Top Button

News and Updates

 • News icon

  07 Temmuz 2022

  Lütfen dikkat resmi tatil dolayısı ile 8 - 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında ofislerimizden başvuru kabul edilmeyecektir

 • News icon

  27 Haziran 2022

  28 Haziran itibariyle İzmir Vize Başvuru Merkezi geçici olarak Akdeniz Cd. No: 2, 35210 Konak/İzmir adresinde bulunan Kordon Otel Pasaport adresine taşınmıştır. Bu nedenle randevusu olan tüm müşterilerin vize başvurularını bir sonraki duyuruya kadar Kordon Otel Pasaport'a yapmaları gerekmektedir.

 • News icon

  01 Ocak 2022

  *İTALYA VE SCHENGEN BÖLGESİNE GİRİŞ VİZESİ VERİLMESİNE YÖNELİK

  KİŞİSEL VERİLERİN KULLANIMI İTİBARI İLE GERÇEK KİŞİLERİN KORUNMASI

  HAKKINDA BİLGİ NOTU*

  Okumaya devam etmek için lütfen buraya tıklayınız

 • News icon

  19 October 2021

  “Vize Başvuru Merkezlerinde Evcil Hayvan Kısıtlaması”

  VFS Global, tüm müşterilerin ve çalışanların sağlığını ve güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Bu amaca uygun olarak, müşterilerimizden evcil hayvanlarını Vize Başvuru Merkezine getirmemeleri rica olunur.

  Bazı müşteriler kendilerini tehdit altında hissedebilir. Veya müşterilerde enfeksiyon tehdidi ve alerjiye neden olabileceğinden; ofislerde ve ofis eşyalarında fiziksel zarara sebep olabileceklerinden Vize başvuru merkezlerimize evcil hayvan kabul edilmemektedir.

 • News icon

  25 Mayıs 2021

  İtalya Sağlık Bakanlığı’nın 14 Mayıs 2021 tarihli yeni genelgesi gereği:

  1. 2 Mart 2021 tarihli Başbakanlık Kararnamesi EK-20’de belirtilen C, D ve E listelerinde yer alan Ülke ve bölgelerin birinden (TÜRKİYE de dâhildir) seyahat ederek İtalya’ya giriş yapacak olan kişilerin, girişlerinden önceki son 72 saat içerisinde moleküler PCR testi yaptırmış olmaları gerekecektir,

  2. Bahsi konu EK-20 belgesinde belirtilen D ve E listelerinde yer alan Ülkelerin birinden (TÜRKİYE de dâhildir) seyahat ederek İtalya’ya giriş yapacak olan kişilerin, İtalya’da kalacakları yerde 10 günlük karantina süresine tabi tutulacak olup, ayrıca 10. gün sonunda PCR testi yaptırmaları gerekecektir,

  3. 24 Mayıs’tan itibaren, EK-20 belgesinde belirtilen B, C, D ve E listelerinde yer alan Ülkelerin birinden (TÜRKİYE de dahildir) seyahat ederek İtalya’ya giriş yapacak olan kişilerin, seyahatlerinden önce bir “dijital yolcu yeri formu” doldurmaları gerekecektir. Söz konusu formu https://app.euplf.eu web adresinde bulabilirsiniz. İşlem sonunda, seyahat esnasındaki kontrollerde doğrudan akıllı telefonu üzerinde gösterilebilmek üzere, doldurulan form pdf ve kare kod formatında yolcuya iletilecektir. İstenildiğinde dijital formun kağıt üzerine bastırılması da mümkün olacaktır. Dijital forma erişilmesinin mümkün olmaması halinde ise, daha önce istenilen kağıt beyan formunu

   (https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2021/03/modulo_rientro_sintetico_05_marzo_2021_compilabile.pdf ) da ibraz etmek mümkün olacaktır.

   Daha fazla bilgi için İtalya Dışişleri ve Uluslararası Bakanlığı web sitesinin ilgili bölümüne bakınız.

 • News icon

  03 Haziran 2020

  Önemli Güncelleme; Izmir’deki Vize Başvuru Merkezimiz, 03 Haziran 2020 tarihinden itibaren yeni bir lokasyonda hizmet vermeye devam edecektir. 03 Haziran 2020 Çarşamba günü itibariyle başvuru yapacak kişilerin başvurularını “Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent İş Hanı No:1/C Pasaport/İZMİR” adresinden yapmaları gerekmektedir.

 • News icon

  06 Nisan 2020

  Sayın Başvuru sahipleri Covid-19 salgını nedeniyle vize başvuru merkezlerimizde sunulan hizmetler yeni bir bildiriye kadar Antalya ve Gaziantep Başvuru Merkezleri’nde durdurulmuştur. Ankara Başvuru merkezinde sadece Çarşamba ve Cuma günleri, İzmir Başvuru Merkezinde ise sadece Çarşamba günleri sınırlı bir şekilde hizmet verilmeye devam edecektir. Acil durumlar için müşteri hizmetlerimize e-posta (info.ittr@vfshelpline.com) veya çağrı merkezi numaramız (+90 0212 373 58 28) yolu ile talebinizi iletmenizi rica ederiz, mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş sağlanacaktır. Yaşanılabilecek olası aksaklıklardan ötürü özür dileriz.

