top-btn

Vize Başvuru Merkezi Norveç websitesine hoşgeldiniz. Bu websitesi size Norveç için Schengen vizesine veya Norveç oturum iznine nasıl başvurmanız gerektiği ile ilgili bilgi sağlamaktadır. Bu websitesindeki kılavuzları kullanarak, başvurunuzu en doğru evraklarla düzgün bir şekilde sunarak, yaşanabilecek gereksiz gecikmeleri önleyebilirsiniz. Bu websitesi size, başvurunuzu sunmak ve pasaportunuzun teslimat ve toplama işlemleri ile ilgili detaylarla birlikte diğer faydalı bilgileri sağlamaktadır.

i-box
 • Hükümet, 21 Ekim 2020'den itibaren AB / AEA dışında ikamet eden aile üyelerinin Norveç'e gitmesinin mümkün olacağını duyurdu.

  Başvuru yapabilecek kişiler;

  Norveç'te ikamet eden bir kişinin;

  • 21 yaşın üzerindeki çocuklar ve üvey çocuklar
  • 21 yaşın üzerindeki çocukların ebeveynleri ve üvey ebeveynleri
  • Büyükanne ve Büyükbabası
  • Torunları ve Üvey torunları
  • Kurulu bir ilişkiniz varsa, kız arkadaşınızın / erkek arkadaşınızın çocukları
  • Norveç vatandaşının yurt dışında yaşayan ve Norveç vatandaşı ile birlikte Norveç'i ziyaret etmek için seyahat eden eşi, kayıtlı eşi, birlikte yaşadığı kişi ve çocukları
  • AB / AEA vatandaşları ve onların üçüncü ülkelerde ikamet eden aile üyeleri

  Vize ve ülkeye giriş için her zamanki şartlar geçerli olacaktır.

  Ayrıca Göçmenlik Bürosundan yapılan (UDI) basın açıklamasına bakınız. https://www.udi.no/en/important-messages/more-family-members-who-live-outside-the-eueea-can-travel-to-norway/

  Karantina koşullarıyla ilgili daha fazla bilgi için lütfen Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nün web sayfasına bakın. https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/travel-advice-COVID19/

 • Norveçlilerin aile üyeleri ve erkek arkadaşı / kız arkadaşı artık ziyaret için Norveç'e gelebilir. Norveç, 15 Temmuz'dan itibaren bazı vize kategorilerine açılıyor

  15 Temmuz'dan itibaren Hükümet, yabancı uyrukluların AB / AEA dışındaki ülkelerden (üçüncü ülke vatandaşları olarak adlandırılır) aile veya Norveç'te romantik bir ilişki kurmasına izin vermektedir. Ancak, karantina görevinden veya Göç Yasası'nın olağan hükümlerinden muafiyet tanınmayacaktır.

  Şimdi Norveç'e vize için kimler başvurabilir:

  Covid-19-Yönetmeliği § 5, ilk paragrafa göre karantinaya alınacak yeri belgeleyebilen ve Norveç'te ikamet eden bir kişi ile aşağıdaki ilişkisi bulunan yabancı uyruklu:

  • Eş, kayıtlı partner veya birlikte yaşama
  • Norveç'te ikamet eden 21 yaşın altındaki çocuk veya üvey çocuk
  • Norveç'te ikamet eden 21 yaşın altındaki bir çocuğa ebeveyn veya üvey çocuk
  • En az dokuz aydır ilişki içinde olan erkek / kız arkadaşı. Tarafların birbirleriyle fiziksel olarak tanışmış olmaları gerekmektedir. Norveç'te yaşayan kişi, ilişki partnerinin Norveç'e vardıklarında sunması gereken ve iki gerekliliğin karşılandığını teyit eden bir öz bildirim sunmalıdır. Formun bir kopyası vize başvurusu ile birlikte sunulur.
  • Form burada bulunabilir: https://www.udi.no/globalassets/global/aktuelt/korona/solemn-declaration-on-relationship.pdf

