top button

BAŞVURU YAPACAĞINIZ VİZE TİPİNİ SEÇİNİZ

İrlanda vizesi İrlanda sınırlarında seyahat etmeye izin vermektedir. Vize, başvuru sahibinin pasaportunun bir sayfasına yapıştırılan bir belgedir.

Bir kişinin vizede belirtilen tarihler arasında bir Ülkeye seyahat etmesine izin vermektedir. Ancak bu ülkeye girişi garanti etmemektedir. Giriş Noktasındaki bir Göçmen Bürosu Memuru, giriş iznini verme veya reddetme ve bir kişinin Ülkede kalabileceği süreye karar verme yetkisine sahiptir.

Tüm diğer ülkelerin vatandaşları İrlanda için giriş vizesine sahip olmalıdır. Ancak birkaç istisna mevcuttur:

Göç Kanunu Ek 1'de belirtilen ülkelerin vatandaşlarının İrlanda'ya giriş vizesi almasına gerek yoktur. Listede yer almayan ülkelerin vatandaşları İrlanda'ya seyahat etmeden önce vize alması gerekmektedir.

Vize muafiyet programında kapsanan onyedi ülkenin vatandaşları, Geçerli bir UK Genel C Vizesine sahip ve Vize Muafiyet Programı gerekliliklerini yerine getirmeleri halinde İrlanda'ya seyahat edebilirler.

Göç Kanunu Ek 2'de yer alan ülkelerin vatandaşları bir transit vizesi almaları gerekmektedir.

Aksi halde, vize gerektiren bir ülkenin vatandaşı iseniz, İrlanda'ya seyahat etmeden önce İrlanda vizesine başvurmanız gerekecektir.

Lütfen hangi vize tipine başvuracağınız konusunda emin olunuz. Aşağıda vize tiplerini bulabilirsiniz.

Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan ve tamamen İrlanda Büyükelçiliğinin inisiyatifinde olduğundan, vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz. Başvurmak istediğiniz vize tipine karar verdikten sonra; Vize ücreti, VFS servis bedeli, Gerekli Evraklar, Fotoğraf özellikleri, İşlem süresi, Online Başvuru formu gibi bilgilerin ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

İrlanda vizesi için başvuru formunu on-line olarak doldurulmalıdır. On-line Başvuru formuna ulaşabilmek için alttaki bağlantıya tıklayınız: www.visas.inis.gov.ie

Vize başvurusunu yapan tüm başvuru sahiplerinin aşağıda belirtilen zorunlu şartları karşılaması gerektiğini dikkate alınız.
Pasaportunuzun işlem gören sayfalarının fotokopisi. Eğer eski pasaportunuz varsa, tüm işlenmiş sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer evraklardan herhangi bir tanesini temin edemiyorsanız, bunu yazılı bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.

Bütün evraklar İngilizce olarak veya yeminli tercüman tarafından çevirilmiş nüshasıyla birlikte sunulmalıdır.

İrlanda vize başvurusunda sunulması gereken bütün evraklar İngilizce olmalı veya yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş nüshasıyla birlikte sunulmalıdır. Ancak, şirketlerin Vergi levhaları, Sicil gazetesi ilanları, İmza sirküleri ve Faaliyet belgelerinin tercümeleri hazırlanırken, bu evrakların sadece başlıkları çevirilebilir.

18 yaşının altındaki bir çocuğun seyahat edeceği durumlarda her iki ebeveynin izni gereklidir. Eğer çocuk bir ebeveyni ile seyahat edecekse, diğer ebeveynin de izni gereklidir. Ebeveynler tarafından imzalan muvafakatname, izin veren ebeveynin imzasını gösteren pasaportunun ya da nüfus kağıdının bir fotokopisi ile teslim edilmelidir. Eğer çocuğun vesayetinin tamamı bir ebeveyne ait ise, çocuğun vesayetinin kendine verildiğini gösteren mahkeme kararı gösterilmelidir. Üst kısımda belirtilen bütün belgeler noter onaylı çevirisi yapılmış olarak ibraz edilmelidir.

Başvurmak istediğiniz vize türüne göre  bilgiler hazirladiktan sonra, ‘’Başvurumu nasıl yapabilirim’’ bölümünü kontrol ediniz.

Sonraki