Kültürel, Sportif Etkinlikler veya Eğitim

Genel Bilgi

Vize, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Slovenya Cumhuriyeti’ni ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Bu vize kategorisi, bilimsel araştırma / kültürel / sportif etkinlikler vs. amacıyla Slovenya Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen kişiler içindir.

Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

Slovenya Cumhuriyeti vizesi yetki alanları

Başvuru sahipleri istedikleri başvuru merkezinden başvurularını yapıp, pasaportlarını teslim alabilirler.

Schengen vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Slovenya Cumhuriyeti’ne ve Schengen Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri sınırlı bir süre ziyaret etmesine izin vermek amacıyla verilmektedir. Eğer Schengen Bölgesi’nde uzun bir süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direkt olarak Elçilik ‘ten uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir.

Gerekli Dökümanlar

KÜLTÜR / SANATÇI – SPORCU – EĞİTİM – EVS

Slovenya Vize Başvurusu için Gereken Evraklar

Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Vize Başvu Formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.

Bir adet fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş (3 aydan daha eski olmayan), arka fon beyaz 1 adet biyometrik fotoğraf (35x45 cm)

Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezimizde ödenmektedir. 0-12 yaş arası ücretsizdir.

Seyahat Sağlık Sigortası:Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan ıslak imza ve kaşeli bir seyahat sağlık sigortası.

Uçak Bileti Rezervasyonu : Gidiş dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. (ruhsat,ehliyet,araç sigortası ).

Otel Rezervasyonu: T üm seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu, otel rezervasyon tarihlerinin, rezerve edilen gidiş -dönüş uçuş tarihleri ile uyumlu olması gerekir. Diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilecekse lütfen seyahat programını da dosyanıza ekleyiniz .

Muvafakatname: Reşit olmayan başvuru sahipleri için gerekli noter onaylı yazı. Anne veya babası ya da her ikisi olmadan seyahat edecek çocuklar için yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal muvafakatname . Ebeveyn(ler)in kimlik fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.

Sanat amaçlı Slovenya’ya seyahat ediliyor ise: Slovenya’dan gönderilmiş, faaliyetleri belirten davetiye. 4 haftadan fazla kalma durumunda izin belgesi gerekmektedir. Adınıza düzenlenmiş ve belediyeden onaylı garanti mektubu .

Spor amaçlı Slovenya’ya seyahat ediliyor ise : Slovenya’dan davet yazısı ve varsa lisans belgesi. 4 haftadan fazla kalma durumunda izin belgesi gerekmektedir. Adınıza düzenlenmiş ve belediyeden onaylı garanti mektubu .

Eğitim amaçlı Slovenya’ya seyahat ediliyor ise : Slovenya’daki davet eden kurumdan gezinin amacı ve süresini belirten yazı. Türkiye’deki okuldan/kurumdan yazı. Adınıza düzenlenmiş ve belediyeden onaylı garanti mektubu .

EVS amaçlı Slovenya’ya seyahat ediliyor ise : Adınıza düzenlenmiş ve belediyeden onaylı garanti mektubu .

AB eğitim ve araştırma programları / projeleri: Slovenya’daki üniversite veya araştırma biriminden orijinal davetiye. T ürk Ulusal Ajans veya T ÜBİT AK tarafın dan yazılmış AB programlarından burs/destek alındığına dair yazı. Türkiye’deki eğitim kurumundan yazı. Adınıza düzenlenmiş ve belediyeden onaylı garanti mektubu .

Grup halinde gitmek isteyenler: Slovenya’daki federasyondan davet yazısı ve Türkiye’deki federasyondan açıklayıcı yazı.

Başvuru sahibi çalışan ise :İşvereninizden görevinizi de belirtilmiş olan izin belgesi, SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü (kesinlikle kare kodlu QR kodu olarak alınmalıdır) , Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı , imza sirküsü.

Maaş Bordroları: Islak imza ve kaşeli Son 3 aylık olmalıdır.

İş yeri sahibi ise: Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı ve imza sirküleri/BAGKUR Dökümü

Kamu personeli ise: Çalıştığınız kurumdan ıslak imza ve kaşeli yazı.

Çiftçi ise : Ziraat odası sicil kaydı, ekili tarım alanınızın veya toprağınızın bulunduğuna dair belge.

