayacaktır.
Denizaşırı ülkelerde vize/giriş izni için biyometri vermeme rağmen neden tekrar parmak izi vermem gerekiyor?
  Bu, denizaşırı ülkelerde vize başvurusu yapıp sınırdan geçen kişi ile o an başvuru yapan kişinin aynı kişi olduğunu tespit edebilmek için gereklidir.
12 yaşından küçük çocukların vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde şahsen olmaları gerekli midir?
  Hayır, 12 yaşından küçük çocukların başvuru esnasında vize başvuru merkezinde olmaları gerekli değildir ancak bu kişilerin fotoğraflarının güncel (son 3 ay içerisinde çekilmiş) olduğundan emin olunmalıdır.
12-18 yaş arası çocuklar onlara eşlik eden bir yetişkin olmadan başvuru yapabilirler mi?
  Hayır, 12-18 yaş arası çocuklar ancak bir ebeveyn veya bir vasi ile beraber vize başvurusu yapabilirler. Biyometri kabininde biyometri işlemi alınırken, eşlik eden yetişkinin çocuğun yanında bulunması gereklidir.
Daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?
  Daha fazla bilgiye her zaman Vize Başvuru Merkezlerimizden ulaşabilirsiniz.
VIZE BASVURU SÜRECİ

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.

2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da internet sitemizden online olarak randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Başvurunuzu VIP Odası’nda size özel hizmetler aracılığıyla yapmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, 2 adetbiometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.

4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.