Top Button

Başvurudan Sonra

Polonya vize başvurunuzu yaptıktan sonra vize sonucunuz çıkana kadar pasaportunuzu bu linkten takip edebilirsiniz - Pasaport takibi.

Bavurunuzun sonuçlanma süresi başvuru yaptığınız döneme Polonya Elçiliğin veya Konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi her vize tipinin açıklama bölümünde belirtilmiştir.

Ret sonrası vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesi

Vize başvurusu reddedilen veya vizesinin geri çekilmesi / iptal edilmesi konusunda karar alan kişiler, vize başvurularını yeniden gözden geçirme hakkına sahiptir.

Hem ulusal vizeler hem de Schengen vizesi alımı konusunda, bu tür bir ret kararı alan devlet aleyhine ve bu devletin iç hukuku uyarınca karşı işlem yapılır.

Polonya Cumhuriyeti konsolosunun verdiği kararda, vize durumunun söz konusu organ tarafından yenilenmesi için bir başvuru yapılır. Vize durumunun yenilenmesi için yapılacak başvuru, vize reddi / geri çekme / iptal kararının verildiği tarihten itibaren 14 günlük bir süre içerisinde yapılır. Kararın alındığı tarihten itibaren 14 iş günü içerisinde başvuru, gerekli belgeler ile birlikte eksiksiz olarak ve şahsen yapılır. Bu durumda, Konsolosluk ziyareti için e-konsolosluk sistemine kayıt yaptırmanız gerekmez. Başvurular, resmi çalışma saatleri içerisinde alınır. Konsolosluk ücreti, Konsolosluk Ücretleri Tablosuna (şu an için geçerli olan tutar: 71 USD) uygun olarak alınacaktır.

Konsolos, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde, vize durumunun yenilenmesi başvurusunu değerlendirecektir.

25 Haziran 2015 tarihli Konsolosluk Hukuku Yasası 3. Bölümü’nün 94 üncü maddesi uyarınca (2015 tarihli Yasalar Dergisi, madde 1274), yeniden değerlendirme prosedüründe alınan karar nihai olacaktır.

SCHENGEN VİZESİ REDDİ/GERİ ÇEKİLMESİ/İPTAL EDİLMESİ

Vize başvurusu reddedilen ya da vizesi iptal edilmiş ya da geri çekilmiş bir kişi, konuyla ilgili, özel olarak hazırlanmış resmi bir form aracılığıyla bilgilendirilecek ve formda bu kararın gerekçeleri de belirtilecektir.

Başvuru sahibi, yukarıda belirtilen kararlardan birinin alınmasını müteakip 14 günlük bir süre içerisinde vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesini talep etme hakkına sahiptir. Bu tür talepler için başvuru, ilk kararın verildiği idari büroya/kuruma yapılmalıdır. Temyiz prosedüründe konsolosun aldığı karar, nihai olacaktır.

Önemli Not:

Vizenizin olması, sınır ötesine geçmeniz için bir garanti sunmaz. Schengen Anlaşmasının 5. maddesinde öngörülen şartlara uygun olarak, vize sahibinden Schengen bölgesinin dış sınırında giriş şartlarını yerine getirdiğine dair kanıt niteliğindeki evrakları sunması istenecektir.

Aldığınız servislerimiz hakkında tecrübe edindikten sonra bize herhangi bir geri dönüş yapmak isterseniz, MÜŞTERI DENEYIMIne ulaşabilirsiniz.

Güvenli ve güzel bir seyahat geçirmenizi dileriz!

Önceki Adım