Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Fotograf Ozellikleri
Fotoğraf renkli olmalıdır.
Çerçevesiz olmalıdır.
Açık renkli zemine sahip olmalı, böylece alameti farikalar ayırt edilebilmeli ve zemine göre kontrastlı olmalıdır.
Yüzünüz fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak şekilde, baş ve omzunuzun üstüne yakın çekim olmalıdır.
Net odaklanmış ve açık olmalıdır.
Mürekkep izi veya kırışıklıklar olmamalı ve yüksek kaliteli olmalıdır.
Fotoğraf sizi doğrudan kameraya bakarken göstermelidir.
3.5 cm x 4.5 cm ebatlarında olmalıdır.
Doğal cilt renginizi göstermelidir.
Uygun parlaklık ve kontrasta sahip olmalıdır.
Fotoğraf yetişkinler için son 6 ay, 12 yaş altı çocuklar için son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
Fotoğraf başörtüsü ile çekilebilir. Ancak yüzün ana özellikleri fotoğrafta görülmelidir. (Çene, burun, gözler, kaşlar ve kulaklar örtülmemeli; alın yüz şeklini görünür kılacak şekilde açık olmalıdır)
Fotoğraf şapkasız olmalıdır.
Başvuru sahibinin saçı kulakları net görülebilecek şekilde toplu olmalıdır.
Fotoğraf, yüzü cepheden göstermelidir, omuz üstü veya profilden göstermemelidir ve yüzün her iki kenarını açık bir şekilde göstermelidir.
Homojen ışıkla çekilmeli, yüz üzerinde gölgeler veya flaş yansımaları olmamalıdır. Ayrıca gözlerde kırmızılık görünmemelidir.
Gözlük kullanılması halinde, fotoğraf gözleri herhangi bir flaş yansıması olmaksızın açık bir şekilde göstermeli ve renkli gözlükler kullanılmamalıdır. (mümkünse koyu çerçeveli gözlükler takılmamalı; açık çerçeveli veya çerçevesiz gözlükler takılmalıdır) Çerçevenin gözün herhangi bir kısmını kapatmaması sağlanmalıdır.
Fotoğraf, kameraya nötr bir ifadeyle bakılarak ve ağız kapalı olacak şekilde; tek başına olmalıdır (sandalye arkalığı, oyuncak veya diğer kişiler görünür olmamalıdır)
Fotoğraf herhangi bir zımba izine sahip olmamalıdır.
Taranmış fotoğraflar ve renkli fotokopiler kabul edilmeyecektir.
VIZE BASVURU SÜRECİ

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.

2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da internet sitemizden online olarak randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Başvurunuzu VIP Odası’nda size özel hizmetler aracılığıyla yapmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, 2 adetbiometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.

4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.