 • News icon

  18 Mart 2020

  18 Mart 2020'den itibaren otuz gün boyunca üçüncü ülkelerden gelenlerin AB sınırlarından giriş yapılmasına izin verilmeyecektir.

  Kısıtlamalar,  AB Üye Devletleri ve Schengen İlişkili Devletlerin vatandaşları, onların aile üyeleri, uzun süreli ikamet eden veya uzun süreli ulusal vize sahibi olan üçüncü ülke vatandaşları için geçerli değildir.

  Ancak AB topraklarına girilmesine aşağıdaki istisnalara dahilinde izin verilmesi öngürülmektedir:

  • sağlık çalışanları ve araştırmacılar ve yaşlı bakım hizmetlileri;
  • sınır çalışanları;
  • ulaşım personeli (tır şoförleri vb.);
  • diplomatlar, uluslararası kuruluşlarda çalışan personeller, askeri personel ve insani yardım görevlileri;
  • transit yolcular;
  • zorunlu ailevi nedenlerle seyahat eden yolcular;
  • uluslararası korumaya ihtiyaç duyan kişiler

  Bu kişilerin başvuruları, gidiş tarihleri 18 Nisan 2020 tarihinden önce olsa dahi alınabilecektir.

  Yukarıdaki şartları sağlamayan kişilerin seyahat programlarını 18 Nisan 2020’den sonra planlamaları önemle rica olunur.

 • News icon

  12 Mart 2020

  Yeni tip korona virüs salgını (Covid-19) ile ilgili İtalyan Hükümeti tarafından alınan en güncel kararlara/tedbirlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr/ambasciata/news/dall-ambasciata/2020/03/avviso-importante.html

  You can reach the updated decisions/measures adopted by the Italian Government against the new type coronavirus (Covid-19) throughout the link below:

  https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/it/ambasciata/news/dall-ambasciata/2020/03/avviso-importante.html

 • News icon

  02 Mar 2020

  ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

  1 Mart sabahı Türkiye Cumhuriyeti makamların, yeni tip korona virüs salgını (Covid-19) nedeniyle 29 Şubat 2020 saat 24:00 itibari ile İtalya'ya uygulanacak bir takım tedbirlerin hayata geçirildiğini bildirdiği vatandaşlarımızın bilgisine sunulur:

  • Türkiye ile İtalya arasındaki yolcu taşıma amaçlı uçuşların durdurulması.
  • Türkiye ile İtalya arasındaki kargo uçuşları bakımından hiç bir kısıtlamanın uygulanmaması.
  • Yerli/yabancı havayollarının yurtdışından Türkiye'ye düzenleyecekleri tüm uçuşlarda son 14 gün içerisinde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore'ye seyahat eden Türk vatandaşları haricindeki yolcuları uçuşlarına kabul etmeyecek ve Türkiye'ye bu yolcuları kabul etmeyecektir.
  • Tüm uçuşlarda son 14 gün içerisinde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore'ye seyahat etmiş yolcular Türkiye varışlarında Türkiye'den sınırdışı edilecektir.

  İtalya'ya seyahat etmek üzere olan veya İtalya'dan Türkiye'ye dönmesi gereken tüm vatandaşlarımızın, uçuşlarının yeniden planlanması (veya uçuşların iptal edilmiş olması durumunda ücretin iadesi) ile ilgili bilgi almak için ivedikle ilgili havayolu çağrı merkeziyle irtibat kurmaları önerilir.

  IMPORTANT ANNOUNCEMENT

  Due to the epidemic of the new coronavirus (Covid-19), the Turkish authorities have communicated this morning 01 March 2020, the introduction of a series of preventive measures against Italy effective from 24 hours of 29 February 2020:

  • Blocking of passenger flights from Italy.
  • There will be no restrictions on cargo flights between Italy and Turkey.
  • Turkish or foreign airlines that organize flights from abroad to Turkey will not be able to accept on their flights passengers who have traveled in the last 14 days to China, Iran, Iraq, Italy and South Korea and will not be able to transport these passengers in Turkey, with exception of Turkish citizens.
  • On all flights, passengers who have traveled to China, Iran, Iraq, Italy and South Korea in the past 14 days may be rejected on arrival at the airport.

  We advise all our citizens about to travel to Italy or who have to return to Turkey from Italy to get in touch quickly with the call center of airline of reference for further information about the reprogramming of the flight or eventual reimbursement in case of cancellation.

 • News icon

  22.01.2020

  Yeni AB Vize Kanunu/

  Yürürlüğe giren yeni Avrupa Birliği Vize Kanunu gereği 2 Şubat 2020 tarihi itibariyle vize başvuru ücretinin 60 €’dan 80 € ‘ya arttırılacağı bilgilerinize sunulur.

  0 ila 12 yaş arası başvuru sahipleri için uygulanan ücret muafiyeti uygulanmaya devam edecektir. Önceki kurallara göre seyahat tarihinin en erken 3 Ay öncesine kadar vize başvuruları yapılabiliyorken, yeni kanun ile seyahat tarihinden " 6 Ay " öncesine kadar vize başvuruları yapılabilmektedir.