Emekli ise: Emeklilik belgesi/emekli banka cüzdanı.

Öğrenci ise: Türkiye’deki okulundan öğrenci olduğunu gösterir evrak. Resmi tatil ler dışında seyahat etmek isteyen ve devam zorunluluğu bulunan öğrencilerden okuldan izin yazısı.

Çalışmayan kişilerden : Geçiminizi sağlayan kişinin evrakları.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: Mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar: Son 3 aya dönük ıslak imza ve kaşeli banka hesap hareketliliği dökümleri

Yabancılar için ikamet belgesi : T ürk vatandaşı olmayanlardan oturum izni.

NOT : Eksiksiz sunulan evraklar başvurunun gecikme olmadan sonuçlanma şansını artırır. Şunu unutmayın ki; verilen bu evraklar vizenizin onaylanacağını garanti etmez. Ankara Slovenya Elçiliği gerek gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir. Verilen evraklar geri iade edilemez, bu nedenle orijinal evraklar yerine fotokopilerini getiriniz.

Vize Ücretleri

VİZE ÜCRET LİSTESİ
Ticari80  EURO
Eşi AB veya AET vatandaşı olup ve Slovenya’da oturumu var ise Directive 2004/38/EC. Ücretsiz
Ancak Slovenya vatandaşlarının akrabaları ve diğer AB veya AET vatandaşı aile bireyleri vize ücreti ödemek zorundadır. 80  EURO
Eğitim amacıyla ziyaret etmeyi düşünen, öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve onlara eşlik eden öğretmenleri (25 yaşa kadar geçerli) Ücretsiz
Bilimsel araştırma yapmak amacıyla ziyarette bulunan üçüncü ülkelerden araştırmacılar 80  EURO

Lütfen Dikkat:

 • Her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra 22 EURO (KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır.
 • Vize başvuru merkezi ek bir nominal ücrete tabi opsiyonel bir hizmet sunmaktadır:
Fotokopi ücreti (%18 KDV dahil) 1 TL
Fotoğraf hizmeti (%18 KDV dahil) 25 TL
Kurye hizmeti (%18 KDV dahil) 10 EURO
VİP servis ücreti (%18 KDV dahil) 50 EURO
Vize Başvuru Formu Doldurma Hizmeti (%18 KDV dahil)7 EURO
 • Opsiyonel hizmet hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız
 • Vize ücreti, VFS servis ücreti ve VIP ücreti nakit ve Euro olarak ödenir. Diğer ek hizmetlerin (Fotoğraf hizmeti, fotokopi hizmeti, başvuru formu doldurma hizmeti ve kurye hizmeti) ücretleri ise nakit ve TL olarak ödenmektedir. Merkezde yapılan tüm ödemeler için makbuz verilecektir.

Fotoğraf Özellikleri

Vize talebi için verilen tüm vesikalık fotoğraflar aşağıdaki standartlara uymalıdır:

 • 1 adet yeni ve benzer olmalıdır (3 aydan daha yeni)
 • Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır
 • 35x45 cm çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır
 • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar (saçlar dahil) 30 mm olmalıdır
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
 • Güneş gözlüğü takılmamalıdır
 • Baş açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç
 • Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
 • Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır
 • Kriterlere uyan ve kabul edilmeyen fotoğraf örneklerini gösteren rehbere bakmak için buraya tıklayın.

İşlem Süresi

Eğer bütün istenilen dökümanlar verilmişse, Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yaptığınız gün ve dökümanların Ankaraya gönderilmesi için gereken gün hariç vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Unutmayınız ki bazı durumlarda işlem belirtilen süreden daha uzun sürebilir. Başvurunuzu bu durumları göz önünde bulundurarak olabildiğince erken yapmanızı tavsiye ederiz.

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir soru halinde Ankara’daki Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği başvuru sahibi ile ek bir görüşmeyi gerekli görebilir.

Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği vize işlemleri boyunca ek döküman talep etme hakkını saklı tutar. Slovenya Vizesine başvurmak isteyen kişilerin bu sitede yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sitede yer alan bilgiler ve talimatlar, belgelerinizi olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesinden dolayı başvurunuzun gecikme veya reddedilme ihtimalini azaltacaktır.

Formları İndirin