  Yeni düzenleme hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya bakınız https://www.udi.no/tr/important-messages/endring-i-innreiseregler-fra-15.-juli/

  Nereye ve nasıl başvurulur

  20 Temmuz Pazartesi gününden itibaren, yukarıda belirtilen başvuru kategorisi için VFS Global'e vize başvurusu yapmak mümkündür. Vize başvurusunun VFS Global başvuru merkezlerimizden birinde yapılması gerektiğini lütfen unutmayın. Randevu almak zorunludur. Covid 19-pandemisi nedeniyle tüm VFS uygulama merkezleri açık değildir (Bakü) ve tüm uygulama merkezleri tüm gün açık değildir. (VFS Ankara ve Istanbul Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri. VFS İzmir ve Antalya Çarşamba günleri açıktır). Lütfen web sayfamızdaki tüm VFS uygulama merkezlerine bağlantı bulabilirsiniz: https://www.norway.no/en/turkey/services-info/visitors-visa-res-permit/

  Dokümantasyonun önemi:

  Vize için tüm normal başvuru koşullarının geçerli olduğunu lütfen unutmayın. Doküman gereksinimlerinin listeleri VFS'nin web sayfalarında bulunur. Ayrıca, başvurunuzu VFS'ye teslim ederken, yukarıda belirtilen kategorilerden birinde olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Değilse, VFS'ye başvurunuzu almayı reddetmesi söylenir.

  UDI'nin güncellenmiş düzenlemeleri ve talimatları için lütfen buraya bakın (sadece Norveççe):

  https://www.udiregelverk.no/rettskilder/udi-retningslinjer/udi-2020-009/

  https://www.udiregelverk.no/rettskilder/udi-retningslinjer/udi-2020-008/

  https://www.udiregelverk.no/rettskilder/udi-retningslinjer/udi-2020-011/

 • Vize başvurusu yapmak için lütfen vize başvuru merkezlerimizi ziyaret etmeden önce çağrı merkezinden randevu alınız. Randevusuz başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Ankara'daki Norveç Büyükelçiliği 1 Temmuz'dan itibaren Türkiye, Ukrayna, Kosova ve Sırbistan'dan Norveç'e oturma izni başvuruları için açılacak. VFS Baku ofisi de açılmıştır.

  Oturma izinleri için tüm başvurular VFS başvuru merkezlerinden birinde yapılmalıdır. Lütfen randevu almanın zorunlu olduğunu unutmayın.

  Farklı uygulama merkezleri için açılış tarihleri:

  VFS Ankara: Çarşamba ve Cuma günleri
  VFS İstanbul: Çarşamba ve Cuma günleri
  VFS Antalya: Çarşamba günleri
  VFS İzmir: Çarşamba günleri

 • Vize başvuruları için artan ücretler

  2 Şubat 2020 tarihinden itibaren kişi başı kısa dönem Schengen vize ücreti 60 avrodan 80 avroya veya yerel para birimindeki karşılığına yükselecektir. 6-12 yaş arası çocuklar için vize ücreti 40 avroya veya eşdeğerine yükselecektir.

 • Dolandırma Amaçlı İş Tekliflerine Karşı Uyarı. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız

Vize Ücretleri

Buraya Tıklayın

Randevu Alımı

calender

Vize başvuru merkezimizi ziyaret etmek için randevu alın.

Buraya Tıklayın

Başvurunuzu Takip Edin

laptop

Eğer başvurunuzu tamamladıysanız ve başvurunuzu takip etmek istiyorsanız

Buraya Tıklayın

Genel Bilgi

Norveç Vize Başvuru Merkezleri

location

Size en yakın başvuru merkezini bulmak için ikamet ettiğiniz şehri seçin

Haberler ve Güncellemeler

Ankara'daki Norveç Büyükelçiliği 1 Temmuz'dan itibaren Türkiye...

Published on 18 June 2020

2 Şubat 2020'den itibaren yeni vize kuralları...

Published on 29 February 2020
Daha Fazlası