Top Button

Schengen Vize (C Tipi Vize-kısa Dönem)

İş, turizm veya kişisel amaçlarla Polonya’yı ziyaret etmek istiyorsanız, herhangi bir 6 aylık sürede maksimum 90 güne kadar Polonya’da ve herhangi bir Schengen ülkesinde konaklama izni veren kısa süreli vize olan Schengen vizesini almak için dokümanlar ibraz etmelisiniz.

Schengen ülkeleri: Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İspanya, Hollanda, İzlanda, Litvanya, Liechtenstein Lüksemburg, Letonya, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsviçre, İsveç, Macaristan ve İtalya.

Planlanan seyahatten en az 15 gün önce vizeye başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Önemli Not:

Vize başvurularında biyometri işlemi başladığı için bütün başvurlar bizzat başvuru sahipleri tarafından yapılmalıdır

VİZE BİLGİ SİSTEMİ (VIS)

Vize Bilgi Sistemi (VIS), Schengen bölgesi devletlerinin vize bilgilerini paylaşmalarına izin veren bir bilgi sistemidir.

VIS'in temel amacı vize sorunu prosedürünü kolaylaştırmak, sınır kontrollerini hızlandırmak ve hem Schengen bölgesi devletleri hem de vize almak isteyen kişiler için güvenlik düzeyini arttırmaktır.

VIS, Schengen bölgesi devletlerinin konsolosluk ofisleri ve sınır kontrol noktaları ile ortak merkezi bir veri tabanı bağlantısı sayesinde çalışır.

Vize başvuru prosedüründe yapılan ana değişiklikler aşağıdaki gibidir:

VIS girişinden sonra ilk kez vizeye başvuracak kişiler, parmak izleri ve fotoğraftan oluşan biyometrik kayıt için konsolosluğa şahsen başvurmakla yükümlüdürler.

Daha sonra yapılacak olası vize başvuruları göz önünde bulundurularak, tekrar kullanma amacıyla parmak izi taraması sistemde 59 ay boyunca saklanacaktır.

Sınırda, sınır hizmetleri, sisteme girilen bilgiler sayesinde Schengen bölgesine giren bir kişinin kimliğini doğrudan doğrulayabilecektir.

Vize talebinde bulunan ve aşağıdaki kategorilerde yer alan kişiler, parmak izi verme yükümlülüğünden muaf tutulacaktır (Vize Yasası 13. Madde 7. Bölüm):

  • 12 yaşından küçük çocuklar.
  • Fiziksel olarak parmak izi vermesi imkansız olan kişiler.
    Eğer 10’dan daha az sayıda parmak izi alımı mümkünse, mümkün olduğu kadar çok kayıt alınmalıdır. Vize talebinde bulunan bir kişinin, geçici bir süre için parmak izi verememesi durumunda, kişinin bir sonraki vize başvurusu esnasında parmak izi vermesi gerekmektedir.
  • Üye devletlerin veya uluslararası örgütlerin resmi makamlarınca resmi amaçlarla davet edilen devlet veya hükümet liderleri, hükümet üyeleri ve resmi delegasyon üyeleri.
  • Üye devletlerin veya uluslararası örgütlerin resmi makamlarınca resmi amaçlarla davet edilen krallar ve yüksek rütbeli kraliyet ailesi üyeleri.

VIS hakkında daha detaylı bilgiye, Avrupa Komisyonu web sitesinden ulaşabilirsiniz:

http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_persons_asylum_immigration/l14517_pl.html

Yetki Bölgesi

Polonya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki bölgesi kırmızı alanları kapsamaktadır. Harbiye, Altunizade, İzmir, Gaziantep ve Trabzon şubelerimizden yaptığınız başvurular başkonsolosluk tarafından inceleneceği için sadece kırmızı bölgelerde ikamet eden veya okuyan kişilerin başvuruları kabul edilecektir. Beyaz bölge büyükelçilik yetki bölgesi olduğundan buralarda oturan ya da okuyan kişilerin Ankara ve Antalya şubelerimizden başvuru yapmaları gerekmektedir.

map