Button top

logo

Hollanda Vize Başvurusu

Netherlands

Türkiye

Kültürel veya Spor Etkinlikleri veya Konferanslar

GENEL BİLGİ

Bu kısa süreli Schengen vizesi Hollanda’ya seyahat etmek isteyen ve “Kültürel, spor etkinlikleri veya konferans” gidiş amacı olan kişiler içindir.

Kısa süreli bir Schengen vizesi ile Hollanda'yı 180 günlük bir süre içinde azami 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz. Bu vize diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir.

Vizeyle seyahat

Vize almış olsanız dahi, seyahatiniz sırasında kontrollere tabi olabilirsiniz. Vizesiz seyahat için gerekli koşulları yerine her daim getirmeniz gerekmektedir. Bu koşulları yerine getirmemeniz halinde, bir Schengen ülkesine veya Schengen bölgesine girişinize izin verilmeyebilir.

VİZE ÜCRETİ

VFS Global'in Türkiye'de vize başvurusu yapanlar için isteğe bağlı ek hizmetler verdiğini not ediniz. Bu hizmetler için başvuru sahibine ilave bir hizmet ücreti yansıtılır.

  • Hollanda hükümeti tarafından uygulanan resmi vize ücretleri için buraya tıklayınız.
  • VFS'nin ek hizmet ücreti 24.5 € (KDV dahil). Bu ücret nakit ve Euro olarak ödenmelidir.
  • Vize Ücreti yalnızca nakit olarak ödenebilir (Türk Lirası).
  • Ödenen ücretler iade edilmez.

GEREKLİ EVRAKLAR

Adım 1: Başvuru formunu doldurun

Online başvuru formunu doldurun, yazdırın ve vize randevunuzda yanınızda bulundurun. Eğer son 5 sene içinde parmak izi verdiyseniz, başvurunuzu yetki yazısı ile yetkilendirmiş olduğunuz başka birisi de yapabilir.

Adım 2: Gerekli tüm belgeleri toplayın (kontrol listesi)

Başvuru için gerekli tüm belgeleri toplayın. Kontrol listesinde, ibraz etmeniz gereken belgeler ve bu belgelerle ilgili gereklilikler açıklanmaktadır.

İbraz edilen her bir belge için orijinal belgeyi göstermeniz (başvuru gişesinde) ve bir fotokopisini vermeniz (vize dosyasına eklenmek üzere) gerekmektedir.

Başvuru randevunuz sırasında biyometrik verileriniz (parmak izleri ve dijital fotoğraflar) alınacaktır. Bu veriler 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. 12 yaşın altındaki çocuklar gibi bazı başvuru sahiplerinin bu bilgileri vermesi gerekmez.

5 yıl içinde yeni bir vize başvurusu yapmanız halinde, yeniden parmak izi vermenize gerek yoktur.

Bir harici hizmet sağlayıcısı aracılığıyla yapılan vize başvurularında, parmak izinizin son 5 yıl içerisinde sisteme kaydedilip kaydedilmediğinin kontrol edilemediğine dikkat ediniz. Dışişleri Bakanlığında parmak izi verilerinizin bulunmaması halinde, parmak izi vermek için Harici Hizmet Sağlayıcısını tekrar ziyaret etmeniz istenecektir.

İNDİRME TALİMATLARI:

Formlar PDF formatındadır.
Bu formları görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader gerekmektedir.
Adobe Acrobat Reader’i indirmek için buraya tıklayınız.FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ

Biyometrik veri toplamanın bir parçası olarak, dijital fotoğrafınız, dini veya tıbbi nedenlerle giyilmedikçe, tam yüz görünür ve güneş gözlüğü veya renkli gözlük veya baş örtüsü olmadan çekilecektir. Yüzünüz, gözlerinize saç girmeden açıkça görülebilir olmalıdır.

Fotoğrafınız ICCAO standardına göre çekilmelidir.

Nelerin kabul edildiğini ve nelerin kabul edilmediğini görmek için Photomatrix Yönergeleri 2020'ye (aslen getirmeniz gereken fotoğraf içindir) bakın.

İŞLEM SÜRESİ

Vize başvurunuzu en erken seyahat etmek istediğiniz tarihten 6 ayönce yapabilirsiniz. En geç ise seyahatinizden 15 iş günü önce yapabilirsiniz.

Çoğu zaman vize başvurunuzun kabul edilip edilmediği hakkında size 15 takvim günü içinde bilgi verilecektir. Daha fazla sürenin gerektiği durumlarda bu süre 30 güne, ek belgelerin gerekmesi gibi istisnai durumlarda 60 güne kadar uzayabilir.

Bazı Schengen üye ülkeleri, vize başvurusu yapan kişilerin bilgilerini paylaşmak istemektedir. Bu kontrol ('istişare’ olarak bilinir), bazı ülke vatandaşları için zorunludur ve 7 gün sürebilir.

Takip ve referans numaranızı kullanarak başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz. Başvurunuzun durumu hakkındaki sorularınız için lütfen Vize Başvuru Merkeziyle iletişime geçiniz.