Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Schengen vizeleri
GENEL BİLGİ

Yunanistan Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olup Schengen Anlaşması’nın bir parçasıdır. Bu iki üyelik Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen yabancı vatandaşların vize gerekliliklerini belirlemektedir.
Schengen Vizesi, Schengen Bölgesindeki bir veya birkaç ülkeyi (örn: Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan) ziyaret etmek istediğinizde gerekmektedir. Schengen ülkelerinde toplam konaklama süresi altı aylık bir süre içinde ilk giriş tarihinden başlayarak 90 günü aşamaz.
Türk vatandaşları Yunanistan’ı ziyaret etmek için vizeye ihtiyaç duymaktadır (diplomatik, servis ve özel pasaport hamilleri hariç).

İki aylık süreç içerisinde birden çok Schengen ülkesi ziyaret edilecekse *asıl gidilme amacı istenen baz alınarak başvuru yapılır.

Maddenin detayları:

*Asıl neden öncelik sırasıyla 1)Ticari/Kültürel 2) Aile 3)Turizm

Örneğin 5-10 Şubat arası Turistlik Yunanistan, 20-21 Şubat arası Ticari olarak Fransa gidişi varsa bu kişi iki yolculuğu kapsayacak şekilde Fransa üzerinden başvurmalıdır. Yukarıda belirtilen asıl neden sırası baz alınır.

Örneğin: 5-10 Şubat arası Turistlik Yunanistan 15-21 Mart Arası Hollanda turistlik ziyaretler varsa gün sayısı fazla olduğu için Hollanda üzerinden başvurmalıdır.

Örneğin: 5-10 Şubat arası Turistlik Yunanistan, 15-20 Mart Arası Hollanda turistlik ziyaretler varsa gün sayısı aynı ama ilk giriş Yunanistan olduğu için Yunanistan üzerinden başvurmalıdır.

Birbine bağlı girişlerde bir değişiklik bulunmuyor. En uzun kalınan gün, günler aynıysa ilk giriş baz alınıyor.

Aşağıdaki durumlarda Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Marmaris, Bursa, Gaziantep ve Edirne’deki Yunanistan Vize Başvuru Merkezlerine Schengen Vizesi için başvurulmalıdır:
 
Ana konaklama yeriniz (en uzun süreyi geçireceğiniz Schengen ülkesi) Yunanistan ise  veya
Schengen ülkelerinde kalış günleriniz aynı ancak Schengen Alanına ilk giriş noktanız Yunanistan ise

Vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Randevu için arayınız: (+90) 212 373 5826 Pazartesi- Cuma, 08:30 – 12:00 ve 13:00 – 17:00 (resmi tatiller hariç)

***ÇOK ÖNEMLİ: İş yeri evrakları da bölge ayırımına göre düzenlenmelidir. Örneğin kişinin çalıştığı şirket İstanbul olabilir ancak kişi Ankara'da ikamet ediyor ve Ankara'da çalışıyorsa sunduğu antetli işveren yazısında Ankara'da çalıştığı belirtilmelidir.(Veya Ankara ofise bağlı olarak çalıştığı belirtilmelidir). Bu konuda detaylı bilgi için mağduriyet yaşamamak adına lütfen çağrı merkezimizle irtibata geçiniz.

Türkiye’nin aşağıdaki illerinde ikamet edenler Ankara`daki Yunanistan Vize Başvuru Merkezi’ne müracaat edebilirler;
Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı,
Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat
Türkiye’nin aşağıdaki illerinde ikamet edenler İzmir, Bodrum, Antalya ve Marmaris’teki Yunanistan Vize Başvuru Merkezlerine müracaat edebilirler;
Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak

Türkiye’nin aşağıdaki illerinde ikamet edenler Edirne’deki Yunanistan Vize Başvuru Merkezi’ne müracaat edebilirler; Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli

VIZE BASVURU SÜRECİ

1. Adım:
Dosyanızı oluşturun: Başvuru yapmak istediğiniz vize tipine uygun ücretler, formlar, belgeler gibi bilgileri bulmak için bu sitede yer alan “Vize hakkında herşey” bölümüne bakınız.

2. Adım:
Dosyanızı teslim etmek için bir randevu tarihi seçin: Vize Başvuru Merkezleri için Çağrı Merkezimizi arayabilir ya da internet sitemizden online olarak randevu alabilirsiniz: 0212 373 58 26.

Başvuru sahipleri aynı zamanda Vize Başvuru Merkezi’nde bulunan VIP Hizmet, Seyahat Sigortası, Kurye Teslimat Hizmetleri, ve daha birçoğunu içeren opsiyonel ek servislerden faydalanabilirler.

Başvurunuzu VIP Odası’nda size özel hizmetler aracılığıyla yapmak isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu ek servisler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım:
Dosyanızı teslim edin: Tamamlanmış dosyanız (shengen başvuru formu, 2 adetbiometrik fotoğraf, pasaport, vize ve VFS servis ücreti, istenilen belgeler) ile randevu günü ve saatinde VFS Vize Merkezi’ne geliniz. VFS Vize Başvuru Merkezlerimizin adresleri için buraya tıklayınız lütfen.

4. Adım:
Vize ücretini ödeyin: VFS Vize Merkezi çalışanı, ödenecek toplam ücreti ve hizmet bedellerini bildirir. Size bir ödeme makbuzu verilir.