Top Button

Kısa Süreli Eğitim

Genel Bakış

Bu vize tipi, eğitim kurumları veya üniversiteler tarafından düzenlenen eğitim seyahatlerine katılmak isteyen öğrencilere özeldir.

Vize ücretleri

Sayın Başvuru Sahipleri, lütfen unutmayın ki, vize ücreti miktarı, başvuru sahibinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına göre değişir. Vize başvurunuz için geçerli olan farklı kurallar olabilir, belgelerinizi kontrol ettikten sonra ödemenizin kesin tutarı başvuru anında size bildirilecektir.

Vize ücreti ve diğer tüm hizmetlerimiz başvuru esnasında ödenmesi gerekmektedir - sadece TL (Türk Lirası) kabul edilmektedir.

VİZE KATEGORİSİ VİZE ÜCRETİ EURO CİNSİNDEN VİZE ÜCRETİ
Schengen Vizesi  269 TL 60 EUR
Schengen Vizesi 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Ücretsiz
D Vizesi  519 TL 116 EUR
Schengen Vizesi (Indirimli Ülkeler)  157 TL 35 EUR
Ulusal Eğitim Vizesi  224 TL 50 EUR

*Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova, Moldova, Rusya.

Lütfen Dikkat:

 • VFS hizmet ücreti 81 TL (%18 KDV dahildir) vize ücretinden ayrı olup başvuru sırasında alınmaktadır.
 • Diğer Opsiyonlu Hizmetlerimiz:
SERVİS TİPİ ÜCRETİ
Fotoğraf Hizmeti (%18 KDV dahildir) 25 TL
Kurye (%18 KDV dahildir) 45 TL
VIP Servis (%18 KDV dahildir)  225 TL
Form Doldurma Hizmeti (%18 KDV dahildir) 25 TL
Mobil Biyometrik Servis(%18 KDV dahildir) 236 TL

Gerekli Belgeler

Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vizesi Başvuru formu (18 yaş altı çocukların Schengen vize başvuru formlarında anne ve baba imzaları olmalıdır).

Geçerli (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az karşılıklı 2 sayfası boş, talep edilen vize süresinin bitiminden itibaren en az 90 gün geçerli olan) pasaportun ilk sayfası dahil işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri. (Eski pasaportunuz mevcut ise; ilk sayfası, son 3 yıla ait Schengen Vizelerinin ve giriş-çıkış kaşelerinin fotokopileri).

Nüfus Cüzdanı fotokopisi.

Arka fonu beyaz 2 adet Biyometrik Fotoğraf (yetişkinde maksimum 6 ayı, 12 yaş altı çocukta ise 3 ayı geçmemiş olmalıdır).

Seyahat süresini kapsayan, teminat limiti en az 30.000 EURO veya 50.000 USD olan ve Schengen ülkelerinde geçerli İngilizce ve Türkçe Seyahat Sağlık Sigortası.

Gidiş-Dönüş uçak/Tren/Otobüs/Feribot bilet rezervasyonu (orjinal bilet talep edilebilir).

Katılması planan süre için konaklamaya ilişkin belge.

Aşağıda belirtilen belgelerin ziyaretin amacına uygun olanlar ibraz edilecektir:

Öğrenim amacıyla: Ulusal mevzuata uygun davetiye ve/veya teminat (Not: İtalyan eğitim, formasyon veya araştırma kurumunca verilen kayıt sertifikası), Türkiye’deki üniversiteden alınmış yazı (Başvuru sahibinin gidiş amacına ve Erasmus / Sokrates burslu olarak bir İtalyan Üniversitesi’nde eğitim göreceğine dair belgeler, hibe yazısı, transkript).

AB’nin eğitim, öğrenim veya araştırma programlarına katılım amacıyla:

Eğer başvuru sahibi staj için gidiyor ise davet eden kişinin imzası bulunan kimlik fotokopisi ve imzalı kaşeli davetiye mektubu olması gerekiyor. Şirkette staj yapılacak ise Camera Visurale belgesi sunulmalıdır.

Erasmus Plus için gidecek başvuru sahiplerinin İmzalı Erasmus Plus sözleşmesini başvuru sırasında sunması gerekiyor. Ya da Türkiye’ de öğrenim görmekte olduğu okulun gönderdiğine dair yazı da sunabilirler.

-Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davet mektubunun aslı.

-Vize başvurusu yapanın, bir Avrupa Birliği Programı kapsamında desteklendiğini gösterir. Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi)veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup.

Başvuru sahibi öğretmen veya öğretim görevlisi ise: İşveren mektubu ve izin onayı, SGK işe giriş bildirgesi ve detaylı hizmet dökümü.

Başvuru sahibi öğrenci ise: Öğrenci belgesi. Son 6 ay içinde alınmış olmalıdır. Islak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Çalışanlar için evraklar : Çalışanlar için gerekli belgeler; Antetli kağıda işveren yazısı veya izin onayı (işyeri merkezi Konsolosluğun hukuki çalışma bölgesi dışında bir yere bağlı ise, işveren yazısında Konsolosluğun hukuki çalışma bölgesindeki şube ve o kişinin orada çalışıyor olduğu belirtilmelidir), son 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli imzalı), işe giriş bildirgesi, 4A detaylı ve kare kodlu hizmet dökümü (SGK), çalıştığı işyerinin 3 ayı aşmamış güncel faaliyet belgesi, sicil gazetesi kopyası, güncel vergi levhası, imza sirküleri.

İşverenler için gerekli belgeler: İşyerinin antetli veya kaşeli kağıdına yazılmış dilekçe, kare kodlu 4B Bağ-Kur hizmet dökümü, bağlı bulunduğu odadan son 3 ay içerisinde alınmış kayıt belgesi, sicil gazetesi kopyası, güncel vergi levhası ve imza sirküleri olmadılır.

Sponsor evrakları: Öğrenciye Erasmus süresince sponsor olacak ebevynlerin ya da diğer aile bireylerinin meslek durumuna ilişkin evraklar: Antetli kağıda işveren yazısı, son 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli imzalı), işe giriş bildirgesi, 4A detaylı ve kare kodlu hizmet dökümü (SGK), çalıştığı işyerinin 3 ayı aşmamış güncel faaliyet belgesi, sicil gazetesi kopyası, güncel vergi levhası. Son 3 aylık güncel ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü. Varsa tapu ve ruhsatlar. Akrabalık ilişkisini gösterir tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Sponsorluk dilekçesi. Öğrencinin hesabında yeterli meblağ olsa dahi aile üyelerinden birinin düzenli geliri ve sponsorluğu belgelenmelidir.

Başvuru sahibinin adına açılmış banka hesabında kalacağı gün başına 28 Euro bakiye olması gerekiyor. (Euro veya TL karşılığı.)

Öğrenciler,e-devlet sistemi üzerinden alınan kare kodlu öğrenci belgesi sunulmalıdırlar. Eğer e-devlet sistemi üzerinden alınamıyorsa okuduğu okuldan son 6 ay içinde ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır.

Başvuru sahibi reşit değilse / 18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa: seyahate katılmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakatname alınmalıdır. Ayrıca yalnız seyahat edecekse Italya’daki okulda ya da yurtta yetkili bir şahsın sorumluluğunu üstleneceğine dair dilekçesi ve şahsın kimlik fotokopisi de eklenmelidir.

Davetiyede imzası bulunan kişinin kimlik fotokopisi.

Fotoğraf Özellikleri

Vize talebi için verilen tüm vesikalık fotoğraflar aşağıdaki standartlara uymalıdır:

 • Net,açık ve iyi kontrastlı olmalıdır.
 • Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır
 • 35mm genişlik ve 40mm yüksekliğe/çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır
 • Yeni ve benzer olmalıdır (6 aydan daha yeni)
 • Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
 • Güneş gözlüğü takılmamalıdır
 • Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
 • Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır
 • Baş açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç

Kriterlere uyan ve kabul edilmeyen fotoğraf örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

photo

Not: VFS Vize Merkezi standartlara uymayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Standartlara uymayan şekilde gelen fotoğraflar alınmaz ve değiştirilmesi için başvuru sahibi fotoğrafçıya yönlendirilir.

Süreç

İşlem süresi en az 15 iş günüdür ve İtalya Büyükelçiliği, başvuru sahiplerine amaçlanan seyahat tarihlerinden en az 4 hafta önce başvurmalarını tavsiye etmektedir.