 • News icon

  10 May 2019

  Giriş vizesi konusunda yürürlükte olan İtalyan yönetmeliklerine (Art 5C 1DPR 394/1999) göre; ulusal vize başvuruları daimi ikamet edilen yerden yapılmalıdır. Bu çerçevede, Türkiye’de turizm amaçlı ve kısa süreli (short-term) oturma iznine sahip şahısların uzun süreli ulusal vize başvurularının kabul edilmeyeceği vize başvurusu yapacaklara önemle duyurulur.

 • News icon

  12 April 2019

  Önemli Güncelleme; Ankara'daki Vize Başvuru Merkezimiz, 16 Nisan 2019 tarihinden itibaren yeni bir lokasyonda hizmet vermeye devam edecektir. 16 Nisan 2019 Salı günü itibariyle başvuru yapacak kişilerin başvurularını “ İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A Çankaya/Ankara 06530 – Regnum Sky Tower” adresinden yapmaları gerekmektedir.

 • News icon

  1 Ağustos 2018

  1 Ocak 2017 tarihinden itibaren, aşağıda listesi verilmiş ülkelerde 4 haftanın üzerinde kalmış olan herkes, vize başvurusu için istenen belgelerin haricinde, yapmış olduğu söz konusu yolculuğun 6 ay öncesi ve yolculuğunu kapsayan 4 hafta arasında çocuk felci (Poliomyelit) aşısı yaptırdığını gösteren uluslarası aşı kartını da ibraz etmekle yükümlüdür.Afganistan

  • Somali
  • Pakistan
  • Nijerya
  • Suriye
  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
  • Kenya
 • News icon

  25 May 2018

  1 Haziran 2018 tarihinden itibaren İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin ve İtalya İzmir Konsolosluğu’nun görev bölgeleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

  Ankara İtalya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği'nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilecektir:

  Ankara, Eskişehir, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir.

  Önemli: Daha öncesinde İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olan Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak bölgeleri 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na bağlanmıştır.

  Gaziantep İtalya Vize Başvuru Merkezi’nden Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilecektir:

  Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

  İtalya İzmir Konsolosluğu Görev Bölgeleri:

  İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak.

 • News icon

  14 May 2018

  Ankara İtalya Büyükelçiliği, Ramazan Bayramı tatili (15 - 17 Haziran) vesilesiyle seyahat gerçekleştirmek isteyen tüm kişilerin söz konusu tarih aralıklarında kullanmak üzere talep edecekleri Schengen Vizesi başvurularını en gec üç hafta öncesine kadar sunmaları hususunu önemle rica eder.

  Yukarıda belirtilen tarihten sonra yapılacak olan başvuruların, bu dönemde yapılan müracaat sayısının yüksek olması ve Büyükelçiliğin her başvuruyu incelemek için Schengen yönetmeliğinin öngörmüş olduğu 15 günün tamamına ihtiyaç duyabileceği dikkate alınarak, öngorülen gidiş tarihlerine kadar sonuçlanmasının garanti edilemeyeceği dikkatinize sunulur. • News icon

  18 October 2017

  Kanıtlanabilir acil durumlarda, başvuru sahiplerimiz randevusuz olarak başvuru saatleri içerisinde VFS Global ofislerimize gelebilirler ve başvurularını yapabilirler. • News icon

  18 September 2017

  Önemli Not:

  23 ve 24 Eylül 2017 tarihlerinde tüm Çevrimiçi Uygulamalarda, Randevu Alma ve Başvuru Takibi bölümlerinde planlı bakım çalışmaları yapılacağı için bu sistemler çalışmayacaktır.

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 • News icon

  25 July 2017

  01.08.2017 tarihinden itibaren Izmir Italya Vize Başvuru Merkezinde VIP Hizmeti başlayacaktır.

 • News icon

  03 June 2017

  İzmir İtalya Konsolosluğu, RAMAZAN BAYRAMI (24 HAZIRAN – 1 TEMMUZ) tatili vesilesiyle seyahat gerçekleştirmek isteyen tüm kişilerin söz konusu tarih aralıklarında kullanmak üzere talep edecekleri Schengen Vizesi başvurularını en gec 9 haziran tarihine kadar sunmaları hususunu önemle rica eder.

  Yukarıda belirtilen tarihten sonra yapılacak olan başvuruların, bu dönemde yapılan müracaat sayısının yüksek olması ve Konsolosluğun her başvuruyu incelemek için Schengen yönetmeliğinin öngörmüş olduğu 15 günün tamamına ihtiyaç duyabileceği dikkate alınarak, öngorülen gidiş tarihlerine kadar sonuçlanmasının garanti edilemeyeceği dikkatinize sunulur.

 • News icon

  14 February 2017

  13/02/2017 Pazartesi tarihinden itibaren Şubat ayı süresince İtalya başvuruları Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No:1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak Izmir adresinde alınacaktır.  Yeni ofisimizin adresi için kısa zamanda sizi bilgilendireceğiz